Wikipedia luettelee esimerkkejä evoluutiosta seuraavasti:
- Kasvit: Stephanomeria malheurensis, retiisikaali, pukinparrat.
- Uudet eläinlajit: Madeiran kotihiiri, Drosophila paulisforum, Lontoon metron hyttynen, mustapääkerttu, hedelmäkärpänen, hedelmäkärpänen laboratoriossa, wallabit, karpit, lampaat, koivumittari.
Lajien risteytys: Jääkarhu
Yhteistä näille kaikille Wikipedian luettelemille lajeille on se, että ne edustavat vain mikroevoluutiota eli lajinsisäistä muuntelua. Hiiri on edelleen hiiri, hyttynen edelleen hyttynen, hedelmäkärpänen edelleen hedelmäkärpänen jne.
Lajit eivät ole muuttuneet rakenteeltaan kokonaan toiseksi. Niissä on tapahtunut vain muuntelua ja siksi niille on annettu uusi lajinimi. Näillä ei siis voida todistaa, että kalasta olisi kehittynyt matelija, matelijasta lintu tai nisäkäs, maanisäkkäästä valas tai ihmisen ja apinan yhteisestä kantamuodosta ihminen.
Kuitenkin tällaisilla esimerkeillä ovelasti hämätään nuoria biologian opiskelijoita uskomaan evoluutioon.
Wikipedian esimerkkejä evoluutiosta
11
112
Vastaukset
H.e.m.k.e.p.o.
- O'ou
"Hiiri on edelleen hiiri, hyttynen edelleen hyttynen, hedelmäkärpänen edelleen hedelmäkärpänen jne."
Apina on edelleen apina jne. Tässä sinulle esitellään fiksu lajitoverisi:
http://www.nature.com/news/marmosets-prove-to-be-polite-conversationalists-1.13974 - Totuudentorvettaja
"Näillä ei siis voida todistaa, että kalasta olisi kehittynyt matelija, matelijasta lintu tai nisäkäs, maanisäkkäästä valas tai ihmisen ja apinan yhteisestä kantamuodosta ihminen."
Niihin onkin eri todisteet: fossiilit, joista tuon tapahtuminen nähdään, DNA joka todistaa sukulaisuuden - ei pelkästään samankaltaisuuden, vaan yhteiset esi-isät, anatomia jossa jäänteitä menneiltä ajoilta.
"Kuitenkin tällaisilla esimerkeillä ovelasti hämätään nuoria biologian opiskelijoita uskomaan evoluutioon. "
Loputtomassa valheiden suossa vaeltavat vain kreationistit. Jäätte yhtä mittaa kiinni väärän tiedon levittämisestä, tieteen mustamaalaamisesta, sanojen vääristelystä ja paljon muusta.xxxxx Niihin onkin eri todisteet: fossiilit, joista tuon tapahtuminen nähdään, DNA joka todistaa sukulaisuuden - ei pelkästään samankaltaisuuden, vaan yhteiset esi-isät, anatomia jossa jäänteitä menneiltä ajoilta xxxxx
Olen samaa mieltä, että DNA todistaa yhteisen esi-isän. Ihmisen kohdalla tämä yhteinen esi-isä, jonka DNA todistaa, on Raamatun luomiskertomuksessa mainittu Aatami.
- Fiksu kreationisti
"Kuitenkin tällaisilla esimerkeillä ovelasti hämätään nuoria biologian opiskelijoita uskomaan evoluutioon."
Olen valitettavasti huomannut saman asian. Evoluutiot todellakin ovat ovelasti salamyhkäisesti saaneet monet biologian alan opiskelijat todellakin uskomaan evoon.
Loppupeleissähän on kyse kuitenkin vain lajinsisäisestä muuntelusta, eikä mitään aasinsiltää siis eri viljalajikkeiden välille voi edes rakentaa.
Tavallinen palstaevokki vain vajoaakin uskomaan sokeasti mitä uskottomimpiin sepityksiin kuten esim todistamattomaan riisistä vehnäksi kehittymiseen.>>Olen valitettavasti huomannut saman asian. Evoluutiot todellakin ovat ovelasti salamyhkäisesti saaneet monet biologian alan opiskelijat todellakin uskomaan evoon.
"Tavallinen palstaevokki vain vajoaakin uskomaan sokeasti mitä uskottomimpiin sepityksiin kuten esim todistamattomaan riisistä vehnäksi kehittymiseen."
Mainiota Fiksu kreationisti. Nyt sinulla on tuhannen taalan paikka parantua kreationismistasi. Alat vain pohtimaan sitä, että mikä ihme sinut saa valehtelemaan, että joku muu kuin ainoastaan sinä itse olisi ikinä väittänyt, että vehnä olisi kehittynyt riisistä tai että se ylipäätään olisi mahdollista, että vehnä voisi riisistä kehittyä. Sellaistahan ei ole kukaan muu ikinä esittänyt, saati sitten evoluutikot. Kun analysoit itseäsi, niin huomaat, että valehtelet kreationismin puolesta ja sitten voit siirtyä miettimään sitä, että miksi kreationismin puolesta oikein pitää valehdella. Kun huomaat sen, että kreationismin puolesta pitää valehdella siksi, ettei kreationismi ole totta, vaan valhetta, voit aloittaa parantumisprosessisi ja luopua siitä. Tsemppiä, me kaikki pidämme puolestasi peukkuja.
- sikavaakuna
Se on nyt Jaakob sillä lailla, että jos sinussa on vähänkään miestä, niin käyt korjaamassa Wikipedian artikkelin oikeiden tietojesi mukaiseksi ja aloitat asiasta laajan keskustelun lehdistössä. Jos et uskalla, Jumala passittaa sinuut heIvettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182348Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91118- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947