Ja markka devalvoitiin kaksi kertaa - 1991 ja 1992. Suomi on jälleen pakkodevalvaation edessä nyt, vuonna 2014. Hallitus taas lupaa ja lupaa kasvua ja nousua, pankitkin lupaa, ja nämä lupaukset eivät tiedä hyvää.
Suomi on menettänyt kilpailukykynsä totaalisesti. Ei se riitä, että ollaan hyviä, kun hinta on kilpailutekijöistä yksi tärkeimpiä. Ja suomalaisuus maksaa liian paljon.
Devalvaatio euroaikana tarkoittaa pysyviä leikkauksia tuloihin ja sitä kautta hyödykkeiden hintoihin. Jos leipä maksaa nyt 2,00, niin devalvaation jälkeen leivän hinta on 1,60. Tämä onnistuu sillä, että alkutuottajan, leiväntekijän, kuljettajan ja myyjän palkasta on leikattu 30% pois.
Mitä devalvaatio tarkoittaa velalliselle? Kauhistus!!!! Eihän se ole totta, eihän?
Kyllä se on totta. Velka kasvaa. Paljon.
Loppu.
Hallitus: Suomi ei devalvoi (luvattiin vuonna 1991)
Pro devalvaatio 2014
0
53
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979