Tämä uusi "pyramidi", joka lupaa kultaa. Olkaa lapualaiset tarkkana. Taustalta löytyy joukko lapualaisia, vaikka rekisteröity saksaan.
Uusi "pyramidi"
r.oope
69733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Ilkassa oikein hyvä selostus tästä huijauksesta. Ihan käsittämätöntä, että ihmisillä on tarve mennä mukaan. Kultaa, jota kukaan ei ole edes nähnyt. Jovain.
Kannattaa opiskella Ilkan kirjoitus asiasta ja ajatella.
Mulle luvattiin, että ne kultaharkot näytetään. Ovat kuulemma lapualaisen pankin holvissa.
Kulta on Saksassa, kertoo Ilkassa pyramidin myyntimies. "Kullan voi saada kotiinsa vakuutetulla kirjelähetyksellä. Nissinen ei ole ikinä vielä pyytänyt lähettämään kultaa Suomeen, sillä vakuutetun kirjeen kulut ovat hänen mukaansa liian suuret verrattuna kullan arvoon." (Ilkan jutusta)
LUKEKAA toisenkin kerran tuo.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/kyse-ei-ole-huijauksesta-tai-pyramidista-1.1533266
Tuossahan se juttu onkin
Tuo ei ole mitään. Oikeasti Ilkan juttu on kuusi palstaa hyvin perusteellista tarinaa.
Mulle luvattiin kans näyttää se kultaharkko. Lapualla sanottiin olevan ja ensi viikolla voisi nähdä.
Ilkan juttuihin ei ole vähääkään luottamista.
Mutta pyramidihuijaukseen sensijaan on!
Ilkan tiedot on suoraan kultapyramidin myyntimieheltä, nimi ja kaikki lehdessä.
Ilkka-lehti ja myyntimies, siinäpä vasta yhdistelmä.
Jos haluatte sijoittaa kultaan, miksi ette osta sitä luotettavalta myyjältä PÄIVÄN hintaan?
http://www.sijoitakultaan.fi/sijoita-kultaan/paivan-hinnat#hinnat
Kai ymmärrätte, että kullan hinta elää markkinoitten mukaan? Tässä maalia.
http://www.sijoitakultaan.fi/
Miksi maksaisitte "järjestelmästä", jonne ensin pitää maksaa sisäänpääsymaksu 55 euroa ja senjälkeen muista maksuja jne jne
550 euroa sisäänpääsymaksua
Minä näin sen kultaharkon. Oli ainakin kullan värinen. Puraisin, kovaa ainakin oli. En nyt ole ihan varma oliko se kultaa kun oli pari kaljaa otettu. Jälkeen päin en ole ollenkaan varma kullasta. Saattoi olla suklaapatukka tinapaperissa, tai sitten ei. Olis pitänyt viedä kultaliikkeeseen arvioitavaksi.
ha ha haa tämoli hyvä
mistä noita hulluja oikein sikiää
ABC:lle luvattiin tuoda kultakimpale illalla. Pyydettiin tuoda kavereita kans. Kullan hita nousee koko ajan sanottiin.
Miksi haluaisit maksaa välikäsille?
Eivät tullee ABC:lle. Ei niillä mitään kultaharkkoa ollut. Huijasivat meitä hölmöjä.
Kunhan muistatte sijoittaa vain sen verran mitä haluatte hävitä :) Lapualaisillahan se on yleensä ollut aika paljon.
Kyllä tämä myyntimies puhui niin vakuuttavasti, että kyllä minä uskon häntä. Rahaa tulee kyllä kun vain jaksaa odottaa. Maanantaina nostan rahat pankista. Kuitin vaadin kyllä myyntimieheltä. Kesällä voin olla jo rikas. Puhuttiin jopa miljoonista. On siinä sitten naapureilla ihmettelemistä kun ajan mersulla pihaan.
Sillä lailla uskolla autuaaksi.
Kapakassa näitä kultakauppiaita oli useampia, kuka lie se oikea kauppias. Kylkiäisenä tarjottiin polkupyörää, mankelia ja joku tarjos vaimoaan. Kyllä humpuukilta vaikuttaa.
Kuinka yksinkertaisia ja tyhmiä jotkut voivatkaan olla? Tämän tasoista hölmöyttä ei kykene enää edes säälimään.
pihaan.
No siinä ny ei ainakaa oo naapuriilla mitää ihimeteltävää.
Ostaasit edes kunnon Auton.
Ketä meidän hyväuskovaisiSta on nyt mukana
Kultavedätys on suunnattu vielä yksinkertaisemmille ihmisille kuin mitä WinCapita aikanaan. WC:ssä sentään oli kysymys epämääräisestä, kehitteillä olevasta 'valuuttakoneesta', mutta tässä on kysymys yksiselitteisestä, maailmanmarkkinoilla päivittäin noteerattavasta kullasta, jota virallisesti ostetaan ja myydään ILMAN mihinkään kartelliin LIITTYMISmaksuja.
Kullan hinta pudonnut 35 prosenttia vuodessa ja lasku jatkuu yhä. Kuka tässä oikein hölmö on??
Kultakäyrä on kylläkin ylöspäin tällä hetkellä. http://www.valuuttakauppa.fi/kullan-hintakehitys Kullan hinta nyt http://www.kullanhinta.com/
Kullan hinta pitkällä tähtäimellä laskussa. Kun maailman talous kohenee, niin kullan hinta aina laskee. Näin on aina ollut ja on nytkin. Pieni paniikki kullan omistajilla. Tarjontaa paljon enemmän kuin ostajia, siksi hinta laskee. Kultaan kannattaa aina sijoittaa, mutta pyramidit pysyy kyllä Egyptissä.
Niinpä niin , nyt on aika miettiä olisiko kullan hinta nousussa vai laskeeko vielä ?
Itse olen muokkaamassa salkkuani jalometallipainotteiseksi, sillä osakkeissa on tullut kestämättömiä tappioita ja riskienhallinnan kannalta olen päätynyt siihen, että vähintään puolet sijoituksistani tulee olemaan jalometalleina.
Kiitos Ilkan kirjoituksen löysin erittäin varteenotettavan vaihtoehdon tästä Saksalaisesta kullanvarastoimismuodosta jota ko. firma markkinoi, sillä varastointi kulu on alle 1/6 osa vastaavien suomalaisten perimistä kustannuksista.
Loistavaa näyttää olevan myös rekisteröitymisen helppous kunhan ensin löytää
suosittelijan joka suostuu opastamaan, aluksi vaativantuntuista menettelyä joka kuitenkin pienen perehtymisen jälkeen oli aika simppeli toimenpide.
Nyt on jatkossa salkun hoito erittäin näppärää sillä sivuston kautta saa ostettua kultaa pienissä erissä vaikka joka tilipäivänä haluamansa määrän ja sitten kun on saanut kerrytettyä määrän isommaksi sen voi joko itse noutaa tai sitten tilata postipakettina kotiin.
Joten loppupäätelmänä voin sanoa, sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan.
Nyt on MYYNTIMIES äänessä! Jos hän viime vuonna kärsi "kestämättömiä tappioita", kun pörssi nousi kohisten koko vuoden, jopa yli 20%, niin ei voi kehua sijoitustaitoja.
Jalometalleihin voi tietenkin sijoittaa, ei siinä mitään, mutta ei hyvänen aika PYRAMIDIHUIJAREITTEN kautta. Ja vielä lupaa HALVIMMALLA, vaikka välikäsiä on rokottamassa tyhmiä ns. sijoittajia. Jo on kusetus huipussaan!
öö, tälläinen keskivertosijoittajakin on tehnyt viime vuonna voittoa, pääasiassa pörssin ylesinousun myötä, niin miten sinä olet tehnyt tappiota?
ja Kullan hintahan on viime aikoina tullut kohisten alas, eikä uutta nousua ole näköpiirissä, joten ei sinusta taida olla ainakaan sijoittajaneuvojaksi...
"Kullan hinta päätyi ennen markkinoiden joulutaukoa 1 200 dollariin unssilta, mikä tarkoittaa 28 prosentin laskua vuoden alusta.
CBS:n uutisten mukaan kullan hinnan lasku on suurin 32 vuoteen. Kaikkina 12 edellisenä vuotena kullan hinta on noussut.
