Ei ole, koska raamattu näin väittää. Se kirja nimittäin on täyttä totta.
Myös maailama on 6000 v wanha. Tiedemeihet on väärässä. Samoin maapallo onkin litteä riukujen varasssa rösöttävä lodju.
Uskokaa RAAMATTUUN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Haha hah haaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Myös maailama on 6000 v wanha. Tiedemeihet on väärässä. Samoin maapallo onkin litteä riukujen varasssa rösöttävä lodju.
Uskokaa RAAMATTUUN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Haha hah haaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole sielua ei. Ei naisilla, mutta ei myöskään miehillä. Marsuista en ole aivan varma.
Millä perusteella annat ymmärtää Raamatun väittävän, että maa on litteä?
http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/U_LITT.html
Tutkipa vaikka näitä linkkejä;
http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/U_LITT.html
http://www.raahe.fi/~sya/lapimurto.html
” Rooman maailmanvalta hävitti Aleksandrian koulukunnan jäljettömiin. Siellä sijainnut sen ajan arvokkain kirjasto poltettiin. Roomalainen orjanomistusyhteiskunta ja sotilasvaltio pysäytti tieteen kehityksen. Sen jälkeen tuli kristinusko, joka kahlitsi luonnontieteen, matematiikan, tähtitieteen ja taiteen kehitystä toista tuhatta vuotta. Länsi-Eurooppa oli taikauskon ja keskiaikaisen ahdistavan pimeyden vallassa. Maapallo muuttui litteäksi, se ei enää pyörinyt, tähdet ja Aurinko alkoivat kiertää Maata. Auktoriteetteja ei sopinut epäillä; Aristoteleen ja kirkon sana oli ehdoton totuus.”
http://www.kaijanaho.info/antti-juhani/iki/tekstit/fyystode/ennenfys.html
Varhaisella keskiajalla katolisen Kirkon kautta koko Euroopan maailmankuvaan vaikutti kirkkoisä Augustinus (354 - 430). Hänen ja muiden varhaiskeskiaikaisten kirkkofilosofien näkemyksien vuoksi Teerikorven ja Valtosen sanoin (1990, 49) "taannuttiin maailman rakennetta koskevissa kysymyksissä vanhan Kasoisvirranmaan tasolle."
http://www.cc.jyu.fi/~ssryhane/uusi/uutis.htm
Italialainen fysiikan professori Galileo Galilei levittää luennoillaan varsin kyseenalaista oppia. Hän on kaukoputkellaan tekemiensä havaintojen perusteella todennut, että maa kiertää aurinkoa eikä päinvastoin. Samalla hän esittää, että maa ei olekaan litteä kuin pannukakku, vaan pallonmuotoinen.
"Tämä ajatus on kerrastaan naurettava, sanoo katollisen kirkon edustaja. Miten ihmiset muka pysyvät maan pinnalla, jos se olisi pallonmuotoinen. Hänen oppinsa on myös täysin Raamatun vastainen.”
Näin Tieteen kuvalehti 7/2013
Pidettiinkö maata litteanä keskiajalla?
Sitkeän uskomuksen mukaan Kolumbus todisti vuonna 1492 matkallaan maan olevan pyoreä. Eurooppalaiset olivat kuitenkin tuolloin tienneet jo satoja vuosia, miten asia oli.
Esimerkiksi kreikkalainen tähtitieteilijä ja matemaatikko Eratosthenes laski jo vuonna 200 eaa maan ympärysmitan hämmästyttävan tarkasti, ja Kolumbuksen ajan oppineet ja kirkonmiehet olivat hyvin selvillä Erastostheneen tutkimuksista.
Missään keskiaikaisessa lähteessä ei myöskään väitetä maan olevan litteä.
Väärinkäsitys syntyi vuonna 1823, kun Washington Irvingin romaani Kolumbuksesta ilmestyi ja moni piti sitä historiallisena totuutena.
Kirjassa kerrotaan kirkon pitäneen maata litteänä ja väittäneen, etta Kolumbus ei voisi päästa Intiaan purjehtimalla länteen. Oikeasti Kolumbus oli kiistellyt kirkon kanssa siita, miten pitkä matka Intiaan oli. Kirkko epäili Kolumbuksen laskelmia ja oli sita mielta, etta etäisyys oli paljon pidempi.
