Kyllä ruoka on älytömissä hinnoissa. Ei osteta yyhoo perheessä vihaneksii. Kurkkut tomatit ja omenat yli hintavia ja kaaleen hintaki on nousussa. Olaan iha kylästyneitä pottuun ja porkanatki tulee korvista. Ois kiva ko kåyhät yyhoo perheet sais aina sen 50 rposentin alen terveys ruuasta. Ei oo terveelistä aina popsii kaurapuuroo ja makaroonii. Uutiset sano et ruoka vaaa kallistuu!
yli hinnottelut!
karmeeta
78393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
On ne hinnat huomattu muutkin kuin yh:t. Järettömiä ovat. Käynkin liiterissä. Siel vähä halvenpaa.
Tämänkin takia pitäisi saada kansalaispalkka (esimerkiksi 1000€/kk), että ihmisillä olisi varaa ostaa hyvää ja terveellistä ruokaa, olisi varmaan kansantaloudellisestikin järkevää kun olisi vähemm'n terveydenhoitoon liittyviä kustannuksia.
Niinh, olis se hyvä. Mutta kuka sen maksaa, mistä rahat ... sossustako? Ja mistä rahat sossulle?
Olisko rikkailla sitä rahaa?
On ja pysyy. Nehän ei rahojaan anna. Laittavat pillit pussiin tai tuotannon Kiinaan jos veroja korotetaan. Milläs sitten sossuillaan? Sanon usein itsekin että eat the rich kun ottaa kaaliin, tajuan silti oikein hyvin että se olisi hyvin lyhytnäköistä ajattelua, siitä se todellinen köyhyys vasta alkaisi.
NIIN alv on nyt 14 % eli kuukauden ruokalaskussa yhdelle ihmiselle se tekee 32 €.
Arvonlisävero (lyhenne alv., alv tai ALV[1]) on tuotteen tai palveluksen arvonlisää verottava vero, joka lisätään tuotteen myyntihintaan. Arvonlisäveron suuruus perustuu tuotteen ostomaan verokantaan ja se tilitetään ostomaahan. Arvonlisävero otettiin Suomessa käyttöön vuonna 1994 seuraavan vuoden alussa alkaneen EU-jäsenyyden vuoksi. Suomen yleinen arvonlisäveroprosentti on vuoden 2013 alusta 24 %, mutta joillakin hyödykkeillä on alennettu verokanta kuten 14 % (ruoat ja rehut) tai 10 % (lääkkeet, kulttuuripalvelut sekä tilatut lehdet.
Ainoa joka on suomessa ilmaista, on teiden käyttö, siihen on saatava STOP. Maksakoon se joka käytää.
Keskiverto henkilöautoon se tekee 4,89 €/kk.
Mielestäni myös jokainen autonajokortti olisi laitettva käyttöverolle samalla lailla kuin nyt on YLE-vero.
Ruoka kaivellaan suusta, mutta hyvin toimeentuleva saavat ilmaisetuja, teiden ylläpito ja teko saa 600 miljoonaa joka vuosi verorahoja.
""Arvonlisävero otettiin Suomessa käyttöön vuonna 1994 seuraavan vuoden alussa alkaneen EU-jäsenyyden vuoksi.""
Arvonlisävero oli kyllä käytössä ilman EU:ta. Oli vaan lyhenteellä Lvv. Eli liikevaihto vero. Oli 80-luvulla ensin 14% ja nousi pikku hiljaa siten että 1991 nousi 18 prosentista 21 prosenttiin.
Arvonlisä veron piiriin ottettiin vuonna -94 myös käsityöammattilaiset joilla ei sitä ennen ollut mitään liikevaihtoveroa, kuten autonasentajat, suutarit, parturikampaajat ompelijat ja kosmetologit ym.
Autoilla käydään yleensä töissä. Miksi pitää maksaa siitä, että voi käydä töissä? Eikö töissä käyvät maksa jo tarpeekso veroja muutenkin .. vai pitääkö vielä muka maksaa eriksee ammurruuhkissa ja iltaruuhkissa istumisesta?? Loppuu varmaan siten sekin huvi ja on vaan ottajia rahalle. Luuletko muka oikeesti että ruuhkissa matkustajat on hyvin toimeentulevia.
Autoilla ajavat maksavat autoa ostaessaan veroa, käyttäessään autoa ajoneuvoveroa (joka alunperin oli 90-luvulla väliaikaiseksi tarkoitettu vero...) ja bensiinin hinnastakin suurin osa on veroa. Kun autoa huolletaan korjaamolla, maksetaan työstä ja varaosista veroa. Koko autoilu on pelkkää veroa veron päälle. Niillä rahoilla kustannetaan paljon varmasti esim. kannattamattomia julkisen liikenteen reittejä. Jos pesetät autosi ja pysäköit, niin taas maksat 24 % arvonlisäveroa.
