Suuri symboli jolle halutaan uhrata raskaasti ja jonka edessä polvistumme koska seon valitunkansan symboli. Muistakaa Ateenalaisten laulu. Jussi Isökyröläinen
Nato on puolustuspoliittinen Guggenheim
Tähtilippu salkoon
1971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vaatii taitoa hokea kliseitä sanomatta yhtään mitään?
Tähtilippu salkoon,
näköjään tiedät, että Guggelheim on USAn Valkoisen talon, USAn suurlähetystöjen, Pentagonin, CIAn erikoisptojekti, jolla USA yrittää levittää valtaansa maailmalla kun se ei enää armeijalla eikä NATOn avulla pysty.
Huvittavaa asiassa on tietysti se, että USAlla ei ole kulttuuria eikä taidetta, mitä levittäisi, mutta sen perään kukaan ei kysykään, meidät kokoomuslaiset ja vihreät eivät edes ymmärräkään.
Presidentti Niinistön God bless-Jumalan siunausta -toivotus ja Guggelheim eivät ole erillisiä eikä sattuman oikkuja vaan suunnitelma Suomen amerikkalaistamiseksi, Suomen liittämiseksi NATOon ja alibiksi, että USA voi tuoda sotajoukkonsa Suomeen suojelemaan amerikkalaisuutta, kulttuuriaan, "taidettaan".
"näköjään tiedät, että Guggelheim on USAn Valkoisen talon, USAn suurlähetystöjen, Pentagonin, CIAn erikoisptojekti, jolla USA yrittää levittää valtaansa maailmalla kun se ei enää armeijalla eikä NATOn avulla pysty."
Niinkö? Tarkoitat, että on samanlainen keskus, joka jo syntyi ent. Neuvostoliiton eli Venäjän viereiselle tontille? Sekin kun on kovasti ylimitoitettu maan kokoon nähden:-)
"Huvittavaa asiassa on tietysti se, että USAlla ei ole kulttuuria eikä taidetta, mitä levittäisi, mutta sen perään kukaan ei kysykään, meidät kokoomuslaiset ja vihreät eivät edes ymmärräkään."
Asia lienee päinvastoin! Kaikilla isoilla mailla on arvokasta kulttuuria ja taidetta vaikkei meidän kylähullu sitä edes ymmärrä!
Presidentti Niinistön puhetta ja Jumalan siunausta.toivottelua on kiitelty Suomen lehdistössä. Siinäökin lienee ylivoimainen asia kylähullun vaatimattomalle ymmärrykselle!
Kokoomus ja USA raiskaavat Helsingin ainutlaatuisen keskustan.
Ne haluvat raiskata sen, koska Helsingin keskusta on Venäjän tsaarin vallan luomus.
Kokoomuslaiset ovat hulluja, vihreät historiaa ja kulttuuria ymmärtämättömiä aikuisia ja puoliaikuisia pikkupoikia ja pikkutyttyöjä, USA häikäilemätön historiaa kulttuuria ymmärtämätön ja ylenkatsova ohimenevä aggressiivinen purukumikulttuuri.
"Kokoomus ja USA raiskaavat Helsingin ainutlaatuisen keskustan."
HAHA! Museohankkeessa on mukana säätiö eikä kumpikaan mainitsemasi!
Loppu lienee joutavaa skeidaa! Sopii mennä katsomaan Venäjän suurlähetystön kahta tonttia! Kyllä niiden rinnalla Guggenheimit kalpenee!
Kun presidentti Niinistö ja kokoomus saavat Guggelheimin Helsinkiin, Niinistö voi kutsua USAn armeijan Suomeen ja liittää Suomen armeija NATOon puolustamaan USAn kulttuuria, joista suurimpia saavutuksia on Beach Boys, italialainen pizza ja saksalainen hamburilainen.
Varsinaisia aasinsiltoja! Presidentti tai mikään yksittäinen puolue ei 'saa' museoita Helsinkiin vaan asille täytyy löytyä parlamentaarinen tuki!
Niinistö ei yksinään voi tehdä/päättää yhtään mitään! Suomessa ei kukaan yksittäinen henkilö, ei edes presidentti, voi yksinään päättää yhtään mistään. Tämän tietää USA, Venäjä, Kiina ja Nato. Vain kylähullu ei asiaa tiedä!
Suomi ei kuulu Natoon eikä kutsu tänne muita tai puolusta mitään ulkomaista!
Kylähullu on patologinen valehtelija!
Niinistön NATO-armeija käyttää miljardeja että voi puolustaa Beach Boysia.