Kirkko oli oikeassa: Kolumbus ei paassyt Intiaan vaan päätyi Amerikkaan.
"Kirkko oli oikeassa" HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH !
http://eroakirkosta.fi/
Eilen erosi 2256.
Tuossa lisää
http://ojs.tsv.fi/index.php/tt/article/view/4093
Taudit ja sairudet johtuvat, siitä että Eeva otti puusta yhden pienen madon syömän omenan!
Ja raamatussahan pensaatkin puhuivat.. No kuuleehan nykyäänkin uskikset olemattomia, kun jumala "puhuu". Viittaa skitsofreniaan.
Tässä tätä kuonaa tulee tuutin täydeltä:
Vanhatestamentillisina aikoina itämailla uskottiin, että taivaankantta kannattelevat patsaat tai pylväät. Samoin ajateltiin, että litteä kiekkomainen maa on pylväiden varaan perustettu, ja maan alla on tuonela, kuolleiden valtakunta sekä vesien lähteet.
Nämä yleiset, jo egyptiläisillä olleet uskomukset esiintyvät Raamatun teksteissä.
Job 26:5-7 teksti välittää käsityksen maasta, joka on ripustettu tuonelan
syvyyden (kuolleiden valtakunnan) päälle ja maan yläpuolelle on kaarrutettu taivas (ilmaisu viittaa kiinteään, valettuun rakennelmaan).
Fundamentalistit lkuten sinä - yrittävät usein sijoittaa anakronistisesti Jobin kirjan tekstiin modernia tähtitieteellistä maailmankuvaa, mutta heidän tulkinnalleen, ei tästä tekstistä saa mitään tukea. Yritys kuvastaa fundamentalistien kyvyttömyyttä ymmärtää - ja varsinkin hyväksyä - Raamatun kirjoittajien oman ajan maailmankuvaa, koska se olisi ristiriidassa heidän Raamatun virheettömyyttä koskevan ennakko-olettamuksensa kanssa.
Israelilaiset kuvasivat taivaan välillä maailmaa teltan tavoin kattavaksi kuvuksi 1 Moos.1:7s, Jes. 40:22,45, Ps. 104:2, välillä taas perustusten ja patsaitten varaan pystytetyksi rakennelmaksi, Job 26:11, 2 Sam.22:8. Aurinko, kuu ja tähdet olivat kiinni taivaan kannessa, 1 Moos.1:6s.
Tyypillinen taktiikka selittää olemattomiin tällaiset Raamatun tekstit on väittää niitä vain
"runollisiksi" tms. Mutta missä ovat selkeät tekstit todisteina siitä, että Raamatussa ei olisi
maakeskeistä maailmankuvaa, vaan että israelilaisille maa oli akselinsa ympäri pyörivä pallo, joka kiertää Aurinkoa avaruudessa? Koskaan sellaisia perusteluita ei tuoda esiin kun aiheesta puhutaan - vaikea olisi tuodakin kun sellaisia tekstejä ei ole
1. Sam. 2:8 ".. Sillä maan perustukset ovat Herran, niiden varaan hän on laskenut maan."
2 Sam.22:8 "Maa tärisi ja järkkyi, taivaan pilarit vavahtelivat, hänen vihansa sai ne horjumaan".
Job. 9:6 "Hän (Herra) koskettaa maata ja se järähtää paikoiltaan, ja sen peruspylväät horjuvat".
Jes. 19:10 "Maan peruspylväät murskataan, ja kaikki palkkalaiset ovat murheellisella mielellä."
Mikään kohta Raamatussa ei myöskään osoita Raamatun kirjoittajien – eikä heidän
”inspiroijakseen” oletetun ”kaikkitietävän” Jumalan – tienneen Maan pyörimisestä akselinsa ympäri kuten he eivät tienneet mitään Maan kiertämisestä Auringon ympäri vain yhtenä planeettana muiden planeettojen joukossa.
Sananl.8:31 "Maan litteä kiekko oli leikkikalunani."
Jes. 40:22 "Hän istuu korkealla maanpiirin päällä, kuin heinäsirkkoja ovat sen asukkaat; hän
levittää taivaan niin kuin harson, pingoittaa sen niin kuin teltan asuttavaksi."
