Tuulivoimapuistot tuhoavat Suomen kansallismaisemat. Pienet Etelä- Keski ja Pohjoispohjanmaan kunnat ovat aloittaneet kaavoitamisprosessit tuulivoimapuistoille.
Köyhät kunnat myyvät maisemansa alihintaan kansainväliselle rahalle saamatta kunnollista korvausta menetetystä maisemasta ja muusta haitasta mitä tuulivoimapuistot tulevat paikallisten ihmisten elämää haittaamaan. Maaltapako kiihtyy kun asumismaaseudun olet kurjistuvat.
Miksi tuhotaan maasudun asumisrauha ?
Köyhät kunnat myyvät maisemansa alihintaan kansainväliselle rahalle saamatta kunnollista korvausta menetetystä maisemasta ja muusta haitasta mitä tuulivoimapuistot tulevat paikallisten ihmisten elämää haittaamaan. Maaltapako kiihtyy kun asumismaaseudun olet kurjistuvat.
Miksi tuhotaan maasudun asumisrauha ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei Hiilivoimakaan hyvä ole.
Raha pää edellä mennään. Tuulivoimassa ei mitään pahaa silloin kun se palvelee yleistä hyvinvointia, nyt on liikkeellä mani mahti, halutaan isännän rooli ja kovalla paineella raha liikkeelle. Vanhaa virttää uusilla sanoilla.
>>>Köyhät kunnat myyvät maisemansa alihintaan kansainväliselle rahalle saamatta kunnollista korvausta
Tuulivoima sikäli huonoa Suomessa, kun täällä ei sille otollisia tuuliolosuhteita.
Pitäisi myllyt on Norjan vuoriston takana, atlantin rannalla.
Hintaan nähden tuulivoima on täysin susi.
Vesivoimaan pitäsi satsata paljon enmmän.
Jo yksin vuotos-allas vastaa tuulivoimaa moninkerroin.
Vuotos-allas hoitelee siiten 10 -alapuolista vesivoimalaa.
Jopa 500 MW parhaimmillaan saadaan säätösähköä.
esim. jos alle 500 MW ydinvoimala jää käytöstä..vaikkapa 4 vuorokaudeksi.
Ja on pakaskausi, naapurit josta nyt ostetaan ~25 % sähkö, tarvitsee sitten itse sähkönsä.
Se voidaan paikata Vuotos ym altailla..kollaja jne.
Suomen sähköntuotanto on hunningolla.
Pitäisi olla jo Pyhäjoenkin voimala valmiina.
Silti ollaan silloinkin vajavaista sähköstä.
Hassispösyttelijät on tolittaneet että ei tarvita esim Vuotoksenkin jopa 5000 MW säätösähköä. Että ei tarvita!!!!
Ettekö piipertäjät tajua että kerrankin mahdollista yhdistää kaksi asiaa. Sähköntuotanto ja Tulvansuojelu.jA VAIKKA TULVA EI OLE NYKYÄÄN ONGEÖMA NIIN ON TÄRKEÄ VARAUTUA ILMASTTONMUUTOKSEEN!
Laskin, että Vuotos ottaisi 1000 kuutiota sekunnista tulvavesiä. Tai jopa 5000kuutiota sekunnissa kun ilmasto muuttuu.
Pidemmittä perusteluitta näin.... Saa sanoa kuin Halonen: Mitä ! Häh ! Miksei vesialtaita tehdä lishää.
Itekin tarvitisn zetotorille vuotostyömaalta vähän traktorikuskin hommaa.Tai sitten jotain lapiomiehen hommaa kuten lokan työmaalla jos ei mee ebnää tuo ajokortin terveystarkastus huhtikuussa läpi.Kansaneläkekkin on lex soininvaaran vuoksi niin pieni että traktorityöt olisi tervetulleita lisätienestiksi. Mitä kumman väliä sillä on mitä alueelle ja kemijoelle tapahtuu sen jälkeen kun vuotosallas on valmis joskus viiden vuoden päästä kun ei sitä enää kaikki ole edes näkemässä ja ne jotka on voi muuttaa muualle poltteen hasshista!!!