En halua puolustella autoilijoita, vaan itsekin mielelläni kulkisin julkisilla, jos se vaan mitenkään olisi mahdollista. Kaikille nimittäin julkiset kulkuneuvot ei käy esim. hankalien työmatkojen tai epäsäännöllisten työaikojen takia.
Meillä aikuiset syö kerran viikossa, ja lapset yritetään syöttää joka päivä. Itse syön lämpimän aterian aina perjantaisin, muuina päivinä olen syövinäni. Ostan kuivaa leipää jota kastelen kuumassa vedessä.
Juu ei oel ruokaan rahaa enää, kaurapuuro on joka päivästä lapsile ja onneksi on koulussa yksi lämminateria, sitten yritän kaupasta saada aina vanahaa ruokaa halvalla.
Leipäjonossa käydään joka kerta kun siellä jaetaan. Ilman sitä emme pärjäisi.
Kyllä lapsilisät tulevat jo tässä kuussa.
Perunat maksavat n. 50 senttiä kilo, samoin vehnäjauhot. Olen varma, että löydät sen verran tyhjiä pulloja tai tölkkejä, että pystyt syömään joka päivä keitetyn perunan tai pari ja jauhokastiketta.
Kananmunat maksavat 10 senttiä kappale, joten kananmunakastikekaan ei liene ulottumattomissasi.
Vaihteeksi lihaton makaronilaatikko ja hernesoppa.
Lisäksi porkkana- ja lantturaastetta ja omatekoisia sämpylöitä.
Parhaillaan joulukinkkua saa alle kolmen euron kilohintaan. Siitä riittää useammalla perheelle moneksi päiväksi, ja siitä valmistuvat niin laatikot, keitot kuin pitsatkin.
Käys nyt kaupassa päivittämässä nuo hintatietosi.
Missä kaupassa? Niissä kaupoissa, joissa yleensä käyn, nämä hinnat ovat tämänhetkisiä.
Eise äläkä lähe keitytystä pottusta jauhokastiikkeela. Kersstka ei tykkäää.
Tarkotan siis näläkä lähe eikä kersatkaaa tykkää
juuri perunat 2kg pussissa alle 0,90e eli 45snt/kg.
Vehnäjauhoja on usein eurolla tai alle.
Ostin muutama pvä sitten monta kennoa munia kun 12kpl maksoi euron.
Eli kyllä "nuukuus kunniaan" ihan totta puhui.
Joo joo mut lapset tarvii vähä enempi kurmee ruokaa ettei varmaa sipul kastike maistu !
Nälkä lähtee varmasti, ja lapsetkin oppivat tykkäämään, kunhan sitä heille muutamia kertoja tarjotaan.
Niin no, maittaahan se jos muuta ei anneta. Torakkakin syö vaikka pahvia jos muuta ei ole, tästä tulikin mieleen että mun on pakko antaa torakoille ja hiirille kauraryynejä ettei tärkeät lappuset ja lipareet (asiakirjat sossua varten) menisi.
Peruna ja sipuli kuuluvat "kurmee" ruokaan, sen sijaan einespitsat ja pakasteranskalaiset eivät kuulu.
Ihmetyttää se, että jotkut vanhemmat kasvattavat lapsistaan tieten tahtoen moukkia, jotka nyppivät ruoastaan sipulit, juoksevat hapankaalin hajua karkuun yms. Ja vielä lihottavat lapsensa epäterveellisillä sapuskoilla.
Mä en oo kuullu ett ravinteliis tarjotaan kurmee ruokana pottu jauho tai sipul ksdtikkeela. Ooteko te muut?
Juuri niin. Vanhempien vastuulla on opettaa lapsiaan syömään monipuolisesti perheen budjetin rajoissa ja käyttäytymään asiallisesti ruokapöydässä.
Näistä pääsee eroon, kun ensin siivoat kämpän kunnolla, ja pakkaat kaiken ruoan purkkeihin ja säilytyslaatikoihin.
Sitten peset kaikki pinnat kloriitilla.
Tämän jälkeen et syö ja juo missään muualla kuin keittiössä, ja lakaiset kaikki murut heti pois jos niitä lattialle putoaa.
Ja aina säännöllisesti kun pesee pinnat kloriitilla, niin jo loppuu torakoiden ja hiirien vierailut.
