katkaisijasta, tai patterella toimivan painettavan lampun
Voivatko kuolleet sytyttää lampun?
ei muuta selitystä
10237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eivät voi. Kuolleet eivät enää tee mitään.
Eivät voi, kuolleet eivät tässä maailmassa kuolemansa jälkeen enää vaikuta. Ne ns kummitukset eivät ole ihmistenhenkiä vaan langenneita enkeleitä.
Miksei kummitus voi olla myös hyvä enkeli, joka sytyttelee lamppuja?
pahat henget vain voivat, sillä he voivat muuttaa olomuotoaan, jopa ihmiseksi. ei kuolleet ihmiset enää voi koskea mihinkään maalliseen.
tosin Jumalan enkelitkin voivat sammuttaa valon. itse kun olen uskossa, niin minulle on yhden kerran käynyt siten, että unohtui valot päälle ja olin nukahtanut. jostakin syystä heräsin pimeässä huoneessani, jonka käsitin ympärilläni olevien enkelien tekemäksi. mutta he nyt kuitenkin tekevät vain sen pelottelematta ihmistä. eikä minua pelottanut, kun heräsin
Kuolleet kehot eivät sytyttele eikä sammuttele yhtään mitään, sillä niiden energiat ovat palanneet luonnon energiakiertoon eikä niissä näin ollen ole enää tahdollista toimintaa. Mutta jos puhutaan henkiolennoista, siis kuolemassa toisille olemisen taajuuksiille siirtyneistä "tietoisuuskeskuksista" (olemme kaikki sellaisia myös täällä), niin joillakin siellä oleskelevilla on mahdollisuus tai kyky vaikuttaa tähän fyysisen maailman ilmiöihin kuten esim.tapauksesi lampun sytyttämiseen ehkä tarkoituksena viestittää sinulle jotain tärkeää.
Kaikkea ns. yliluonnollista ei kuitenkaan pidä laittaa henkiolentojen tms. syyksi! Yleisesti ottaen mitään yliluonnollista kun ei ole olemassakaan. On vain paljon asioita joiden mekanismia ei yleisesti vielä tunneta tai ei pystytä selittämään 'järjellä'.
Jumala voi sammuttaa ihmisen päästä valon, niin että hän uskoo keksittyihin olentoihin.
niinkuin tonttuihin ja keijuihin ja menninkäisiin ja vieläpä keskustella niiden kanssa.
Myös yksisarviset kuuluu mukaan tähän hyvän olon mielikuvilla narkkausjuttuun. Iihanaa.
Hengillä on valtava energia. Ne voivat kertoa olevansa läsnä juuri pelleillessään sähkölaitteilla. Valot, telkkari, radio ja imuri ovat sopivia välineitä. Kokeile jutella jostain kuolleesta ystävästäsi kynttilän lähellä. Hän voi heilutella kynttilän liekkiä saadakseen sinut uskomaan, että elää ja on lähelläsi. Anna hänelle kuitenkin aikaa huomata sinut. Henkimaailmassa on muitakin hommia, kuin vatvoa meitä tänne jääneitä. Entinen koirani kulkee joskus jaloissani aiheuttaen kylmän ilmavirran.
Kuollut isäpuoleni liikutti koivun oksaa, kun hautasimme hänen uurnaansa. Kaikki näimme se ja silloin oli tyyni päivä, eikä kukaan meistä ulottunut vahingossa siihen oksaan.
Eräs ystäväni oli ajamassa vanhalla volkkarillaan tyttärensä kanssa risteyksen yli, mutta auto pysähtyi ennen ylitystä risteykseen. Samassa hänen edestään pyyhälsi auto ohi. Kun hän selvisi säikähdyksestä ja käynnisti auton, se lähti normaalisti käyntiin.