Kauanko viina säilyy avatussa

muovipullossa

Eilen tuli vahingossa avattua yksi 0,7 pullo ja ja yksi 0,5, mikä vituttaa, kun siitä isosta tuli joutua suuriin piirtein sama määrä pienempään pulloon jäi.

0,7 pullossa on about 2/3 jäljellä ja 0,5 pullossa puolet. Molemmissa on siis kirkasta ja täysin maustamatonta 32% viinaa.

Ajattelin pitää tammikuussa pitemmän tauon juomisesta, mutta ei noita hukkaankaan haluaisi heittää. Kauanko ne säilyy kun korkki on kiinni niin tiukasti vain sain?

13

7533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muovipullossa

      Auttaako säilymiseen, jos kaataa pikkupullon sisällön isoon pulloon? Ihan kaikki ei mahdu, mutta suurin osa.

    • Ota rauhallisesti

      Kirkas, maustamaton viina säilyy vaikka maailman tappiin saakka. Ihan sama, olipa kierrekapseli välillä avattu vai ei ja olipa pullo vajaa tai täynnä.

      Tuskin tuo viina TÄYSIN maustamatonta on. Useimmissa on sokeria muutama gramma litrassa. Ei muuta asiaa: veden, etanolin ja sokerin sekoituksessa ei ole mitään pilaantuvaa tavaraa. Etanolia ja sokeria käytetään säilöntäaineina ja ne saavat vaikka toisensakin säilymään. Ilman hapen ja tuon seoksen välillä ei tapahdu mitään samankaltaista hapettumisreaktiota kuin vaikkapa viinissä (joka on ”elävää” orgaanista ainetta).

      Minä joisin ihan surutta nuo viinasi pois vaikka vuoden kuluttua. Tai kolmen.

    • Suurkuluttaja

      Mulla viinapullo säilyy siihen asti kunnes se avataan. 0.5 litranen 2h, 0.7 3h.

      Mitä yhteistä on olutpullolla ja anopilla? Molemmat on parhaimmillaan kylmänä ja juuri avattuna.

    • yönvanhaaviinaa

      Muovipulloon pakattuun viinaan tulee ajan myötä muovinen maku ja se ei ole yhtä tiivis kuin lasipullo ja päästää happea läpi. Liuottaahan se viin aivojakin niin miksei myös muovipulloa.

      • recaptchaa

        Onko sinun aivosi muovia? Jos viina liottaa aivojasi ei se silti liota polyeteeniä. Makua polyeteenistä kyllä irtoaa, toiset aistivat sen herkemmin kuin toiset. Viina säilyy maailman tappiin, aika huono tekosyy juoda viina pois jottei se happanisi.


      • Hukinkj

        Alkoholistille kaikki syyt ovat syitä juomiseen!!


      • muovi-inssi
        recaptchaa kirjoitti:

        Onko sinun aivosi muovia? Jos viina liottaa aivojasi ei se silti liota polyeteeniä. Makua polyeteenistä kyllä irtoaa, toiset aistivat sen herkemmin kuin toiset. Viina säilyy maailman tappiin, aika huono tekosyy juoda viina pois jottei se happanisi.

        Muoviset viinapullot eivät ole polyeteeniä (PE), vaan polyeteenitereftalaattia (PET).


      • lasiöljy
        Hukinkj kirjoitti:

        Alkoholistille kaikki syyt ovat syitä juomiseen!!

        etsitkö täältä syitä


      • Anonyymi
        recaptchaa kirjoitti:

        Onko sinun aivosi muovia? Jos viina liottaa aivojasi ei se silti liota polyeteeniä. Makua polyeteenistä kyllä irtoaa, toiset aistivat sen herkemmin kuin toiset. Viina säilyy maailman tappiin, aika huono tekosyy juoda viina pois jottei se happanisi.

        Alkoholi haihtuu pullosta, tosin hitaasti jos on kierrekorkki. Luonnonkorkki pitää aineet sisällään "maailman tappiin" asti.


    • lasiöljy

      Viinat on tehty juotavaksi

      • Plelsifuul

        Autoni juo E85:sta.


    • 1.asiantuntija

      Viina eltaantuu ja pilaantuu vajaassa puolessa vuodessa.
      Kannattaa kipata viinat kitusiin samoin tein, ettei rahat ja hyvä känni mene hukkaan.

    • Anonyymi

      Klo 21 viimeistään kaatuu loput kurkkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2387
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1494
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1458
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1438
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1104
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      964
    9. 122
      831
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe