Allekirjoita Oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa kansalaisaloite vapaudesta liikkua ilman viranomaisvalvontaa. Jos aloite saa vähintään 50 000 kannattajaa, eduskunnan on lain mukaan pakko ottaa se käsiteltäväksi: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/608
(vaatii vahvan tunnistautumisen esim. pankkitunnuksilla)
(vaatii vahvan tunnistautumisen esim. pankkitunnuksilla)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vastustettu pari viikkoa sitten. Noin 23 000 ääntä tarttis vielä ja aikaa nelisen kuukautta. Vauhtia kansalaiset!!!!!
Siis tarkoitin 33 000 ääntä
Sain otsikosta ihan väärän kuvan.
Pitäisi vastustaa km-veroa, mutta ei valvontaa?
Itse kyllä vastustan valvontaa, mutta en km-veroa, koska itsellä tulee niin vähän km., etä tod.näk. maksut pienenisivät.
Samaa ideaa pitäisi toteuttaa myös auton vakuutus maksujen osalta.
Lasketaan paljonko vakuutus maksu on päivää kohden ja vakuutus maksu veloitetaan vain niiden päivien osalta, kun autolla on ajetaan.
Tällainen vakuutus systeemi on ainoa oikea, jolloin ei joudu maksamaan vakuutusta niiltä päiviltä, jolloin autolla ei ajeta.
Moniko tulee miettineeksi sitä, että saattaa olla maksanut 20 vuotta vakuutus maksuja, eikä ole kertaakaan kolaroinut autoaan.
Vakuutus yhtiö saa hyvät voitot niiltä vakuutuksen maksajilta, jotka ovat ajaneet kolaroimatta autoaan.
Jos sitten joskus tällainen autoilija kolaroi ja todetaan syylliseksi, mutta vahinko on rahassa mitattuna pieni, niin tulisi huomioida myöskin se, jos ei ole aiemmin mitään kolareita ajanut, niin ei pitäisi ainakaan laskea bonusta.