En voi ymmärtää viherpiipertäjien hommaa kun estetään vuotostyömaa vaikka se toisi konemiehille pariksi - 4-vuodeksi hommaa. Sen jälkeen itse en varmaan jaksa traktoria enää ajaa mutta sitten työmaa voi siirtyä esim. Ounasjojelle ja taas on muutamaksi vuodeksi konehommaa. Sitten työmaa voi siirtyä työmiehineen esim. Tenolle jonka lohisaaliitkin on vajonneet niin alas että siellä varmaan jo moni kaipaa Kemijoki yhtiötä apuun.
Roomassa on satanut lunta. Pitääkö Välimeren jäätyä ennen kun piipertäjä uskoo, että ilmasto kylmenee eikä valehtele kasvihuoneesta? Jopa ruotsin suurin lehti ilmoitti muutama päivä sitten että tämä on kylmin talvi 50-vuoteen: http://www.aftonbladet.se/vader/article6526136.ab
Ei saa pilvet viedä pilvinä ja sateina ylämäkeen, joka sitten laskettaisiin tuurbiinien läpi sähköksi.
Se on kielettyä tätä vettä varastoida.
Ei saa käyttää säätöön näitä vesiä, vaan ne pitää laskea raakana mereen.
ps hirvitti...hirvittää > ostetaan sähköä osa ? Niinkuin ei itse osattaisi 300000 Mw tehdä lisää !
Vuotos jo yksin olisi ~1 % siitä säätönä. Ja mikä parasta Vuotos osaa säännöstelyn, eli säätösähkön teon.
Meillä ~45000 MW vaje sähköntuotannossamme. Vaikka nyt toimineet tuotannot, voi tipahtaa milloin vain laitoksia useitakin. Juuri silloin kun tarvittaisiin sähkiä kipieimmin.
ps vihreistä pitäisi osa laittaa linnaan ja rahojen palaustus olisi paikoillaan.
Kiitokset Paavo Lipposelle, nyt rakenteilla olevan ydinvoimalan puuhamiehenä poliittisesti.
Vielä tarvittaisiin "Paavoja" lisä ydinvoimaloille + vesisähkö kuntoon, säätöön ja tulva-altaiksi. Esim Vuotos kykenee 53000 kuutiota sekunnissa ottamaan tulvavesiä.
Vuotos kooltaan ~jos allas tyhnettäisiin kokonaan ja uutta vettä ei tulisi tilalle. 10000 kuutiota sekunnissa vesi vähenisi, menisi ~25-kuukautta altaan tyhjemiseen.
-saa kuvan mikä vesimäärä on kyseessä.
Altaalla hoidetaan 10-alapuolista voimalaa säätönä. Muutamassa minuutissa saadaa kaikkien luukkuja avattua... Sitten aikanaa Vuotos-allas vesi täyttää vajeen kauinmaiseenkiin voimalaan.
Nyt ei tarennut juosta. Saunaan menen nyt, sehän meitä aina kiehtoo. Sähkösaunaan tietenki! Saunan päälle meen vielä mittailemaan ja merkitsemään vuotosaltaan paikkaaa ja reunatolpppia lyömään traktorihommia vauhdittaan niin aamulla pääsee heti herättyksen jälkeen vuotosta sitten traktorilla aloittamaan.
Se on moro!
Pohojanmaan ja Lapin juntit ei maksa senttiäkään haittavaikutuksista. Tukipummi euron kiilto silmissä ajattelee vai mammonaa. Mitäs se Lars Leevi sellaisesta opetti.
Kepun johdolla on jo vuosisata kehityksen nimissä tuohottu suomalaista maalaismaisemaa. Ei yhteiskunnan kehitys voi olla ainoastaa maaseudun riistoa ja kehittämisen nimessä tuhoamista.
Vähemmän maatiloilla tuulimyllyjä.
Ja valtiolta juntit lypsää tähänkin rahat.
Altaat kuin järviä.
Ei siitä mihinkään pääse, kuin järvet sivelee silmää.
Nämä tekoset vain sikäli hyviä,että tuleemonta hyvää asiaa kerralla.
-sähköä
-säätösähköä
-tulvan hallintaa
-järvinä vaapaa ajalle ym ..mökkejä..jne
-kalastusta entisessä risukossa..jne
- varmaan monia muita hyviä asioita