Luteista ei pääse sittenkään, ne juo ihmisverta. Ei kiva kun aina saa raapia. Pitäisi pestä vaatteet ja lakanat, kierrätyksestä saisi varmaan pyykkkoneen mutta sinne on 35 km ja minä ajokortiton. Minulla on vain kylmä vesi piharakennuksessa, 30 litran astia, vedenkeitin ja lasinen pyykkilauta 1800-luvulta. Hyvä tulee mutta vaivalloista.
Höpö höpö. Ei kenenkään tarvitse nykysuomessa asua tuollaisissa olosuhteissa. Ai sulla on nettiyhteys, mutta ei mitään mahdollisuuta pestä pyykkiä?
Kolme vaihtoehtoa: Valehtelet. Olet alkoholisti, joka juo kaikki rahansa. Olet vakavasti mielenterveysongelmainen. Kaksi viimeistä vaihtoehtoa ratkaistaan laitoshoidolla.
Hyvissä ravintoloissa on aina tarjolla perunaa monessa muodossa ja erilaisia kastikkeita, myös sipulikastiketta.
Einespitsaa ja pakasteranskiksia niistä ei saa.
Lakanat ja tyynyliinat kannattaa ensin liottaa yön yli vedessä, jossa on hiukan pesujauhetta. Seuraavana päivänä ne voi keittää emali- tai alumiinivadissa tai muussa metalliastiassa hellan päällä tai vaikka nuotiolla, hangata sitten pyykkilaudalla ja lopuksi huuhdella. Puhdasta tulee.
Helpottaa, jos piharakennuksessa on vesijohto. Ei tarvitse vintata ja kantaa vesiä kaivosta.
Jos pakkasia tulee, niin vie patjat, peitteet ja tyynyt ulos pariksi päiväksi.
Asun 100 vuotta vanhassa murjussa ja tykkään asua siellä. Netti maksaa 10 euroa kuussa (3G, puhelinkaapeleita ei ole joten muunlaista sinne ei saisikaan). Ei täytä nykymittapuulla asunnon kriteerejä ja saisin luultavasti halutessani jonkun kerrostaloluukun. En halua. En juo kovinkaan usein, päästä en sitten noin muuten ole varma.
Noin olen tehnytkin. Kesällä pesen kaiken joessa tai lammessa mäntysuovalla.
RUOKA on todellakin liian kallista. Sekin on ihan kauppaketjujen/tukkujen ahneuden syy. VERO toki nostaa perus purtavan hinnan lopuksi pilviin. Perus safka, pitäs myydä NOLLA alv osuudella, KOSMETIIKKA siihen vois pukkaa lisää ALV osuutta, kun rupsahtanut on aina rupsahtanut.
Päättäjät EIVÄT kykenisi määrittämään mikä on perus safkaa. 3 - 8 vuotta palais vähintään aikaa ja MAITO POTTU eivät kuuluisi listaan. SOTE on hyvä malli ja RITU juridiikassa, miten rahaa poltetaan hukkaan.
Kummallista, että olette kyllästyneitä perunaan. Luulisi, että makarooniin kyllästyy helpommin.
Peruna on kuitenkin halpaa ja terveellistä perusruokaa, jota voi valmistaa monin tavoin. Kokeilepa seuraavia:
- keitetyt perunat erilaisilla kastikkeilla
- paistetut perunat
- uuniperunat
- perunamuusi
- omatekoiset ranskanperunat
- imelletty perunalaatikko
- lohkoperunat
- perunalätyt
- perunasoppa
- perunapuuro
-kermaperunat
- juustoperunat
- laatikot, joissa on perunaviipaleita ja silakkaa, jauhelihaa, kinkkua yms.
- perunasosekeitto
- röstiperunat
Eiköhän joku noista mene alas tulematta korvista ulos, jos nälkä kerran on. Keittokirjoista ja netistä löytyy lisää ohjeita.
Vaihteen vuoksi ja proteiinitarpeen tyydyttämiseksi tarjoa kerran viikossa hernekeittoa, johon laitat mukaan porkkanaa ja lanttua.
Ei meijän muksut syä perunaa ja sipulkastiketta. Noukkivat sipulit kautsse ympäri. Pistaa pitää olla ja paljon nauravii nakei.
Juur näin ! Meilkii syötiin jouluna nauravia nakkeja ja ranskiksia kyytipojax.
Itse valmistetut ranskanperunat ovat oivallista ruokaa. Ne tulevat huomattavasti halvemmiksi kuin eltaantuneet pakasteranskikset. Ne ovat hyvää vaihtelua makaronille.
Myös perunalastuja voi valmistaa helposti itse. Peruna on erittäin monipuolinen ja edullinen ruoka-aine, jota ei missään nimessä kannata hyljeksiä.
Ei nakeissakaan mitään vikaa ole, jos niihin kerran on varaa. Tosin niitä ja muita makkaroita ei pitäisi syöttää lapsille kovin usein eikä suuria määriä.
Mitä täällä valitetaan. Euromaista viimeksi Latviassa on leikattu palkkoja ja eläkkeitä 30%, jotta täyttäisivät euromaan ehdot ja pääsisivät rahaunioniin. Luuletteko, että oli kovia ne palkat ennen leikkausta..no entäs jälkeen???
Voisin itse jopa kannattaa, että Suomessa otettaisiin sama keino käyttöön, että valtion talous saataisiin kuntoon ja velkaantuminen lopetettua. 10% palkkojen, sos. etuuksien ja eläkkeiden leikkaamisesta ei vielä kukaan nälkään kuolisi..
10% ei olisi vielä mitään, pitää kuitenkin huomioida että jos on jo 40% alennettu, silloin mennään kiikun kaakun, ainakin riskeerataan terveys vaikka hengissä jotenkuten pysyisikin. Palkoista voidaan toki ottaa mutta ei pidä unohtaa että sitten tulee sutta ja sekundaa, vienti vähenee tai joudutaan myymään halvemmalla että menee kaupaksi kun maine laadun suhteen heikkenee (vrt. tapaukset Kiina ja Neuvostoliitto). Itse ainakin vähennän oman työni laadusts ja nopeudesta 20-50% kummastakin jos palkasta lähtee 10%.
Papuja, linssejä ,riisiä sekä kuivattuja herneitä. Siinä vaihtelua perunaan.
poimineet luonnosta näitä antimia ilmaiseksi talven varalle....?
Myykää tietokoneenne niin saatte rahaa!
Pussilippu maksaa 9 uroo marjatuspaikalle ja toinen mokoma takasin. Eijoo rahaa matskustella!
Myykä se tietokoneenne, niin saatte sitä rahaa!
Jos bussimatka maksaa 2x9 euroa niin luulisi teidän jo asuvan pellon vieressä ja marjastus, sienestys, kenties vielä kalastuspaikkojen ääressä.
Itsehän postaan vanhasta Nokian kännystä, siitä voisi saada 10 euroa. On kannettavakin, 8 vuotta vanha, pelkkää ongelmajätettä.
Niinkö? Ihanko totta? Näille palstoillehan ei voi kirjoittaa kännykällä....
Mä kirjotan ainakin enimmäkseen kännykällä.
Niin juuri. Verottakaa mieluummin alkoholia ja tupakkaa ennemmin kuin ruokaa!
Ihan sama vaikka alkoholii verottetais kuinka paljon enemään. Sitähän voi hakee virosta... tai valmistaa itse
Se on jännä juttu tuossa alkoholissa että missä se kipuraja menee ja että koska palataan aikaan 60-70 luvun kotipolttoon. Viinaa kyllä saa halvalla jos sattuu asumaan lähellä satamia josta edullista viina voi hakea mielinmäärin.
Mun mielestä huimat veronkorotukset tulisa laittaa esim:
-Alkoholi
-Tupakkatuotteet
-Makeiset
-Hotelli yöpymiset.
-Kovempi autoverotus yli 10.000km vuodessa ajaville.
-Lapinmatkailuun kova verotus.
-Pitkille lomalennoille yli 5h kova verotus.
-Mopoautoille 100% hinnankorotus
-Polttoaineelle 100% korotus jos kk ajaa yli 1000km
Voi voi kun näitä olisi paljon mistä rikkaita ja hyvin toimeentulevia voisi rokottaa :)
Niin samaa mieltä!!!!!!!
Niin tämä on jo vanha virsi, mutta kyllä marjat ,sienet ja kalat itse hankittuna kummasti helpottaa ruokakuluissa. Ja jos vielä onkin mahdollisuus kasvattaa juurekset itse, on hyvin pitkälle omavarainen.
Monessa kaupungissa voi vuokrata villjelypalstan edullisesti.
Onneksi minä haen melkein kaikki ruokani leipäjonoista, käyn siellä n 5krt viikossa ja eipä ole kaupasta tarvinnut paljo lisää ostella :) Sitten minulla on neljä kauppaa josta käyn iltaisella tonkimassa eli dyykkaamassa monenlaisia ruokia ja vihanneksia :) minulle jää itselle melkein koko työmarkkinatuki, no vuokran omaosuuden siitä joudun pulittamaan. Mutta eipä kaikista ole tulemaan tuonne biojätteiden sekaan etsiskelemään purtavaa kun ollaan totuttu niin kermapersetoimintaan, anteeksi mutta toi oli tähän pakko sanoa.
