Aikalaistietoa ei ole, joten historian tutkimiseen tarvitaan lähteitä jotka ovat myöhemmin kirjoitettuja.
Onko siis Carl Barks, Don Rosa vai Marco Rota oikeassa kuvaillessaan Aku Ankan hahmoa ja elämää?
Monoteismin kolme suosituinta uskontoa?
5
115
Vastaukset
- beenthere
Ehdottomasti Barks!
- Näin on
Onhan Barks joissakin asioissa lähellä totuutta, mutta myös Rosalla on omat vahvat puolensa. Häilyn näiden kahden välillä. Rota sensijaan on selkeästi harhaoppinen. Joka Rotan tulkintoihin uskoo joutuu vuorenvarmasti karkotetuksi Hanhi'vaaraan.
Antakaamme höpsismin ratkaista.
- beenthere
Tuo on kyllä hyvä ehdotus. Höpsismillähän on tutkitusti ihan yhtä hyvä pohja ratkaisuihin, kuin muillakin malleilla. Höpsismi kuitenkin ainoana tunnustaa ihmisen tietämättömyyden ja tunteisiin turvautumisen tarpeen ja nojaa periaatteessaan tähän faktaan.
- Olly
Uudestisyntymisen tekee ainoastaan Aku Ankka. Viikoittain postilaatikkoon, Jesse ei koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942563- 196980
- 55772
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119692- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15516- 51515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 55475
- 40464