Kristillisessä rapissa ei saarnata – Immanuel heittää läppää kromivanteista ja kultalevyistä
Hip hop –musiikin suosio näkyy myös kristillisessä musiikissa. Erilaiset hip hop -kokoonpanot ovat nousseet kristittyjen nuorten suosioon ja vastaanotto on ollut hyvä myös kirkon ulkopuolella.
Tie, totuus, elämä! Jumalan miehii! Jeesus on herra!
Hip hop -duo Immanuelin iskulauseet villitsivät yleisöä viime viikolla Helsingissä järjestetyssä Holy Hip Hop Night -tapahtumassa. Saalem-seurakunnan tiloissa esiintyivät niin ikään kristillistä hip hopia esittävät Pastorit ja GFM.
Hip hop –musiikin suosio näkyy myös kristillisessä musiikissa. Erilaiset hip hop -kokoonpanot ovat nousseet kristittyjen nuorten suosioon ja vastaanotto on ollut hyvä myös kirkon ulkopuolella.
Tie, totuus, elämä! Jumalan miehii! Jeesus on herra!
Hip hop -duo Immanuelin iskulauseet villitsivät yleisöä viime viikolla Helsingissä järjestetyssä Holy Hip Hop Night -tapahtumassa. Saalem-seurakunnan tiloissa esiintyivät niin ikään kristillistä hip hopia esittävät Pastorit ja GFM.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Luterilainen Ruudolf aloitti homman ja Ruudolf räppää yökerhoissa.
Eka suomalainen gospel räppi oli Ceebrolistics ja SUHEssa -97 keikka kun Immanuel oli vielä päiväkodissa tuttipullo suussa.
eivät tee enää gospelia kuten ei Mikko Kuustonenkaan.
http://www.youtube.com/watch?v=Ddu_E91sBNo
http://www.youtube.com/watch?v=3FX5FAt_r-Q
http://www.basso.fi/keskustelu/kulttuuri/kristillinen-rappi/65/?wap2
Olihan meillä kotimainen True Brothaz Crew jo yli kymmenen vuotta sitten.
Itseltäni löytyy kundien vuonna 1993 julkaistu(omakustanne)
kasetti.
Biisilista:
-Give 'em all
-Give 'em all(instr.)
-We love 2 preach(beat-mix)
-We love 2 preach(instr.)
Keikkojakin he tekivät mm.Pasilan Rauhanasemalla.
Vieläköhän nämä jannut ovat tekemisissä genren parissa?[/quote:07827b0298]
Jos et tiennyt niin nämä kaverithan tekevät nykyisin juttuja hieman paremmin tunnettuna nimellä [b:07827b0298]Ceebrolistics[/b:07827b0298]. Gospel-räppi on kaukana vuosien takana. Viimeinen kristillinen juttu oli [b:07827b0298]Spring-[/b:07827b0298]kasetti, sekä vierailu [b:07827b0298]Alex Street Bandin [/b:07827b0298]levyllä.
Onkohan Mohikaani Saalemissa räppaamassa? Jytäämässä? Onks näkynt?
Kyllä oli! Etkös tunnistanut siitä eturivistä!
Musiikki muuttuu. Minun on pakko sanoa, että arvostan sitä, että helluntailaisuudessa ei enää niin pidetä kiinni ulkoisista jutuista niin kiinni vaan se uskon ydin on tärkein. Ukson ydin on minusta se, että olemme kaikki syntisiä ja tarvitsemme armoa, Jeesus sovitti puolestamme syntimme.
Ja Ruudolfo, eikö ole hyvä, että uskovia on myös siellä missä ei uskovia on, eikä kaikki ole linnoittauttuneena omiin piireihinsä?
Hip hop tai rap ovat ihan ok ja monesti Jumalastakin.
Muistan kuinka oma 3-vuotiaamme räppäsi sujuvasti profetiaa Jumalalta
nurkassa istuen. Jos menit lähelle, kuulit sanoman ja tajusit, että tuo tyttö ei itse tiedä asioita, joista profetoi. Jos käskit räpätä kovemmin, suu meni suppuun ja virta katkesi. Tuota kautta kesti muutama kuukausi ja vaikutus oli lähinnä ympäristövaikutusta, eli vanhempi sisko seurusteli silloin räppärin kanssa
ja lahja aktivoitui pikkutytössäkin. Loppui seurustelun loppuessa!
Eli Jumala VOI vaikuttaa räpin ja hip hopin kautta, eri asia haluavatko
nämä nuoret muusikot antaa Jumalalle kunnian. Olen itse elänyt Rollari- ja
Deep Purple- ajan ja on sanottava, että monet nuoret hengellisen musiikin
esittäjät hakevat itselleen kunniaa aivan samoilla keinoilla kuin aikanaan rockyhtyeet.
Eli huudatetaan nuoria, yllytetään tulemaan lavan viereen. Suosio taitaa hivellä melkoisesti.Siitä on monesti kaukana Jumalan ylistys ja kiitos hänelle.
Muistan aikanaan Deep Purplen kaverit heidän asuessaan Goringissa, huomattavasti vaatimattomampia he olivat kuin monet nykyiset räppärit.
Fokus Jumalaan ja Jeesukseen, please!
Kunnia Jumalalle!
Voi hellanlettat tentään....::)) Oikein kolmevuotias prfetoi räpäten teille.....::)))Oikein profetiaa Jumalata, eiköhän niin että matki vaan sun puheitas ja mitä ympäristössään kuulee, noinhan lapset tekee, ne ei todella ole mitään "profetioita Jumalata"...Vaarallista ja sairasta uskoa tuollaista.
Edellä syitä, joiden vuoksi kristillinen evankeliumi halutaan pitää pois niin helluntaiherätyksestä, kuin hellareiden foorumeiltakin.
Ruudolffi räppää yökerhoissa, mutta hyvin näyttää luterilainen hellareille kelpaavan, vaikka sitten selän takana häntä ja muita kristittyjä morkkaavatkin. Kunhan huijaripuljun "pastoreiden" ja heidän perheidensä taskut täyttyvät seteleistä.
Ja Artsikin on taas vapaalla.
Mut me Kooteen kanssa ollaan vapaita kulkureita.
http://www.youtube.com/watch?v=ejn8kkyqlDU
Saalemin hip hopit pääsi Ylen uutisiin.
http://areena.yle.fi/tv/2100884
Nyt eivät Pekka Simojoki ja Jouko Kantola enää jaksa kiertää innostamaan evlutin rippikoululaisia pisteidenkeruuseen. Nykyään ripille päästään räpin voimalla. Jotain porkkanaa on pakko olla, jotta kirkko ei tyystin tyhjene.
NIIN MUTTA OVAT RUKOILIJAT JOTKA ETSIVÄT PYHYYTTÄ TUOSSA HIPPHOPPISSA???
Anteex ,,, piti olla missä ovat rukoilijat ??
Hiphop ja rap ovat kotoisin syvyydestä ja on valtaamassa niin kirkon kuin helluntaiseurakunnat.
http://www.youtube.com/watch?v=7MIt4AoOUFo