Syksyllä saa omenoita ilmaiseksi kerätä luvan kanssa puutarhoista, jos vaan viitsii käydä hakemassa ja ei tarvii maksaa mitään!! Ja omenat ei maksa kaupassakaan kummoisia, samoin persimonit tosi halpoja.
Loppukesällä kerättiin marjoja pakastimeen, ei maksanut kuin keräämisen vaivan. Pari uutta poimuri ostettii lapsille, makso yhteensä 5€ ja polkupyörään uuden sisäkumin 3€ ja marjaa tuli, että pakastin soikeena.
No meillä nyt oli oma kasvimaa, muutama neliö kaiken kaikkiaan, mutta vihanneksia kasvo hurjasti, salattia syötiin koko kesä omasta ryytimaasta ja porkkanaa on vieläkin kellarissa. Aikasemmin kasvastettiin tomattia ja kurkkuakin itse semmosessa muovipömpelissä, tulee kanssa muutamalla neliöllä niin hurjasti, että yksi perhe ei jaksa syödä.
Keräkaalia ostetaan syksyllä, kun sitä saa tosi halvalla ja tehdään hapankaalia koko talveksi, siinä jos missä on vitamiineja ja on terveellistä! Ei köyhän vitamiinit juuri maksa mitään.
Lisäksi kalastan, ongella saa kalaa ja halpa kokoon taitettava katiska on tosi kätevä, sillä tulee kalaa todella hyvin. Haukea, ahventa ja särkeä tulee helposti, ei sellasta paikkaa olekaan, mistä ei saisi niitä kalastettua. Ei minullakaan mitään venettä ole, pitkällä kepillä lasken katiskan järveen taikka lampeen rannalta, hyvin on toiminut monta vuotta. Kala on terveellistä, tulee omega3 rasvahapot ja muut tarpeelliset hivenaineet.
Kaurapuuro on terveellistä, sitä saa ilmaiseksi, kun vaan viitsii hakea leipäjonosta, nytkin syön parasta ennen 2009 pussista keitettyä kaurapuuroa. Kauraryynit säilyy hyvin, niitä kannattaa hamstrata, jos vaan saa ilmaseksi. Puolukkasurvosta vaan kaurapuuron päälle taikka tuoretta mustikkaa pakastimesta, niin johan on vitamiineja tarjolla!
Ihme ininää täällä aina safkoista
Loistava kirjoitus. Mustikat ja kaurapuuro on superfoodia. Hapankalikin on tosi terveellistä. Paljonko sulla menee kuussa ruokaan rahaa?
Mul polvet kipiät ei voi marjoi kerätä ja lähin metsä 15 kilssan päässä. Ei pussi rahaa ! Järvijä ei tääl näy missää ! Ei pikkkusesta purosta voi onkija!
Meijän penskat ei suostu syämään mitään kaaleesta tehtyä ruokaa. Hapankaalin hajusta jo juoksevat ksrkuun :)
Missä päin Suomea lähin metsä on 15 kilometrin päässä? Ja jos asut pääkaupunkiseudulla, niin ilmaisia leipäjonoja luulisi löytyvän metsästyspisteiksi.
Menehtykää sitten niitten epäterveellisten einespitsojenne kanssa koko porukka, mahdollisiiman nopeasti.
Kai se sitten on niin, että tyhmyydelle ei voi mitään, mutta onneksi luonnonvalinta korjaa elinkelvottoomat.
Hyvin toimeen tulevien ihmisten kersat suostuvat syömään kalaa ja kaalia, sekä muitakin terveellisiä vihanneksia ja itse tehtyjä aterioita.
Vähäosaisten kakarat mankuaa herkkunaan limua, namuja, pizzaa, sipsejä, sokerimehuja, halpoja ranskiksia ja hampurilaisia.
Mistähän tämä mahtaisi johtua?
ME asumme pääkaupunkiseudulla, ja tuossa lähellä, aivan kävelymatkan päässä on pikku puro, josta voi onkia lohia....
Ei niit lohii Hesas oo! Niin toisekseen ei olla yhtää nälkiintyneen näkösii vaik pis' saa syödää ! Ko ei kersat syä sipulii ja kaaletta minkäs sille voi ! Enerkiaa ssaa enemmän eineksist ko kaleeesta !
