Museoauto telttakatoksessa talven yli

kyselevä

Jätin vanhan autoni ensimmäisen kerran talvehtimaan kylmään pressutalliin. Kaveri varoitti hiiristä. Pressukatoksen viereessä on parivuotta seisonut rekisteristä poistettu auto, eikä siinä ole merkkejä hiiristä.
Onko jonkulla kokemusta asiasta. Mitä pitäisi tehdä, jos riski on olemassa?

10

603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kelpo Mies

      Tulee jos on tullakseen, mutta hiirikin on sen verran fiksu otus, että pyrkii hakeutumaan ensiisjaisesti ämpimiin sisätiloihin kylmän auton sijaan.
      Yhtälailla ne saattaa pesiytyä auton sisuksiin sisätiloissa.

    • Ennustajasetä

      Joo-o,lie tuossa säilytystavassa hieman parannettavaa,Suomessa kun ollaan ei Kalifornian tms olosuhteissa.
      Meinaan että hiirien pelko on pienimmästä päästä jos ikkunat ovet ym luukut on kiinni eikä reikiä pohjassa....pakkaa vaan moinen säilytystapa tuomaan ongelman nimeltä kosteus=hometta ja se vasta veitikkaa on tuhoamaan sisustuksen,aivan kuten nuo jyrsijätkin....
      Seuraavaksi tulee ruosteen esiinmarssi vaikka olisi pysynyt piilossa tähän asti,mutta ihana ilmastomme edesauttaa tätä ja nykyilmasto jossa vettä,räntää ja vettä,oikein hyvin.
      Riippuen asuinpaikastasi-ympäristöstäsi aiheellinen uhkakuva on myös lentävät kivet,pullot ym oudot luonnonilmiöt jotka aikaansaavat lommoja,lintattua kattoa,irtirevittyjä peilejä,pyyhkimiä,merkkejä-logoja jne sekä kaiken kruunaa kunnon kivenmurikka takaikkunasta/tuulilasista sisätiloihin.
      Suomessa kun V..ttaa kaikkia kohdusta hautaan,iankaikkisesti,aamen ja valtiovalta kannustaa kaikintavoin perinteen jatkumiseen,kiitos heille siitäkin.

    • huono ratkaisu

      Kosteus on tosiaan suurin vaara. Tekniikan Maailman testissä todettiin jo 1960-luvulla, että nuo telttatallit ovat todellisia ruosteenkehityspaikkoja maaperästä kohoavan kosteuden ja heikon tuulettuvuuden takia. Pelkkä katos on paljon parempi ratkaisu.

      • tallitoiveena.

        ilmeisesti. Talli paljaan maan päällä ( ruohikko tai savikko pahin ).
        Laita vaikka kevytpressu auton alle. Ja tee niin, että vesi ei pääse seisomaan ko. pressulla. vaikka siten että auton keskI/pituuslinjan mukaisesti, nostat pressun narulla maasta.
        Ei pääse kosteus nousemaan maasta pressun läpi ja yläpinta kuivahtaa nopeasti myös, kun lämpötila vaihtelee.
        Crc:tä jokaiseen metallipintaan&sähkölaitteisiin, konehuone yms...
        Suojaöljysumutus alustaan , harkitse tätäkin.
        Useampi kosteudenkerääjäpallo autoon . Jalkatiloihin ja vaikkapa yksi takaikkunalle.
        Nuo pallot vaativat säännöllistä tarkistelua. 2-3 viikon välein.
        JOs autossa jalkatilassa sellaiset ilmanvaihtoluukut, niin ne tiukasti kiinni. Ja opiskele/teippaa kiinni autostasi kaikki mahdolliset paikat, joista hiiret voisivat yrittää sisään autoon.
        Autosta kaikki ylimääräinen tavara pois. Myös jalkantilan ja takarontin kumimatot.
        Noiden hiirien osalta... joko tuuria että eivät ole maisemissa ja pääse iskemään.


      • tosiasiassa

        Ressutalli voi olla talvella aika kuiva. Kun autolla ei ajeta, pysyy ressutalli varsin kuivana.


      • Kouvolan autoteltta

        Tekee telttoja, minkä sivuseinät eivät mene maahan asti. Vaan mahtaako enää toimia, kun nettisivukin on kadonnut...


    • siellä olivat oleet

      Mulla seiso peltoauto pihassa , olipa vaa jostain hiiret päässeet ja paskannelleet autoon , meinas kyllä riemu revetä vaikka onki peltoauto... kyllä vituttaa ne saatanan paskiaiset!!

      • Kotona.

        Luulivat olevansa edelleen pellon koloissa. :D


    • siellä olivat olleet

      Voi olla^ :D

    • juuso 50

      ruoste iskke jarruihin ja alustaan.hiiret kulkee ilmanottoaukkoja pitkin autoon sisälle..kokemusta on.hanki kunnon talli ettet tuhoa autoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1442
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      56
      849
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      683
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      680
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      644
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      72
      609
    Aihe