Mikä helvetti näitä rekkakuskeja ja kuorma-autoilijoita vaivaa, että aina pitää kääntyä risteyksestä päätielle lähestyvän auton eteen sillä tavalla että toinen joutuu lähes pysäyttämään vauhtinsa. Kaikista törkein tapaus sattui, kun viitostiellä täysperävaunullinen rekka päätti kääntyä risteyksestä päätielle. No senhän tietää, että jotta en ajaisi kylkeen minun oli pysähdyttävä. Kiireelläkään nämä duunarikuskit eivät voi törttöilyjään selittää, sillä liikennesäännöt ovat kaikille yhteisiä ja niitä on noudatettava oli kiire tai ei.
Rekkakuskit kiilaa risteyksissä
Kalle
5790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sitä kiirettä, ei malteta pysähtyä siksi että vauhti loppuu ja uudelleen kiihdytys kestää.
Vastaisku: ohitetaan, sen jälkeen hidastetaan mutta ei liikaa ettei aiheuteta vaaratilannetta, ajellaan vaikka kilometrin matelemalla, jonka jälkeen hanaa ja bye bye!
Törttöily pois, liikennesäännöt kuuluu kaikille, välinpitämättömyys on rikollista!
Valitettavan yleistä tämä oma-aloitteinen liikenneopettaminen. Henkilöautollakin pääsy risteyksestä etuoikeutetulle tielle on vaikeaa, kun puolen kilometrin turvavälistä huolimatta risteystä lähestyvä auto yleensä lisää nopeuttaan huomattavasti ja sitten tekee lapsellisia mielenosoituksia.
Onko liikenne toisten virheiden etsimistä ja kiusaamista varten? Ei todellakaan suurimmalle osalle porukasta. He haluavat päästä perille turvallisesti ja sopuisasti. Pitäisiköhän hakeutua Liikenneturvaan töihin, kun näin paasaan.
Luuletko olevasi hyvä kuski? Miksi noin paasaat ? Tiedätkö, että se rekka olisi jäänyt ruopimaan siihen risteykseen jos se ei olisi tullut vauhdilla eteesi. Lisäksi kuski saattoi olla niin lopen kyrpiintynyt hommaansa että on kohtuullista auttaa häntä pääsemään päätielle. Luuletko olevasi poliisi? Jokaisen kuuluu olla joustava liikenteessä, eikä ajaa omaa etuaan. Sinä, joka ajat pienellä henkilöautolla voit helposti kiihdyttää sen uudelleen toisin kuin se rekkamies. Lisäksi takanasi ollut kilometrien jono olisi estänyt rekan tulon kys. tielle useiden minuuttien ajaksi. Miksi sinun juuri pitäisi voida ajaa vapaasti rekkoja väistämättä? Suomessa on selkeästi sellainen käytäntö, että rekat päästetään sivutieltä tai kolmion takaa aina henkilöauton eteen, koska se kohteliasta. Olet varmaankin kuski, joka köröttelee 100 km/h valtatietä pitkin väistämättä pientareelle vaikka rekkamies tekee työtää takapuskurissari viestittäen:" AJA HELVETISSÄ PENKALLE". Et välitä lainkaan. Sensijaan että olisit huomaavainen ja kohtelias rekkamiehille soitat paikallisradioon ja nolaat itsesi ja sukusi väittäen rekkamiehiä ylimielisiksi. Onneksi kaltaisiasi ei ole paljon liikenteessä, me kaikki muut teemme kaikkemme rekkamiesten työn helpottamiseksi ja nopeuttamiseksi.
PS.
En mä oikeesti ole tätä mieltä, näihin nyt vain kuuluu vastata näin. Sitten kun vastaukset ovat edellä olevan kaltaisia voit olla vakuuttunut, että viestisi on kolahtanut paikalleen. "AMISPOJAT" ja miehet, jotka ovat jääneet "amispoikien" tasolle reagoivat näin. Se vaan täytyy ymmärtää.
Olenko minä tai naapuri poliisi? Vittu en minä tiedä :o Rekka menee sitten kun pääsee tai on menemättä.
Olen lähtenyt siitä liikkeelle että muut saavat haitata minun etenemiseni kohtuullisesti.
Voin hidastaa, voin väistää ja vilautan pitkillä merkki jos tahdon auttaa esimerkiksi kolmion takaa tulevaa.
Koska minä suon tämän muille niin odotan samaa muiltakin. Hieno nollasummapeli liikenteessä kukaan ei voita eikä kukaan häviä mitään pitkällä aikavälillä.
Mutta säästyypi hermoja.