Onko kukaan kvasiuskovista tullut koskaan miettineeksi vapaan tahdon ja kaikkitietävän jumalan ristiriitaa?
Ihan vain aivolihasjumppana :-)>
Ihan vain aivolihasjumppana :-)>
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näköjään huono ilta yrittää herättää keskustelua.
A-merkillä on liikaa vapaa-aikaa ja kaljaa.
A-merkki tuntuu todistavan ettei ihmisellä ole vapaata tahtoa: kun jessus käskee niin pitää hakata päätä seinään, vaikka kuinka tietäisi ettei kannata.
Tuo tämänhetkinen trollivirus tuskin on kovinkaan uskonnollinen. Nettihäiriköintinsä ainoa pointti lienee sama kuin kiakkovierailla itsenäisyyspäivän juhlassa. Häiriköinti itsessään motiivi ilman sen kummenpia päämääriä.
Voihan kyseessä toki olla myös itseään kristittynä pitävä taistolaishellari edesmenneen HOHHOIJAAn tyyliin joka oikeuttaa trollaamisensa jesuiittojen tunnuslauseella: Tarkoitus pyhittää keinot.
Niin tai näin, hyvin toimii. Minkäänlaista asiakeskustelua ei tällähetkellä saa käyntiin tällä alueella :-(
Mitä se on?
Uskovaiset voi kaiketi elää koko elämänsä huomaamatta kyseistä ongelmaa.
Vaikka en olekaan uskonnollinen niin vastaan tähän silti, sillä olen harjoittanut aivolihasjumppaa ja voin sanoa että esitys sellaisena kun olet sen esittänyt ei ole ongelma vapaan tahdon suhteen.
Tämä johtuen siitä että mikäli katsoo että tulevaisuus on potentiaalinen ei ennalta määritelty niin silloin tämä jumaluus voi olla kaikkitietäväinen mikäli tämä tulee tietoiseksi kaikesta siinä vaiheessa kun jotakin tapahtuu.
Jolloin tämä jumaluus olisi tietoinen kaikesta mitä on olemassa kulloisellakin hetkellä, ei ennen kuin tuota hetkeä on tapahtunut.
Tosin ennustukset ja profetiat olisivat tällaiselle jumaluudelle mahdottomia.
Tai ehkä tämä on syy sille minkä takia kaikki uskonnolliset profetiat tapaavat epäonnistua niin täydellisesti.
Vapaa tahto ja toteutuneet ennustukset eivät mahdu samaan pakettiin.