Toissapäivänä 1 014 eroa, eilen 1 009 ja tänään jo kello puoli kahdeksaan mennessä yli tuhat eroa. Ja huomatkaa: minkäänlaista kirkkoon liittyvää kohua tai skandaalia ei ole käynnissä, Päivi Räsänenkin on pysynyt poissa otsikoista. Silti eroajia on valtavasti.
Taas tuhat eroa päivässä
Kolmas päivä putkeen
6117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Huimaa on eroaminen. Kohta on valtionkirkosta 53 000 eronnutta tänä vuonna!
Samalla ennusteeni 3000 eroa, tälle ja huomiselle päivälle yhteensä, näyttää olevan alakantissa. Huomiselle voi hyvinkin tulla jopa yli 2000 eroa.
Sellaistakin on tapahtunut että toiseksiviimeisnä päivänä on erottu enemmän kuin viimeisenä, mutta eiköhän se 3000 kahteen viimeiseen toteudu ja vuoden viimeisinä tunteinta poksuu myös 400 tonnin raja.
Jep, ei tosiaan mitään kohua. Eroakirkosta.fi tiedotteet tosin on välitetty aika hyvin eteen päin sähköisessä mediassa. Kirkko kärvistelee tuskissaan, kun ei uskalla antaa mitään tiedotetta, koska ne kaikki johtaa aina eropiikkiin :)
Tällainen lienee jatkossa normi. Eroja vaan tulee ihan simona loppuvuodesta.... ja pitkin vuotta.
Ja kas näin, neljäs päivä putkeen. Tosin tänään taitaa erota yli kaksi tuhatta.
Tasaisen varmasti eroja pukkaa, mutta eiköhän tahti sentään hiivu pari tuntia enne vuodenvaihdetta.
Mutta kyllä tuo 2 000 on ihan mahdollinen.