Prinssi Charles puhuu Lähi-idän vainottujen kristittyjen puolest

ihmisoikeus

Walesin Prinssi Charles on puheessaan vastustanut kristittyjen vainoamista Lähi-idässä. Vierailtuaan Lontoossa Syyrian Ortodoksikirkon katedraalissa, prinssi sanoi olevansa hyvin huolestunut vaikeuksista, joita kristityt kohtaavat Lähi-idässä. Vierailulla hänellä oli seuranaan Jordanian prinssi Ghazi.

”Näyttää siltä että emme voi vain ohittaa sitä tosiseikkaa, että Lähi-idän kristityt ovat enenevässä määrin ja tarkoituksellisesti fundamentalististen islamilaisten aseellisten ryhmien kohteena,” hän sanoi.

Prinssi Charles totesi, että huolimatta siitä, että kristillisyys on lähtöisin alueelta, nykyisin Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa on vähiten kristittyä väestöä koko maailmassa, vain neljä prosenttia. Tämä määrä on myös vähentynyt dramaattisesti viime vuosisadalla ja vähenee koko ajan. Hän mainitsi, että tämän seurauksena ”me menetämme jotain valtavan ja korvaamattoman arvokasta kun näin rikkaat traditiot 2000 vuoden takaa ovat häviämässä”.

Prinssi Charles lisäsi, että kristittyjen määrän aleneminen alueella on “isku rauhaa vastaa, koska kristityt ovat osa yhteiskunnan rakennetta, ja ovat usein toimineet sillanrakentajina eri yhteisöjen välillä.”

”Kahdenkymmenen vuoden ajan olen pyrkinyt toiminaan sillan rakentajana islamin ja kristillisyyden välillä ja pyrkinyt hälventämään tietämättömyyttä ja väärinkäsityksiä. Kohta olemme siinä pisteessä tässä kriisissä, että rakennetut sillat tuhotaan nopeasti niiden taholta, joiden omia tarkoitusperiä tuhoaminen palvelee. Tuhoaminen saavutetaan painostuksella, väärillä syytöksillä ja organisoidulla vainolla, joiden kohteena kristilliset yhteisöt ovat tällä hetkellä Lähi-idässä”, hän sanoi.

Aiemmin päivällä Britannian kopti-ortodoksikirkon keskuksessa, Prinssi Charles keskusteli Huda Nasserin kanssa. Huda Nasser on Lähi-idän Awareness-säätiön johtaja. Prinssi Charles sanoi, että ”Syyrian tilanne on sydäntä särkevää ja hän rukoilee rauhaa.”

Koptikirkolla on juuret Lähi-idässä kaukaa ensimmäiseltä vuosisadalta, satoja vuosia ennen islamin syntyä. Perinteen mukaan apostoli Markus olisi koptikirkon perustaja. Syyrian ortodoksisen kirkon perustajaksi sanotaan apostoli Pietaria.

Lähi-idän kristityillä on usein ollut varovaisen rauhalliset suhteen enemmistönä oleviin musliminaapureihin. Arabi-kevään jälkeen kristittyjä vastaan noussut väkivalta on saanut suuren joukon kristittyjä pakenemaan alueelta välttääkseen väkivaltaa.

Egyptissä väkivalta kopti-kristittyjä kohtaan kasvoi sen jälkeen kun presidentti Mubarak syrjäytettiin ja väkivalta lisääntyi yhä enemmän kun armeija myöhemmin syrjäytti Muslimiveljeskunnan presidentin Mohammed Mursin. Väkivaltaisuuksissa on tuhottu tuhansia kristittyjen kirkkoja, koteja ja liikekiinteistöjä.

Syyrian kapinalliset syyttävät maan kristillisiä yhteisöjä presidentti Bashir al-Assadin tukemisesta. Tosiasiassa kristityt ovat kieltäytyneet ottamasta kantaa kummankaan konfliktin osapuolen puolesta. Syyriasta on paennut lähes kolmasosa kristityistä.

Vähemmistömuslimiryhmät, kuten suufilaiset, ovat myös jatkuvien islamistien hyökkäysten kohteena Etelä-Aasiassa ja arabi-maissa.

Kristityn väestön väheneminen Lähi-idässä on johtanut huoleen kristillisyyden häviämisestä sen synnyinseudulta. Britannian kristityt ovat vaatineet hallitukselta ja kirkkojen johtajilta enemmän apua Lähi-idän kristityille.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/12/prinssi-charles-puhuu-lahi-idan.html

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        72
        3063
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        55
        2725
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        432
        2335
      4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        79
        2188
      5. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        95
        1996
      6. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        57
        1929
      7. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1576
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        17
        1537
      9. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        30
        1380
      10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

        Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
        Ikävä
        30
        1351
      Aihe