Mitä naisen sormukset kertovat?

nöösi_poika

Tämä ei ole mikään Taru Sormusten Herrasta, vaan tietämättömän kysymys, mitä naisen sormuksesta/sormuksista voi "lukea"?

Sormus vasemman käden nimettömässä lienee kiistattomin merkki kihloissa olemisesta. Sitten kun vasemman käden nimettömässä on kaksi sormusta, ollaan päästy naimisiin asti.

Mutta mitä naiset viestittävät oikean käden sormuksilla? Ovatko ne ihan huvisormuksia, vai mitä kertoo sormus oikean käden keskisormessa tai etusormessa? Mitä viestittää sormus oikean käden nimettömässä? Ovatko nämä jotain merkkejä seurustelusta, vai "muuten vaan" pidettäviä sormuksia?

Kuinka tarkkaan sormukset pitää tsekata, ennen kuin alkaa tehdä aloitetta naiselle? Kuinka tarkkaan sinä silmäilet naisen sormukset?

23

2259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • panorinkisormus

      Panorinkeleille on nykyaikana varmasti omat sormuksensa, tai ainakin niille olisi olemassa tilaus. Sormus vaikka pikkurillissä voisi olla merkkinä, että nainen kuuluu panorinkiin tai panosuhteessa. Panoringillä voisi olla myös tunnistettava taiteilijalogo, josta näkisi heti kenenkä PUA:n haaremiin nainen kuuluu.

      • hehvaaan

        etkö sitten tiedä mitä merkkaa pikkurillisormus?


      • en tiennyt
        hehvaaan kirjoitti:

        etkö sitten tiedä mitä merkkaa pikkurillisormus?

        Nyt googlasin ja jotain homoa tai bisseä se kai tarkoittaa.

        Minä en ole koskaan käyttänyt sormuksia tai koruja, ettei ole oikeastaan kiinnostanut.


    • se siitä teoriasta

      Minulla ei ole kuin yksi sormus vaikka naimisissa olenkin.

      • nöösi_poika

        Eniten kiinnostaa, voiko oikean käden nimettömässä olevasta sormuksesta vetää vielä mitään johtopäätöksiä, onko nainen varattu?


    • Eivät enää mitään

      Minä katselen runsaita sormusmääriä arvellen, mikä koruista on aito ja mikä ei. Mitään muuta sormuksista ei voi enää päätellä (ortodokseilla vihkisormus on kuitenkin oikean käden nimettömässä). Ehkä pienissä salaseuroissa sormuksilla on merkitystä kuten ennen kuulemma oli kukkien värillä ja lukumäärälläkin, mutta suuri osa ihmisistä ei noihin asiaan vihkiytyneisiin kuulu.

      Mutta mitäpä nuoret miehet tietämättään viestittävätkään puolipersauksissa roikkuvilla housuillaan? Tiedätkö?

      • nöösi_poika

        Olevansa tuhkaluukkupoikia?


      • Eivät enää mitään
        nöösi_poika kirjoitti:

        Olevansa tuhkaluukkupoikia?

        Eivät välttämättä ole, mutta vankilaolosuhteissa lökäpöksyillä vieläkin osoitettaneen tarjontaa. Syystä tai toisesta.


    • anonyymi kurpps

      Ortodokseilla vihkisormus on oikean käden nimettömässä..Eiköhän ihmiset käytä sormuksia ihan muuten vaan noissa muissa sormissa, esim. jos on saatu lahjaksi.

      Mitähän pitäisi ajatella miehestä joka käyttää paria sormusta, mutta ei siis "kihla- eikä naimasormissa"?

      • nöösi_poika

        Sormus oikean käden nimettömässä kertoo, että "seurustelen, olen varattu".

        Tämä on oma tulkintani oikean käden nimettömän sormuksesta.

        Onko tosiaan näin, vai yritänkö "lukea" liikaa?


      • anonyymi kurppa
        nöösi_poika kirjoitti:

        Sormus oikean käden nimettömässä kertoo, että "seurustelen, olen varattu".

        Tämä on oma tulkintani oikean käden nimettömän sormuksesta.

        Onko tosiaan näin, vai yritänkö "lukea" liikaa?

        Yrität varmaan lukea liikaa..Sormukset ovat monesti "vain koruja". Kai jollain voi olla "seurustelusormuskin". Joskus teininä seukkaavat parit pitivät toistensa luokkasormuksia kaulaketjussa. Siis ne muut paitsi minä joka olin epäsuosittu ("atm-hetkeni",sorry)


    • Koruja vain

      Minulla on vas. nimettömässäkin sormus vaikka en ole kihloissa.

      • nöösi_poika

        Tuo on outoa, mutta olet siis varattu kuitenkin? Eli kyllä sormuksista jotain näkee.

        Vasemman tai oikean käden nimettömän sormustaminen kertoo siitä, että on joko naimisissa, kihloissa tai seurustelee eli on varattu.


    • Jännä-Jare

      Tää on Casino Royal eikä mikään Taru Sormusten Herrasta.

      • nöösi_poika

        Ite en räppää naisist, autois ja rahast.

        Naisii ei oo, autoi on vain yks ja rahaa löytyy melekin kuin Jerelta, mutta siitäkin suuri osa lainarahaa.


    • minä tiedän

      Pääkallo-sormus oikean käden keskisormessa tarkoittaa mustanaamiota, ellei ole vasenkätinen mustanaamio.

    • Syitä

      MInulle naisena oikeassa kädessä pidettävillä sormuksilla ei ole mitään erityisempä merkitystä, pidän myös vasemmassa kädessäni sormuksia koska haluan ja mielestäni ne ovat kauniita.

    • 14+15

      Minulla ei ole ikinä ollut sormusta vasemman käden nimettömässä, vaikka olen ollut kihloissa ja naimisissa, eikä ollut puolisollanikaan. Toisaalta myöhemmin elämässä tykkäsin käyttää koruja ja silloin oli sormuksia melkein kaikissa muissa sormissa (no ei peukaloissa). Nykyisin olen taas luopunut koruista joten niitä ei ole kuin korvissa.

      Eli älä suotta yritä lukea liikaa.

      • nöösi_poika

        Ihan kohteliaisuudesta mietin, että pitääkö aloitteentekoa hillitä, jos näkyy "strategisia" sormuksia naisella.

        Tämän ketjun perusteella oikean käden nimettömän sormus ei viestitä mitään.


    • What??

      Olen perinyt ja ostanut itselleni sormuksia ihan huvikseni. On timantteja ja muita jalokiviä, joita yleensä käytän "paremmissa" juhlissa, ja sitten rennompia arkikäyttöön. Sormuksia on usein oikean käden nimettömässä siitä syystä, että jotkut perityistä sormuksista sopivat vain siihen ja en ole nähnyt tarvetta käydä niiden kokoa muuttamassa kultasepällä. Välillä en käytä mitään koruja. Eli täysin merkityksetöntä sen kannalta, olenko varattu vai en.

    • Mulla on yleensä 2-3 sormusta. En ole naimisissa, kihloissa tai edes seurustele.

      Vasemman käden keskisormessa vanhemmilta saatu kultainen rippilahjasormus.

      Oikeassa kädessä mulla on nimettömässä ala-asteen hopeinen luokkasormus, koska se on ihana ja mahtuu vain ja ainoastaan nimettömään. Tästä sormuksesta olen saanut kuulla huomautuksia kun joku on nopeasti katsonut sen olevan kihlasormessa (vaikkei millään tavalla kihlasormukselta näytäkkään)

      Joskus mulla on myös peukalossa sormus joka on ihan vain hauska ja aiheuttaa keskustelua (esim. eläin tai palapelikuvio, töistä opittu tapa joka helpottaa lapsella surun tai vierastuksenhetkillä)

      Tiedän että osa käyttävät kihla- ja hääsormuksia nimettömissä (oikeassa ja vasemmassa) tai kaulassa joten kovin paljoa en niistä lähtisi päättelemään. Selkeä kihlasormus vasemmassa nimettömässä on ehkä ainoa mistä voi jotain päätellä (:

    • Pity the fool

      Mr.T on kyllä sitä mieltä että blingiä ei voi olla liikaa. Tuo jo voittaa insinööri sormuksetkin!

      http://assets.nydailynews.com/polopoly_fs/1.98449.1314089135!/img/httpImage/gal-movie-a-team-jpg.jpg

    • sormuksetkertoojotai

      Itselläni on naisena vasemman käden keskisormessa, oikean käden keskisormessa ja kaksi oikean käden nimettömässä enkä seurustele. Sormukset kuvastavat minulle tärkeitä hetkiä elämässä ja siksi niitä pidän (toki myös pidän sormuksista koruina).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      47
      5306
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      75
      3190
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      20
      3038
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2901
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      31
      2163
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      44
      1726
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      1649
    8. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1605
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      415
      1369
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      258
      1284
    Aihe