sitä mieltä oon että jos olet ottamassa autovarasta kiinni ja se käyttäytyy uhkaavasti/koittaa tulla päälle niin voimakäyttö on sallittua ja jopa suotavaa ettei vaan saa itse pataansa!! kyllä se vaan niin on että jos ei ole rahaa vetää huumeita/viinaa nii sillon pitää olla ilman tai mennä töihin!!
autovaras
hölö
101682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kovinkaan usein ei autoa olla kokonaan varastamassa vaan sitä tarvitaan vain liikkumiseen pisteestä A pisteeseen B eli toisin sanoen on kysymys tilapäisestä kyydin tarpeesta.
Ennen kuin joku neropatti sitä ehtii sanomaan niin tiedän kyllä että taksit on sitä varten mutta kun aina ei välttämättä käteistä ole mukana/saatavilla
no sitten voi vaikka kävellä paranee kuntokin samalla! en kyllä itse hyväksy holtitonta varastelua /"lainailua"...vaikka tätäkin tapahtuu omassa kaveri piirissäni..mutta onhan se vähän kilju meininkiä pölliä muitten autoja ja soittimia, ja yleensä rahat vielä menee päihteisiin. Jotenkin voisin ymmärtää paremmin jos nämä ihmiset varastaisivat koska eivät ole saaneet ruokaa viikkoon tms, mutta jos haetaan jännitystä, toimintaa tai rahaa päihteisiin niin motiivit ovat mielestäni huonot.
mielestäni tällöin voi kävellä, vai olenko sanonut hyväksyväni tuollaiset jutut??
varastaa auto kun ei oo varaa mennä taksilla.. hohhoijjaa.
Minulla on juuri noita varten urheiluliiton hyväksymä pesäpallomaila tuulikaapissa, josta se tarttuu mukaan allta aikayksikön.
Tuolla opetan autonlainaajan kävelemään, jos urheilusuorituksen jälkeen pystyy.
Jos taas asianomainen on hankkimassa huumetokkuraa, niin tokkuran saa heti ja siinä.
Poliisikuulusteluissa kerron hänen käyneen aseistettuna päälle ja piti vähän puolustautua.
Luun murtumillehan ei voi mitään...ne on varkaan ammatin riskitekijöitä.
sanoa varkaan käyneen aseistettuna päälle niin pitäisikö siitä aseesta olla esittää jotain todisteita vai missä aiot sanoa varkaan "aseen"olevan silloin kun poliisi saapuu paikalle?
Niin ja onko sulla jotain omallatunnollasi kun kerran mailaa täytyy tuulikaapissa säilyttää??
että varas uhkaili aseella, jota kuulemma piti taskussaan. Aseeksi käy vaikkapa huumeneula.
"Niin ja onko sulla jotain omallatunnollasi kun kerran mailaa täytyy tuulikaapissa säilyttää??"
Jos joku ymmärsi, mitä Late ajaa tällä kommentilla takaa, niin olkaa hyvä kertokaa. Minä en näe yhteyttä huonon omantunnon ja tuulikaapissa säilytettävän pesäpallomailan välillä.
Ja ainahan sille tajuttomalle varkaalle voi pistää vaikka esim. puukon käteen...
tekin siis hyväksytte..?
äitisi teki pahimman laittomuuden kun sut pyöräytti tähän maailmaan. Siis vittu että joku voi olla KUUPA jätkä! Vitun mussuttaja...