Job 26:5-7 "Vainajien henget vapisevat syvyyden vesien alla, syvyyden joukkojen alla, sillä
Jumalan edessä tuonela on alasti, syvyyden kuilua ei häneltä mikään peitä. Pohjoisen hän
kaarruttaa autiuden ylle, ripustaa maan tyhjyyden päälle."
Job 37:18 "voisitko sinä hänen kanssaan takoa taivaan holvin, lujan kuin pronssinen peili".
Job 38:4-6 "...laskin maan perustukset...kuka veti mittanuoran sen yli...mihin laskettiin sen
peruspylväät? Kuka pani paikoilleen sen kulmakiven...kuka sulki meren portit, kun vedet syöksyivät esiin maan kohdusta?"
VT:n hepreassa maa on kuvattu nimenomaan pyöreänä ympyränä eli kiekkona (vrt. suomennoksen maanpiiri, eli levy joka on pyöreä kiekko. Nimenomaan litteällä ympyrän muotoisella kappaleella on ”piiri”) Jes. 40:22 paljon käytetty teksti kun fundamentalistit yrittävät lukea sisään Raamatun kirjoituksiin pallomaista maata: "Hän istuu korkealla maanpiirin päällä, kuin heinäsirkkoja ovat sen asukkaat; hän levittää taivaan niin kuin harson, pingoittaa sen niin kuin teltan asuttavaksi."
Tekstin sana "maanpiiri" on hepreassa chug ha-aretz = maa(n) ympyrä.
Jos tekstissä olisi haluttu puhua pallosta, niin palloa kuvaava sana on hepreassa "dur". Mutta sitä sanaa ei käytetä kuvaamaan maan muotoa. Maa on muodoltaan siten heprean kielenkin perusteella pyöreä ympyrä (kiekko, maan "piiri"), eikä pallo.
Pallo-sanan käytöstä VT:ssa esimerkki on Jes 22:18 : "...kääräisee sinut keräksi ja paiskaa pallona [dur] menemään maahan, jossa on laajuutta joka suuntaan. Sinne sinä kuolet, ja sinne jäävät sinun kunniavaunusi, sinä herrasi huoneen häpeä".
Vanhatestamentillisessa ajattelussa tätä pyöreää ja paikallaan pysyvää litteää maalevyä / maan kiekkoa ympäröi rengasmainen meri, jonka takana vallitsee pimeys:
Sananl. 8:27 "Kun hän taivaat valmisti, olin minä siinä, kun hän veti piirin [chug; ympyrä]
syvyyden pinnalle". Job 26:10 "Hän on vetänyt piirin [chug; ympyrä] vetten pinnalle, siihen missä valo päättyy pimeään".
Jes. 40:22 "Hän istuu korkealla maanpiirin päällä, kuin heinäsirkkoja ovat sen asukkaat; hän levittää taivaan niin kuin harson, pingoittaa sen niin kuin teltan asuttavaksi."
Edellä olevan kaltaisia jakeita Raamatussa on useita.
Varmaankin monet Raamatun ajan ihmiset, ihmiset keskiajalla ja vieläpä nyt ajattelevat, että tuossa tarkoitetaan, että maan päällä on joku kupumainen rakennelma, jossa on tähtiä reikinä.
Kun levitän harsoa puutarhassa tai rastasverkkoa marjapuskien päälle, minulla ei ole tapana mennä sen alle, vaan teen sen päältä päin.
Kaikkivaltias Jumala voi olla kaiken ulkopuolella (samaan aikaan, kun on Henkensä kautta ihmien sydämessä) ja samaan tapaan levitellä maailman kaikkeutta harson lailla tai pystyttää sitä kuin telttaa.
Ainakin minä pystytän teltan sen ulkopuolelta.
Joo kyllä rAAMATTU tietää!!! Totta siinä on joka sana, joten tuohon pitää uskoa.
Taas on joku vanhapoika perähuoneesta ottanut vahingossa kaksi sinistä nappia, kun piti ottaa yksi sininen ja yksi punainen. Koittakaas nyt keskittyä.
Joku sossun elätti koki valaistumisen ja aloitti oikein ketjun elämänsä suuresta kysymyksestä.
hetken se vain kesti. haaaahhahahahaaa hah
Kaikki mitä aloittaja luettelee, on TÄYTTÄ TOTTA! Mistäkö tiedän, siitä kun raamattu niin kirjoittaa.