Monet analyytikot uskovat, että kullan hinta voi jatkaa laskua myös ensi vuonna, koska talouden näkymät erityisesti Yhdysvaloissa ovat ensi vuodelle vakaat."
http://www.hs.fi/talous/a1387939282102
Keksinpä juuri, että kultapyramidihuijauksen takana saattaa olla paljon kalliilla ostettua ultaa, jonka arvo on sitten pudonnut. Tappioita kärsineet ovat nyt keksineet kuningasidean - myydä kultansa kalliilla tyhmille ja ymmärtämättömille.
Minä lähdin tuohon mukaan vaikka pitkää epäilin. Pyysin näyttämään kultaharkkoa joka sijaitsee saksalaisessa pankissa. Sain sähköpostiin kuvan ja pienen videoklipin pankista ja siitä pienestä hetkestä kun säilytyslokero avautui, video oli ihan uskottava ja en epäile siis enää yhtään. Se mitä ja kuinka paljon sijoitin on minun ja tämän yhteyshenkilön oma asia.
Toivottavasti tämä oli keskitty satutarina. Tottakai sinulle voidaan kultaa jollakin videolla näyttää, mutta että voisit oikeasti olla varma, että kulta on sinun, sen pitäisi olla sinun omassa tallelokerossasi.
myyntimiehen puhetta. kuka tuohon uskoo?
Kerro videosta hieman, minä olen saanut myös pätkän ja varmaan meille näytetty sama video?
sulla on siis videon osoite sähköpostissasi? linkaa tänne tai on tullut todietuttua, että valehtelet
no, sitten sinä voit laitta linkin videosta tänne? ai et voi, ja olet se yksi ja sama myyntimies, joka esiintyy täällä eri nimimerkeillä? voi voi, et pystynytkään huijaamaan ketään...
Oliko siinä kolme henkilöä, kaksi naista ja yksi mies? Nainen oli luultavasti pankin henkilökuntaa ja nämä kaksi näitä yrittäjiä.
sehän selviäisi, jos olisi pokkaa laita linkki tänne, mutta.......
No kukaan järkevä ei ala linkkejään välittämään tuntemattomille tahoille, eli tuskin saatte tältä kaverilta mitään linkkejä tänne, minä en ainakaan niitä tänne suoltaisi!
eli mitään videoita ei ole tai sitten siitä paljastuisi jotain....
kaverilta? yksi ja sama persoona suoltaa tekstiä eri nimimerkeillä?
Kerro oliko siinä mitään mainintaa lapualaisista?
ei ole mitään videota, jos on, niin se lienee huonosti näytelty saksankielinen pätkä
Videossa vain se nainen puhui saksaa ja ne kaksi eivät puhuneet mitään. Video oli ilmeisesti Hampurista? ainakin tää nainen mainitsi nimen Hampuri?
jaa siinä "videossa", jota et voi linkittää? ja jonka olet nähnyt vain sinä ja ne lukuisat nimimerkkisi, joiden takaa kirjoittelet?
Minäpä ostin Eiffelin tornin! Ei maksanu ku 40.000 euroa. Videolta näin, kun kauppamies seisoi sen juurella ja koputteli tornin rautaasta jalakaa.
mielenkiintoista.....sun pitäisi siis maksaa 550 euroa jonkin videon perusteella, jota ei voi levitää julkisesti, mutta joka osoittaa, että jossain saksalaisessa pankissa on kultaa.....
Pitää lähteä, kaveri väitti että ufo punaiselle planeetalle lähtee kello viisi simpsiön huipulle ja se on paljon uskottavampaa. Ihan tosi on se, siitä on olemassa jopa video:
http://www.youtube.com/watch?v=9W9kZNznmwI
ja siitä on tehty biisikin, jossa selitetään miten se on mahdollista:
http://www.youtube.com/watch?v=uMTaxguXxdI
Ainakin kaksi Etelä-Pohjalaista on sijoittanut tähän kultaa 2500e juuri tämän klibin johdosta?
EPllä on asukkaita 194 000, joten eiköhän siitä joukosta löydy kaksi hyväuskoista.
Tässä ketjussa on kuitenkin puoltavana äänessä yksi ja sama henkilö, joka lienee myyjä....