Mistä ihmeen KAALEESTA täällä kinastellaan? Eikös kaale ole romanikieltä??
kaale on manne... ja niitä ny ei vielä ainakaan kukaan syö vaikka olisi kuinka nälkä.... tietääkseni.
täällä Hesas. Pienessä purossa vielä.
Ota selvää, niin tiedät etkä vain luule!
Kuhaakin, ja muitakin löytyy, ja noita voisi pilkkiä, jos olisi talvi ja jäätä.....
Ei voi olla totta, että Suomessa on sellainen paikka, jossa on metsä 15km päässä ja järviä ei näy missään? Missähän tälläinen paikka muka on??
Sitä paitsi fillarilla pääsee tosi hyvin 15km päähän marjoja poimimaan ja pitkä varsi poimuriin, niin ei kipeät polvet haittaa, on nopeampikin poimia, kun ei tarvitse kyykistellä. Fillarissa kulkee marjat hyvin vaikka muovikanistereissa.
Pistä vaan paikkakunta tänne, niin neuvotaan sulle marja- ja kalastuspaikat!
Mistä nämä tietämättömät ja avuttomat idiootit oikein tulevat? Kirjoitin jo tuonne köyhyys-tv-ohjelman ketjuun, että sukupuuttoonhan tämä ihmiskunta olisi kuollut, jos noilla geeneillä olisi pitänyt pärjätä! Pistää miettimään, että tyhmistetäänkö tässä koko Suomen kansaa elättämällä näitä ihmisiä ja antamalla heidän vielä lisääntyäkin.
Olen itse ollut työtön yh-äiti 90-luvun lamassa. Meillä syötiin terveellisesti, koska minä osaan kokata halvoista perusaineksista. Meillä ei valmisruokia harrastettu enkä niitä vieläkään osta. Lapsetkin olivat oppineet syömään monipuolisesti ja kaikki ruoka kelpasi. Sipuli on muuten todella terveellinen, halpa ja kotimainen kasvis, josta saa todella hyvää ruokaa!
Nykyään syömme ukon kanssa näin: Aamulla kaurapuuroa, marjoja ja maitoa. Lounaaksi töissä edellisen päivän ruuanjämiä. Välipalaksi hedelmä. Päivälliseksi kunnon kotitekoista ruokaa. Iltapalaksi luonnonjugurttia ja mysliä. Viikonloppuisin syömme vain yhden lämpimän aterian. Leivon kerran viikossa leipää, harvemmin makeita leivonnaisia.
Emme polta tupakkaa, juomme alkoholia vain harvoin ja silloinkin kohtuudella. Turhuuksiin emme juuri rahojamme laita, ja silti olemme elämäämme tyytyväisiä. Ostin taas tänään liikuntaharrastukseeni vuosikortin, jolla voin käydä vaikka joka päivä jumpassa. Ukko käy kavereiden kanssa sählyssä kerran viikossa. Lisäksi lenkitämme koiraa.
Jokaisella on oma vastuu elämästään! Jopa toimeentulotuella saa kunnon sapuskat pöytään, kun on omaa taitoa ja ymmärrystä laittaa rahansa viinan ja tupakan sijasta siihen, mitä ihminen todella tarvitsee!
Niinpä.
Aikuisella ihmisellä on vastuu elämästään ja valintojensa seurauksista. Aikuisella ihmisellä ei saisi olla oikeutta tärvellä lastensa elämää.
Toivon kuitenkin hartaasti, että tämäkin ketju olisi aloitettu provoilumielessä, sillä en jaksa uskoa että suomessa olisi tälle asteelle taantunutta porukkaa. Jenkeissä ehkä, ja Brittien saarillakin, mutta toivottavasti ei ainakaan vielä kantasuomalaisten joukossa.
Sanoit että kuitenkin "koulussa lapset onneksi saavat lämpimät ruuan".
Katsotaans:
- tomaattinen kalakastike perunat
- juustokiusaus
- minisoijapyörykät
- ohrapuuro mehukeitto
- lohikeitto
- kasvissosekeitto
- jauhelihapyörykät perunat
- sienikasviskastike
- makkarakeitto .. lisukkeina leipää ja jotain tuoretta, yleensä raastetta ( myös kaale ja porkkana)
Jos lapsesillesi maistuu tällainen ruoka koulussa, niin en usko että kotona kannattaa tarjota mitään pizza-gurmeeta, sillä samalla rahalla saat jo itse tehtynä kelpo kiusauksen, sosekeiton tai kastikkeen. Ripaus lihaa, kanaa, kalaa, soijaa tai makkaraa mukaan niin johan on ihan herkkua. Saattais siitä riittää vielä vähän sullekin.
Kyllä harvassa on ne kerrat ku tomaattia voi ostaa. Yli 4 euroo kilo ja itse haluan syödä terveellisesti etten liho. Onneks hedelmät on joskus alessa janiitä voi ostaa. Eikä tosiaan ei huvita syödä mitään eines ruokia vaan haluan tehdä ruuan itse
Talvella kannattaa ostaa tomaattimurskaa, koska se on halpaa. Tuoreita tomaatteja ostetaan kesällä. Halvimmaksi tulee, kun kylvää siemenet maaliskuussa niin saa itse kasvatettuja tomaatteja koko kesän ja niitä voi pakastaa talveksikin ja käyttää ruuanlaitossa.
Ainakin Finelin mukaan suurin osa tomaatin vitamiineista ja kivennäisaineista pysyy aika lailla samana myös säilötyssä tomaatissa. Tomaattimurskassa on itse asiassa enemmän lykopeenia, joka tutkimusten mukaan auttaa ehkäisemään sydän- ja verisuonitauteja ja todennäköisesti myös eturauhassyöpää. Tomaattimurskan etuja ovat myös helppous ja edullinen hinta, eli kyllä kokonaisuutta tarkastellen valitsisin talvella tomaattimurskan ja säästäisin tuoreet tomaatit kesällä salaattiin
Tää on just tätä. Kun pitäisi ymmärtää käyttää kauden tuoretuotteita eikä vaatia, että keskellä talveakin kasvihuoneessa öljylämmityksellä ja keinovalolla kasvatetut tomaatit olisivat yhtä halpoja kuin kesätomaatit.
Nyt saa kaupoista vieläkin halvalla syksyn juureksia. Kaalikin on halpaa. Sipuli ei ole koskaan kallista.
Oletteko koskaan kuulelet idättämisestä? Se vasta halpaa on ja tulos hyvin terveellistä.
Omat isovanhempani asuivat kaupungin kupeessa ja kasvattivat 5 lasta. Köyhää oli, mutta ymmärrystä ja tietotaitoa riitti. Marjastusaikaan koko perhe pyöräili metsään kilometrien päähän. Pakastintakaan ei ollut, mutta tämä 5 lapsen äiti keitti itse marjat hilloiksi ja mehuiksi. Tontilla oli myös pieni kasvimaa, josta saatiin iso osa perheen ruuasta. Omanapuita ja marjapensaita vaalittiin. Kerran viikossa leivottiin sekä leipää että vähän herkkujakin. Rikkinäiset vaatteet kierrätettiin ja paikattiin.
Joku tässäkin ketjussa valitti, että ei pääse metsään kun bussimatka sinne maksaa 9€.
Joku toinen sanoi, että ei voi kerätä marjoja, kun polvet on huonossa kunnossa. Saanen arvata, että kyseinen henkilö on pilannut polvensa ylipainollaan!
Tuon aloittajan täytyy olla vitsimielessä kirjoittaja, ei noin tyhmää kitisijää voi olla. kaupoista löytyy halpaa ruokaa, pitää vaivautua vertaamaan kilohintoja ja etsiskelemään kauden kasviksia ja hedelmiä.
No trollihan tämä aloitus tietty on, mutta totuus on, että niin hurjaa tarinaa et keksikään, etteikö elävästä elämästä veilä hurjempia löydy.
Sisareni opettaa suuressa ammattioppilaitoksessa aikuistuvia ihmisiä työkseen ja hänen kertomuksensa nuorison nykytilasta kyllä kauhistuttavat. Tällä palstalla en ole vielä niin hurjaa lukenutkaan uusavuttomuudesta, mitä olen kuullut sisareltani ja hänen kolleegoiltaan.
No millaisia tarinoita uusavuttomuudesta? Luulin ettei tän palstan uusavuttomampia olekaan.
Siis aivan uskomattomia, joiden jälkeen tämän palstan uusavuttomimmatkin jutut tuntuvat täysin uskottavilta. Koska tämän päivän nuoria tulee opiskelemaan ammatillisiin oppilaitoksiin täysin uusavuttomista perheistä kasvaneena, ei heillä ole välttämättä mitään kosketusta ruuanvalmistukseen taikka mihinkään kädentaitoihin edes kotioloista ja muutkin taidot ovat jäänneet vielä oppimatta peruskoulussa. Osa on kahlannnut peruskoulun läpi helpoimman kautta, turhautunut opettaja on siirtänyt oppilaan luokalta toiselle toisen opettajan harmiksi. Ammatilliseen oppilaitokseen tullaan vain sen vuoksi, että pääsee sen jälkeen kortistoon, usein siihenkään ei riitä motivaatio.
