Latvia siirty euroon. kansa vastusraa,

Euroon siirtymistä perusteltiin samalla syyllä millä me haluamme
siitä eroon.
Kallis euro tappaa kilpailukyvyn,
Latvia, me haluamme euron koska vientimaillammekin on,

Taitaa vienti hiipua ja kotimaimen ostovoima loppuu, 600 euron
palkasta ei paljon ostella, hinnat suomen tasoa.
484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://ipu.fi/tue-ja-auta-ipua-viemaan-tieto-vaihtoehdosta-suomalaisille-2/

Tue ja auta IPU:a viemään tieto vaihtoehdosta suomalaisille

Itsenäisyyspuolue toteuttaa maanlaajuisen kiertueen, jolla puoluetta ja sen
tavoitteita tehdään tunnetuksi. Kiertue kestää huhtikuun 2015 eduskuntavaaleihin asti.

Kiertueen ajaksi IPU on saanut käyttöönsä asuntoauton

Kiertueesta syntyy kustannuksia, vaikka kaikki työ tehdään ilman korvauksia.
Kiertuetta täytyy mainostaa kullakin alueella, jotta tieto siitä saavuttaa
ihmiset. Lisäksi tulevat mm. auton polttoainekulut.

IPU toimii ilman puoluetukia. Kiertueen toteutus – kuten kaikki IPU:n työ -
riippuu IPU:n jäsenten ja kannattajien tuesta.

Nyt voit tukea historiallista hanketta, jonka tavoitteena on se, että
suomalaiset ryhtyvät äänestämällä muuttamaan maamme suuntaa.

Äänestä

http://www.anttipesonen.fi/2013/12/imperiumin-vastaisku.html

Näin tietysti on ennen eurovaaleja, vaikka sama laulu on kyllä soinut koko eurokriisin ajan. Kriisi on selätetty, käänne parempaan on tapahtumassa aivan pian. Markkinoista on Rehnin, Kataisen ja Stubbin puheissa otettu niin monta niskalenkkiä, että päättäjämme lienevät jonkinlaisia virtuaalisia painimestareita.

Ikävästi voisi tietysti kysyä, missä ovat työpaikat? Pankeille avattu rajaton luottopiikki on - vihdoin ja viimein - piristänyt tunnelmia laskuhumalaisilla markkinoilla. USA:ssa pörssi on rikkonut ennätyksiä, ja nousun merkkejä on epäilemättä Euroopassakin, mutta näytöt Atlantin molemmin puolin kertovat samaa: reaalitalous ja finanssisektori ovat entistä kauempana toisistaan. Vuoden 2008 jälkeen maailman miljardöörien yhteenlaskettu omaisuus on yli kaksinkertaistunut, samalla kun työttömyys ja toivottomuus ovat lisääntyneet. Tehdyillä uhrauksilla on täytetty puhkeavaa keinottelutalouden kuplaa. Ei sen enempää, ei sen vähempää.

Toivoa paremmasta on kyllä olemassa. Tie siihen kulkee kuitenkin syvällisen muutoksen kautta, ja muutokselle on annettu myös nimi: Omalla rahalla tulevaisuuteen.

Äänestä

Ei kai sillä ole väliä minkä niminen ja värinen se seteli on, tai rivi tietokoneessa. Raha on vain paperia.
Tärkeää on miten talouselämä toimii, kuinka kauppa käy, vienti vetää ja tuonti tuo rihkamaa ja tarpeellistakin maahan.
Ja yhteinen valuutta tekee tuon talouselämän tehokkaammaksi, ennustettavammaksi ja vähentää kuluja ja helpottaa kansainvälisiä vertailuja.
Muutoksia vastustavat tietenkin ne, joilla on pieni kovalevy eli kapasiteetti korvien välissä.

Äänestä

Ei, rahan nimellä tai värillä ei ole väliä, mutta

"Tärkeää on miten talouselämä toimii, kuinka kauppa käy, vienti vetää ja tuonti tuo rihkamaa ja tarpeellistakin maahan."

Miten vienti vetää nyt suomessa?--huonosti, sanovat

Tuontia kyllä on, liikaakin,näin ei saisi olla.

Vienti ei vedä, esteenä on liian kallis valuutta,muualta saa tuotteet
halvemmalla,esim, ruotsista,ja se on oman valuutan ansiota,
minä uskon enemmän niitä joilla tuntuu tuo kovalevy toimivan,
paremmin kuin sinulla.

Tämähän on koettu nyt kantapään kautta,kun nuo viisaat on
saaneet touhuta taloutemme pilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säälittää,,, kirjoitti:

Euroon siirtymistä perusteltiin samalla syyllä millä me haluamme
siitä eroon.
Kallis euro tappaa kilpailukyvyn,
Latvia, me haluamme euron koska vientimaillammekin on,

Taitaa vienti hiipua ja kotimaimen ostovoima loppuu, 600 euron
palkasta ei paljon ostella, hinnat suomen tasoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu