Mahdollisuus vaikuttaa pomojen palkkakattoon

Nyt on mahdollisuus vaikuttaa siihen että suomeen tulee laki joka määrää että korkein yhtiössä maksettava palkka saa olla enintään 12-kertainen verrattuna matalimpaan samassa yrityksessä maksettavaan palkkaan

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/640
1065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aina löytyy kuitenkin joku porsaanreikä, millä niiden tulot ei lasken ikinä... aina ne nousee. Me köyhtä työttömät olemme ne, joiden tulot laskee joilla maksetaan ne huimat palkkiot.

Kun yritysiomo vaihtaa plkkansa nimen, palkkio tai pääomatulo, siihen ei päde mitkään normaalien duunarien lait.. Mä en usko enää mihnkään nimilistaan mikä mukamas vaikuttaisi mihinkään.

Äänestä

se on liikaa, sopiva olisi korkeintaan puolet korkeampi.

Äänestä
  • On tuo kuitenkin parempi kuin ei mitään. Tällä hetkellä kerroin ei ole tuo 12, vaan useiden kohdalla satoja kertoja. Itse tartun tilaisuuteen vaikuttaa

    Äänestä

Palkat maksetaan osakkeenomistajien rahoista, se ei kuulu tippaakaan muille vaikka maksaisivat 50 miljoonan euron kk-palkkaa. Semmoinen touhu että lailla päätetään miten paljon saa maksaa kuuluu Neuvostoliittoon tai Pohjois-Koreaan, ei länsimaihin.

Äänestä
  • Muutoksen tuulet puhaltavat. Jenkkityylisen kulutusyhteiskunnan idealisointi on pian historiaa.

    Äänestä

Sveitisssä 1:12 -laki ei mennyt läpi koska suuryritykset pelottelivat kansalaisia. Miten mahtaa käydä 1:12 Suomeen! altoitteen kanssa.

Äänestä

Minä nyt vähän pelkään ettei yksityisten yhtiöiden maksamiin palkkoihin voida puuttua tällaisilla lainmuutoksilla; yhteiskunnan maksamat ovat vähän eri juttu. Jos joku yksityinen taho haluaa maksaa jollekin huippupalkkaa kun toinen saa minimin, se lienee yrityksen oma asia. Mutta valtionyhtiöissä ihan jees.

Äänestä

Olette pahasti hukassa.

Yritysjohtajia pitäisi kannustaa korkeisiin tuloihin suomessa.

Tässä on kaksi puolta.

Johtaja tulee korporaatiossa suomeen duuniin, mitä tapahtuu?

Voi muuttaa suomeen tai olla muuttamatta.

Asemapaikka voi olla missä tahansa maailmassa, samalla tavalla käskyt kulkevat suomeen.

Voi siirtyä suomessa verotetuksi tai olla siirtymättä. (tuleeko siis yhtään verotuloja suomeen?)

Tällaisella tulokatolla ei ole mitään merkitystä, siirtäisi vain viimeisetkin täällä verotetut yritysjohtajat maailmalle.

Isotuloisten yritysjohtajien verotusta tulisi keventää, maksimissaan pääomatulon veroprosentti.

Muuten kyseinen raha kulkee korporaatiossa johonkin toiseen maahan jossa tämä yritysjohtaja on matalammin verotettuna työsuhteessa.

Yrityksellä tietenkin pitää olla suomessa asuva toimitusjohtaja, usein tämä henkilö ei oikeasti ole mitenkään päättämässä asioista, täyttää vain lainkirjaimen.

- Joten lisää liksaa suomessa verotetuille johtajille yksityisellä puolella.
- Verot alemmaksi todella suurilla palkkatuloilla. (max pääomatulovero %)
- Jokin kannustinkin siirtyä suomessa verotetuksi.

Siirtyessään suomessa oikeasti asuvaksi, kuluttaisi myöskin suomalaiseen talouteen rahaa, huomattavia määriä / muuten raha menee kansainvälisille hotelliketjuille ja kansainvälisille lentoyhtiöille.


Tämmöistä korporaatio juttua tänään.

Äänestä

Ehdotus susi jo syntyessään "samassa yrityksessä" nehän vaan ulkoistais pomon työt firmalle X siellä kaikki kovapalkkasii joten...............

Äänestä

Liian hankalaa saada oikeus allekirjoittaa...

Perusteissa pitäisi myös olla suomalainen yhteiskunnan maksama kolutus.
Ei lukukausi maksuja opintotuet valtion takaamat lainat ja kaikkiin saatavat opiskelija alennukset. Ja vielä ateriatuki opiskelijoille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tartu tilaisuuteen kirjoitti:

Nyt on mahdollisuus vaikuttaa siihen että suomeen tulee laki joka määrää että korkein yhtiössä maksettava palkka saa olla enintään 12-kertainen verrattuna matalimpaan samassa yrityksessä maksettavaan palkkaan

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/640

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu