Lastaan, varsinkin ensimmäistä, odottavalle äidille kaikki on uutta ja jännittävääkin. Mieli on herkkä ja asiat mietityttävät ja huolestuttavat.
Onneksi on olemassa neuvolasysteemi, joka on tukena ja apuna. Lapualla terveydenhoitajat ovat ammattitaitoisia ja asiansa osaavia, jopa maalaisjärkeä osaavat käyttää :).
MUTTA neuvolan naislääkäri!!!! Olisiko syytä miettiä asennetta millä työtänsä hoitaa? Onko tarkoitus masentaa ja "lytätä" odottava äiti? Ymmärrän että otetaan huomioon kaikki terveydelliset asiat ja niistä keskustellaan. Olisi kyllä aivan ihanaa jos pyrkisi puhumaan myös positiivisista asioista. Kyseisen ihmisen kannattaisi todella harkita, onko oikealla alallla.
Täytyy sanoa että ONNEKSI lääkärillä käyntejä on vähennetty odotusaikana!
Onneksi on olemassa neuvolasysteemi, joka on tukena ja apuna. Lapualla terveydenhoitajat ovat ammattitaitoisia ja asiansa osaavia, jopa maalaisjärkeä osaavat käyttää :).
MUTTA neuvolan naislääkäri!!!! Olisiko syytä miettiä asennetta millä työtänsä hoitaa? Onko tarkoitus masentaa ja "lytätä" odottava äiti? Ymmärrän että otetaan huomioon kaikki terveydelliset asiat ja niistä keskustellaan. Olisi kyllä aivan ihanaa jos pyrkisi puhumaan myös positiivisista asioista. Kyseisen ihmisen kannattaisi todella harkita, onko oikealla alallla.
Täytyy sanoa että ONNEKSI lääkärillä käyntejä on vähennetty odotusaikana!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Älä yhtään piittaa niistä neuvolan tättähääristä. itte ainakani piänellä paikkakunnalla orotin ja aina sai semptata, kun piti neuvolahan mennä. Sellaasta sormi pystys tolittamista. Myöhämmenkin kohtaat sitä kyllä, kun tenavas kasvaa. mun tenavat ollehet terveitä ja fiksuja, ja sepäs useenkin vasta kauhiaa on. ettimällä pitää ettiä jotakin ongelmaa .
Riippuu kyllä ihan asiasta, mikä on tilanne. Jotkut neuvolan asiakkaat myös saattavat ottaa nokkiinsa lääkärin antamasta kritiikistä esim. haitallisista elämäntavoista, ylipainosta, epäterveellisestä ruokavaliosta ym, ym.... Joskus lääkäri voi joutua antamaan myös rakentavaa palautetta, ja joskus siitä voi myös oppia jotain eikä suuttua jos ei aina saakaan päänsilityksiä. Mutta en tiedä mikä on tilanne kun aloitus oli niin ympäripyöreä...
Tottakai rakentava palaute pitää ottaa tosissaan, jos siihen on aihetta. Asian vaan voi esittää niin monella tavalla, ilkeillen tai rakentavasti. Siksi kirjoitinkin....." Ymmärrän että otetaan huomioon kaikki terveydelliset asiat ja niistä keskustellaan. Olisi kyllä aivan ihanaa jos pyrkisi puhumaan myös positiivisista asioista."......
Voiko vauva sitten hyvin, kun äiti pahoittaa mielensä, stressaa ja huolelehtii lääkärin tylyjä. ilkeitä sanoja. :(
Tästä ei täällä enempää minun osaltani, asiasta on tiedotettu taholle jolle se kuuluu.
nainen herkemmäs tilas ku on siunatus tilas.
Ei siinä montaa väärää sanaa tartte sanoa ku ollaha alahuuli pitkällä.
Mutta ku se tenava syntyy ja kasvaa nii alakaa taas hormoonitaso olemaha kohorillaan.
Se o ohimenevä ilimiö.
Itselläni on ainakin ollut hyviä kokemuksia äitiysneuvolasta. Neuvolalääkäreistä ei kovin paljoa ole kokemusta, koska olen aika usein käynyt yksityisellä lääkärillä. Mielestäni kuitenkin neuvolalääkärit osaavat paremmin ottaa kokonaisuuden huomioon kuin yksityiset gynekologit, mutta kun tilaa yksityiselle ajan niin saapa ainakin valita lääkärin. Mutta jokatapauksessa ei mitään pahaa sanottavaa äitiysneuvolan toiminnasta minulla ole, ONNEKSI!
Sama täällä. Kovasti tyytyväinen äitiysneuvolan asiakas olen. Hienoa, että meillä yleensä edes on sellainen vielä täällä, ettei tarvitse joka kerta Seinäjoelle lähtiä :)
samaa mieltä. Todella tyytyväinen olen äitiysneuvolan palveluihin. Aitoa välittämistä.Erityisesti arvostan juuri sitä rehellisyyttä mitä neuvolassa käytetään. Asioita ei kaunistella sillä heidän tavoitteenaan on turvallinen raskaus niin äidille kuin syntyvälle lapselle. Jos mielensä pahoittaa kannattaisi ehkä keskustella neuvolan henkilökunnan kanssa asiasta.
Kannattaas lukia kunnolla....... "asiasta on tiedotettu sille kuuluvalle taholle".
Neuvola ulkoistetaan Härmään.
Voi tuota mielensäpahoittajanuorisoa .
Saako Lapualta maksusitoumusta Seinäjoen äitiysneuvolaan? Ei innosta lähteä ajamaan Sjoelta Lapualle kesken työpäivän. Olisi näppärämpää hoitaa asiat Seinäjoen puolella samalla vaivalla kun työtkin siellä hoituvat.
Odottava äiti ja myös synnyttänyt äiti on äärettömän herkkä. Heille on todella vaikeaa sanoa asioita, ettei joskus mieli pahoitu. Suomalainen lääkäri on hyvin koulutettu ja on aivan eri asia käydä hänen tutkittavanaan kuin hoitajien. Mulle on aivan yksi lysti miten asiansa esittävät kunhan vauva voi hyvin ja saa tarviittaessa apua.
Lapuan neuvolan tätit kyttäävät suttuista olemusta ja rasvaista tukkaa että saavat sossupalavereissa tehdä teistä ongelma ja masennus tapauksia. Yh äitit olkaa siistejä. Sama jos kerrotte liikaa, ja teillä on työttömyyttä perheessä älkää tilittäkö elämää.. teiät leimataan periytyneiksi työttömiksi.
täytyi olla lääkärinä JL? itsellä kans todella huonot kokemukset hänestä ja hänen asenteesta odottavaa äitiä kohtaan.