Kaksi vaan? Mitä tietoa sinulla on asiasta? Minulle kerrottiin että sijoittajia on Etelä-Pohjanmaalta peräti 54 henkilöä, tiedon sain kun kysyin tilastoja.
tuossahan vaan vasatttiin edelliselle, joka puhui parista.
jos myyjä on puhunut 54 ei se kerro mitään. vasta kun olet nähnyt listan nimistä, se voi olla totta.
Siis sama kultaharkko myydään monelle moneen kertaan? Mitä mä en nyt käsitä tässä? :D
Kultaa saa ostaa ja myydä ihan netin kautta, ei tarvitse konkreettisia harkkoja edes saati mitään välimiehiä..
kyllä täs ahneille käy taas kalpaten. Eikö ihmisluonto mitään opi????
tonni tienattu tällä systeemillä,uskoo ken tahtoo!
Niinhän ne ensimmäiset tienas WinCapitassakin. Se on aina pyramidipelin henki.
Minne hävis myyntitykki Nissinen? Ei enää näkynyt maisemis.
Ai hävinny? Eikös WC miehet lähteny aikanaan Thaimaahan ... pannaanko veikkaus pystyyn mihin nämä kultatunkit aikanaan suuntaa? :D
Oma arvaus on itänaapuri... kattokaa ny vaikka niitä videoita ni arvaatte miksi!
Mitäpä tuosta kinastelemaan ostamani ken haluaa.
Poliisihallitus lähetti tutkintapyynnön kultayritykestä Pohjanmaalle.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/poliisihallitus-lahetti-tutkintapyynnon-kultayritykesta-pohjanmaalle-1.1537634
Ei taida suomen viranomaiset oppia mitään, muistavatkohan, että Suomi on liittynyt EU:hun jo v-95
Eu:n direktiivi 31/ 2002 määrittelee tarkasti toimet miten asian tutkinta pitää suorittaa ulkomailta tarjottavan nettikaupan suhteen.
Poliisilla ei ole mitään tekemistä ulkomailla tapahtuvan toiminnan kanssa ja jos sitä tarjotaan rajan yli Suomeen, niin Suomessa on kuluttujasuojaviranomaiset tai finanssivalvonta sitä varten joiden velvollisuus on tutkia asian laillisuus. Elleivät nämä viranomaiset saa asiaan selvyyttä, niin sen jälkeen heidän tulee tehdä virka-apupyyntö ko. maahan ja pyyttää sieltä tutkinta asian laillisuuden suhteen.
Vai ollaanko jälleen menossa krp:n toimin pää edellä päin seinää.
Kuten on jo todettu, on se hyvä ettei poliisi ja syyttäjä toimi lääkärinammatissa, sillä jos he epäilisivät potilaalla olevan vaivana umpisuolen tulehdus, niin he ampuisivat ensin potilaan ja sitten alottaisivat tutkinnan mikä oli vikana, näin toimii Suomen viranomaiskoneisto nyky stratekialla.
Mulla jäi eilen tonnista 600 euroa juomatonta rahaa kun menin kapakkaan niin myöhään eli kannattaako mun pistää nua jääneet 600 vaikka kultaan ku ei muutakaan käyttöä ny justiin keksi.? Kenelle nua rahat voi viedä täälä lapualla jotta sais nopeesti poikimaan?
Joo mullakin jäi piimäpurkista pari euroo. Ostaisn lopuilla sitä kultaa. Missä ne kauppiaat luuraa???
täshän on taas poliisille pitkäksi ajaksi oikeita töitä.voi vaikka löytyä jopa jotain...------
Palstan kirjoittelu lopettanut lapualaisten sijoittajien "pyramidipisnekset" lopullisesti. Ja vielä poliisikin perässä. Ei hyvältä näytä.
vähäkään polla säteilee,niin eihä tuos oo mitää järkiä.
Maksaa ny 550egeä sisäänpääsymaksua,voi helevetti!
Eihä nii tyhymää voi ollakaan.
Samalla rahalla saa ostaa kultaa ihan ittekki,saa jopa kimpaleen kotia,ettei tarvi saksas säilöä.
Onkohan tuo säilös oleva kulta 2-maailmansodan ajoilta,nii, kenenkähän kultahampaita saa ostaa.
Mistä näitä saamarin koijaria oikee sikiää...