otin siskoltani e pillereitä lomaksi mukaan ja minulle sanottiin että aamulla ja illalla pitää ottaa tapletti no eihän se tietenkään niin ollut ja ehdin syödä niitä kolme päivää.. sen jälkeen on ollut epäsäännölliset kuukautiset.. ja kutitusta alapäässä.. mitä on käynyt ?
yli annostus e-pillereitä
auttakaa tyttöä hädässä
159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onko tämä provo?
Kai tiesit, että toisen lääkkeitä ei saa käyttää?
Jos siskollasi ja sinulla on sama e-pillerimerkki, niin silloin voit hätätilanteessa (oma resepti uusimatta ja pillerit apteekissa) lainata siskosi pillereitä.
Et ole ilmeisesti ikinä ennen käyttänyt ehkäisypillereitä, koska et tiennyt niitä otettavan vain kerran päivässä. Todennäköisesti et ole selvittänyt mihin aikaan kuukautiskiertoa pillerit pitää aloittaa, jotta niillä on ehkäisyteho. Jos olet aloittanut niiden ottamisen väärään aikaan, niin voit olla raskaana, mikäli olet ollut yhdynnässä.
Yliannoksen vaaraa sen sijaan ei ole. Yksi ylimääräinen pilleri kolmena peräkkäisenä päivänä on aika vaatimaton hormoniannos. Yksi ainoa jälkiehkäisypilleri antaa paljon tuhdimman hormonipaukun.
Epäsäännölliset kuukautiset? Jos pillereiden käyttö on vasta aloitettu, niin voi olla ylimääräistä vuotoa. Sen pitäisi loppua muutamassa viikossa.
Kutitus alapäässä voi toki johtua e-pillereistä, mutta todennäköisemmin olet saanut jonkun sukupuolitaudin. Sen mahdollisuus kannattaa selvittää.
Varaapa ihan oma aika ehkäisyneuvolaan/perhesuunnitteluneuvolaan ja kerro tarpeestasi saada ehkäisyä. Siellä kannattaa kuunnella, miten e-pillereitä käytetään.