Jos vanhemmilla ei ole ollut tarjota mitään kunnollista esimerkkiä lapsilleen ja peruskoulukaan ei ole siihen pystynyt ja oppilaalla ei ole mitään motivaatiota opiskella ammatillisessa (tai ylipäätään missään) oppilaitoksessa, on tulos aika karmaiseva.
Omenia on jatkuvasti noin eurolla kilo ja hyviä ovat olleet. Kotimaiset vihannekset ja hedelmät ovat kalliita, siksi en osta koskaan kotimaisia omenia. Ennen joulua oli omenia oli nj 0,60 e/kilo ja olivat hyviä syödä sellasenaan ja tein uuniomenoita ja piirakoita pitki viikkoa...kannattaa tsekata hinnat.
Eihän nämä tuoreet hedelmät ja muut vihannekset paljoa maksa. Omenoitahan SAA loppukesällä ja syksyllä ilmaiseksi. Monella on ongelmana tontillaan omenapuita, joiden satoa ei saa menemään mihinkään. Osa omenoista säilyy hyvin muutaman viikon ja osasta voi tehdä mehua taikka säilöä hilloksi. Kaupunkien pensasaidoista ja ruusunmarjaistutuksista saa poimia luvan kanssa omaan käyttöön marjoja. Ruusunmarjassa on todella paljon vitamiineja. Marja-aroniasta tulee hyvää hilloa ja mehua. Anoppi teki jopa kotiviiniäkin päiväkodin aidasta poimimistaan aronioista.
Kotimainen porkkana ja kaali ovat syksyllä halpoja.
Metsät on väärällään luonnonmarjoja, on mustikkaa, vadelmaa ja puolukkaa. Suomessa sellaista paikkaa tuskin onkaan, missä ei olisi kohtuu matkan päässä sopivia marjamaita. Marjanpoiminnalla jopa tienaa verottomasti!
Välineet marjastukseen ovat niin halpoja, että ensimmäisen päivän tuotolla hankkii kaiken ja vielä jää ylikin. Metsästä löytyy myös sieniäkin, joista saa hyvää vaihtelua ruokavalioon ja jopa myyntiinkin.
Hintoja kaupoissa seuraamalla löytyy halpoja hedelmiä, mm. aika usein juuri omenat ovat halpoja ja banaanit (ainakin Lidlissä). Me ainakin ostetaan niitä mitkä on edullisia, eikä osteta kalliilla.
No sitten pienen kasvimaan saa vaikka minne, lupa tosin pitää kysyä, jos ei ole omaa maata ja vuokrata voi vaikka porukalla viljelysmaata ja jakaa sitten sopiviin palstoihin. Muutamalla eurolla saa ostaa vaikka kuinka siemeniä, joista voi kylvää avomaalle ja osan voi esikasvattaa vaikka kerrostalon ikkunalla. Peruna kasvaa vaatimattomassakin paikassa, Me laitettiin kaupasta ostetuista ruokaperunoista maahan perunaa kasvamaan, näytettiin lapsille, että miten perunaa kasvatetaan paljon muutamasta perunasta ja halkaistiin niitä perunoita veitsellä moneen osaan, että jokaisessa palasessa oli ituja. Kahdesta 2kg (yht. 4€) ruokaperunapussista saatiin kasvatettu koko vuoden perunat tällä konstilla!
Sipulia me saatiin kaupasta ilmaiseksi ja laitettiin ne istukkaat maahan ja nyt on sipuliakin melkoinen määrä varastossa. Ensi kesänä laitetaan valkosipuliakin kasvamaan.
Tuolla joku valitti, että lapset ei syö kalaa. Osta kirpputorilta vanha lihamylly http://www.huuto.net/hakutulos/sellstyle/K/words/lihamylly taikka Lidlin tarjouksesta uusi ja jauha kalat sillä, teet niistä kalapullia taikka kalapuikkoja, niin kelpaa taatusti lapsille. Kaikki kala kelpaa kalapulliin ja kalapuikkoihin, mikä vain käy pyydyksiin taikka mato-onkeen. Siihen kelpaa sorvat, särjet ja lahnat ym. roskakala. Vinkkinä käytettyyn lihamyllyyn, että terät ovat joskus tylsyneet, silloin pitää teroituttaa molemmat osiot, leikkaava terä ja reikälevy vastakappale. Teroitus ao. liikkeessä maksaa muutaman euron ja terät leikkaavat todella hyvin. Kalan jauhaminen onnistuu parhaiten hieman pakastettuna "kohmeisena".
Asiaa kirjoitat!