Niinistöllä ei ole mitään Nato-armeijaa muualla kuin kylähullun lahon kaalin sisällä hänen keksintönään!
Suomi ei ole liittoutunut ja puolustaa vain itseään!
Ei Niinistö sano suoraan mutta nouseva Kokoomus-Jugend on jo pistimet tanassa tuhoamassa Suomen kansaivälistä asemaa joka luotiin vuosikymmenten kärsivällisellä työllä ympäri maailmaa.
Miksi Isaf on Nato-operaatio ja poikiemme hihassa lukee Nato?
Aika outoa,jos se ei ole siellä sitten. Oletko oikeasti hullu?
ISAF eli International Security Assistance Force on Naton johtama ja YK:n valtuuttama monikansallinen kriisinhallintaoperaatio Afganistanissa. Sen tehtävänä on tukea maan väliaikaista hallintoa luomalla vakautta ja turvallisuutta Afganistaniin.
YK:n turvallisuusneuvosto päätti ISAF-operaatiosta joulukuussa 2001 ja se alkoi tammikuussa 2002. ISAFin johtovastuu siirtyi Natolle 11. lokakuuta 2003. Ensimmäiset lähes kaksi vuotta operaation mandaatti käsitti vain Kabulin alueen, mutta 13. lokakuuta 2003 turvallisuusneuvosto laajensi sen koko maahan.
Operaation vahvuus on noin 9 500 sotilasta 36 maasta. Suomalaisia ISAF-operaatiossa työskentelee noin 200. ISAFiin osallistuvat: Albania, Bulgaria, Espanja, Irlanti, Islanti, Italia, Itävalta, Kanada, Kreikka, Kroatia, Liettua, Luxemburg, Makedonia, Norja, Portugali, Puola, Ranska, Romania, Ruotsi, Slovakia, Slovenia, Saksa, Suomi, Sveitsi, Tanska, Tonga, Tšekki, Turkki, Unkari, Uusi-Seelanti, Viro, Yhdistynyt kuningaskunta, Yhdysvallat.
ISAF on pitkittämässä hävittyä sotaa ja lisäämässä maan kärsimyksiä.
Ja vain sen tähden ettei USAlaisen täytyisi myöntää tyhmyyttään ja rikoksiaan yksin.
Kun tämä ISAF jonakin päivänä lähtee Afganistanista niin ei mene
kuin muutama kuukausi niin sadoliila miljoonilla mm suomalaisten verovaroilla
pystyssä pidetty väliaikaishallinto ja hallitus kaatuu. Että se siitä vakaudesta.
Ihmetyttää vain se miten on mahdollista että tämän yhden maailman köyhimmän
maan hallinto ellä loistotaloissaan kuin miljonäärit? Miten tähän
ns "vakauteen" sopii se että viimevuonna Afganistan tuotti kaikkien aikojen suurimman huume,oopium ja heroiini sadon? Miten on mahdollista että
korviaan myöden veloissa oleva Suomi syytää Afganistaniin,tähän mielettömyyteen
40-60 miljoonaa vuodesa,kun samaan aikaan kotona lastensairaalaan kerjätään varoja?
Voi vittu olet typerä. Se on Naton operaatio j ahihassa lukee Nato.
Oliko operaatio barbarossa natsien operaatio, vaikka tavallinen wehrmacht sen toteuttikin? Oli.
Nato ei itseasiaasa eroa natsi-Saksan SS-organisaatiosta suurestikaan. Suomi ja Ruotsia kaavaillaan eräänlaiseksi Viking-SS -osastoksi jollainen oli tekemässä julmuuksia Itä-Euroopassa sodan aikana.
Kun katsoo mitä Nato on tehnyt pitkin Lähi ja Keski-itää niin niin tulee amerikkalainen nykytaide mieleen. Amerikkalaisen Hollin Kiasman veri, sperma,kusi taideteokset. Lapsiporno pedofiili-taiteilija, kissojen silppuaminen kirveellä jne jne. Se kyllä kuvastaa kokoomusnuorison maailmankuvaa ja sitä täytyy saada esille Helsingin empirekeskustaan jotta näkyy kuka on vallankahvassa.
Kokoomus, vihteät, rkp, Helsingin kaupungin valmistelevat virkamiehet ostettiin Guggelheimin tonttipäätöksessä päättämään tontin varaamisesta USAlle.
Tuollaista kutsutaan korruptioksi.
Guggelheimista ja sitä johtavasta säätiöstä tulee satavarmasti CIAn haarakonttori ja apuvoima presidentti Niinistölle natottaa Suomi.