Iloinen uutinen Israelista

Yle uutisoi, että Tel Avivissa paljastettiin tänään muistomerkki natsien homouhreille:
http://yle.fi/uutiset/natsien_homouhrien_muistomerkki_paljastettiin_israelissa/7025723

Kyseessä on myös ensimmäinen muistomerkki Israelissa, jolla kunnioitetaan sekä juutalaisia että ei-juutalaisia. Miellyttävää huomata, että ihmisyyden arvostaminen valtaa alaa maailmassa.

Homot joutuvat edelleenkin vähättelyn ja syrjinnän kohteeksi, eikä heidän kokemaansa vainoa noteerata. Natsi-Saksassa juutalaisten ohella joutui muitakin ihmisryhmiä järjestelmällisen tuhoamisen kohteeksi, mm. romanit, serbit, homoseksuaalit, Jehovan todistajat, vapaamuurarit ja kehitysvammaiset. Kaikilta muilta ryhmiltä virallinen Saksa pyysi anteeksi jo 1970-luvulla, mutta yhtä julmasti kohdelluilta homoilta vasta vuonna 2002. Mistähän tuokin kertoo?

Hienoa, että hiljalleen homoja aletaan kohdella yhdenvertaisesti muiden ihmisten kassa. Kiitos, Israel, inhimillisyydestä!

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homojen ystäviä

      Voin kuvitella kuinka hellareilla päät alkavat räjähdellä, kun heidän palvontansa kohteet näin toimivat. Juutalaiset jumalan valittukansa homomyönteisin kansa/ uskonto.

    • ....................
      • Järkyttäviä tarinoita tuossa linkissä. Vaikka tuo BBC:n uutinen on jo yli kymmenen vuoden takaa, ei varmaankaan paljon ole muuttunut. On murheellista, että joidenkin yhteisöjen ja yksilöiden on vaikeaa ymmärtää ja hyväksyä sitä, että jotkut meistä ovat luonnostaan erilaisia.


    • Nokkahomot

      Israeliin on hyvä paeta, sehän on muutenkin homoja täynnä.

    • Eeroiiro

      Tämä oli todella hyvä uutinen, mutta valitettavasti Nigeriasta tulee todella synkkää kerrottavaa:

      http://yle.fi/uutiset/nigeria_kriminalisoi_homosuhteet__14_vuoden_vankeus_uhkaa/7029013

      Afrikassa kavennetaan ihmisoikeuksia ja hakeudutaan ilmeisesti natsi-Saksan linjalle, jossa homojen vainoamista pidettiin hyväksyttävänä ja jopa ihailtavana. Valitettavasti Nigeria ei ole ainoa Afrikan valtio tällä pimeällä tiellä. On kauhistuttavaa, että ihmisiä vainotaan heidän luonnollisten taipumustensa vuoksi!

    • Fhdkledmnffmle

      Onko suvaitsevaisuus tai sen puute jo diagnosoitu sairaukseksi? Eikö olisi jo aihetta?

      Jos aivojen kontrolli on päällä, eikä ihminen osaa suvaita, eikö se ole jo sairaalloista? Kun kontrollia heikennetään, tulee meistä kaikista enemmän "reaktoreita". Onko vasta se diagnoosin tarve?

      Oli miten oli, ehkä kontrollifriikkiyskin on oma sairautensa?

    • natsileiri muutti Pa

      Saksan natsit ja Venäjän bolsevikkikommarit olivat juutalaisia.....yllättikö tämä tieto?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe