Tarkalla korvalla on Sale 12 vuotta seurannut Halosen ajatuksia.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/582977/Niinisto Emme suunnittele Naton jaseneksi hakemista
" Presidentti Sauli Niinistön mukaan Suomi ei suunnittele puolustusliitto Naton jäseneksi hakemista."
Presidentin mielipiteet ovat palstan aiheita, myös Nato-ajatukset. Kyllä Kokoomuksen tyyppejä nyt sieppaa.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/582977/Niinisto Emme suunnittele Naton jaseneksi hakemista
" Presidentti Sauli Niinistön mukaan Suomi ei suunnittele puolustusliitto Naton jäseneksi hakemista."
Presidentin mielipiteet ovat palstan aiheita, myös Nato-ajatukset. Kyllä Kokoomuksen tyyppejä nyt sieppaa.
Vastaukset 142
Vanhimmat
Kannattaako jokaisesta Niinistöä kritisoivasta avauksesta tehdä itku ylläpidolle?
Eiks se ole vähän...säälittävää?
Varmaan odotat että Sauli pitää ensi vappuna samanlaisen vappupuheen suomen venäjäänliittymisestä kuin haloska v h-76 ?
Siinä on vain se, että Halonen ei ole pitänyt vappupuhetta vuonna 1976.
Kommunisti Haloska piti useitakin vappupuheita vuosien mittaan.
halusi jopa poistaa suomesta armeijan kokonaan.
Yleinen asevelvollisuus ja asevelvollinen reservi ovat edelleen keskeiset tekijät Suomen sotilaallisessa puolustuksessa, presidentti Tarja Halonen totesi puolustusvoimain lippujuhlan päivän valtakunnallisessa paraatissa Helsingissä maanantaina. (2007)
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288338849601.html
Siinä on vain se, että Halonen ei ole kommunisti eikä ole koskaan pitänyt väittämääsi vappupuhetta. Se asiahan selvitettiin kahteen kertaan, ensin vuoden 2000 presidentinvaalin aikaan ja sitten uudelleen vuoden 2006 presidentinvaalin aikaan.
Niinistöllä on kova työ romuttaa Suomen uskottavuus maailmalla, mutta kyllä persdentti siinä onnistuu. Homma on hyvällä alulla ja vasta runsaat 2 kk kulunut.
Haloska ohjasi Suomi-laivaa ulkopolitiikkaamme 12 vuotta. Kaikki valuu nyt hukkaan.
Niinistö tekee vielä paljon vahinkoa isänmaallemme.
Saa nähdä mihin 6:ssa vuodessa ehtii...
Ne listat on julkaistu useissa Eurooppalaisissa ja amerikkalaisissa lehdissä. Eikä niissä listoissa ollut ainoatakaan merkittävää suomalaista poliitikkoa.
Ei ole mitään sionistien salaliittoa, vaan ainoastaan varallisuutensa menettävän eliittihallinto EKP:n selviytymispyrkimys, saada virheellisesti sijoittamansa varallisuus takaisin itselleen.
Minulle on yhdentekevää kuka valittiin. Haavistolla on vikansa, mutta Salella vielä suuremmat. Odottelen tässä viisi vuotta seuraavia vaaleja, jotta vihdoinkin saisin valtaan sen, jota kannatan ja kunnioitan.
Urpilaisen viidennen teesin mukaan suomalaisille tärkeä arvo on jäsenmaiden moraalinen vastuu omista veloistaan.
Presidentti Tarja Halonen ei saanut ensimmäistä tietoa syyskuun 11. päivän terrori-iskuista viranomaisilta. Halonen kertoi vuoden 2001 tapahtumista Ylen TV1:n Arto Nyberg -ohjelmassa sunnuntai-iltana. Presidentin kertoman mukaan hän oli tullut kotiin ennen illaksi suunniteltua konserttia Saksan silloisen liittopresidentin Johannes Raun vierailun kunniaksi.
Halonen oli ihmetellyt, miksi hänen puolisonsa Pentti Arajärvi istui katsomassa televisiota eikä valmistautunut illan tapahtumaan. Arajärvi oli vastaukseksi osoittanut tv-ruutua.
Kauhia stondis yhdestä gallupista.
Tekijänä vielä joku valitut palat ja tarjolla erittäin typerä valikoima "poliitikkoja".
Eihän presidentit kumpikaan ole poliitikkoja vaan nimenomaan päivänpolitiikan ulkopuolella. Testissä pitäisi mitata vain ministerit ja kansanedustajat, ei presidenttiä.
Presidentillä ei ole sisäpoliittista valtaa eikä vastuuta lainkaan.
Tottahan istuva presidentti väistyneet voittaa eikä mukana edes ole Ahtisaarta ja Koivistoa. Tästä riemastuneena sitten yksi idiootti sontii palstan täyteen roskaa kikkeli ilmeisen kovassa kulmassa ja verta täynnä, koska aivotoimintaa ei enää ole.
Voi kilin VlTTU miten älytöntä älämölöä.
Se on se palstan rassukkademari, nimimerkki Jäbä45 muiden nickien muassa. Hullu mikä hullu, niin hullu kuin vain hullu voi olla.
Aitoja Romanov-sukuisia löytyy toki suomestakin, ei toki tarvitse ulkomailta lähteä hakemaan. On aivan eri asia suostuisivatkohan moiseen hommaan.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kommentoi tänään lyhyesti Presidentintekijät-elokuvaa.
- Minä pysyn siitä elokuvasta ja sen markkinointikeinoista niin kaukana kuin mahdollista, Niinistö sanoi Joensuun lyseolla pidetyn maakuntamatkan tiedotustilaisuudessa.
Keisarin kotkaa ei ole kaadettu Helsingissä. Keisarillinen residenssi, jota suomalaiset kutsuvat Presidentinlinnaksi, odottaa yhä laillisen hallitsijan paluuta, Romanovin paluuta...
Hölöskä reppana yrittää pitää oman palvontansa esillä punikkipiireissä, kissan astutuksilla ja roskiksien tonkimisilla ja homottamalla kirkoissa.
Tämä 12 vuodenaika mikä kummeksuen elettiin on onneksi ohi.
Jatkuva rys.sän nuoleskelu johti siihen, että Putin tekee suomelle ihan mitä haluaa.
Tarjalla on arvovaltaa, jote Salella ei ole. Sale on NATO-mies, joten hän ei saa arvostusta minkään kriisin ratkaisijana, ei edes Ukrainan ja Venäjän kriisin.
Sehän olikin todella omaperäinen ehdotus. Eihän sitä ole muut ennen esittäneetkään paitsi kaikki ministerit pääministeriä myöten sekä työmarkkinajohtajat ja suurin osa kansanedustajista.
Kuninkaallisia tarvitaan lehtien levikin lisäämiseksi. Levikki romahtaisi, jos lehdet kirjoittaisivat oikeista asioista eikä pelkästään hömpästä. Ja siihenhän Jenniä ja Salea tarvitaan. Hömppälehtien kirjoituksiin. Ei siis oikeiden asioiden hoitoon.
Tyhjästä on paha nyhjästä. Siksi Salen rillinpuolikkaista on tehty turha uutinen, kun muutakaan kerrottavaa ei ole esimerkiksi Salen saavutuksista tai kansan puolustamisesta yhteiskunnan alasajoa vastaan.
Nykyinen presidentti Sauli Niinistö on käyttänyt yksityislentokonetta kuusi kertaa. Niinistön kausi on kuitenkin kestänyt vasta vuoden, joten vuotta kohden Niinistö on lähes samassa tahdissa yksityiskoneiden käytössä kuin Halonen.
Koominen se on kanssa. Hyvät naurut saa aina kun näkee miten yksi patologinen psykopaatti tuhlaa täällä elämäänsä nostelemalla vanhoja haloslirputuksuaan joka ikinen päivä palstan etusivulle.
Luulisi, että näiden rassukoiden elämä olisi jo helpottanut, kun saa Jennin tätimäistä garderoobia kehua, mutta ei....yhtä tyhjää ja sisällötöntä on homofobisen persuräkättäjän elämä. Siitä sosiaalisesta noususta porvarilliseen kastiin nousemisesta unelmoiden.
NKP lienee maksanut. Tuohon aikaan tietyt vasemmistopiirit eivät
pystyneet näkemään NL:ssa muuta kuin hyväntekijän.
Presidentti Halonen on yhä IN, Niinistö ei ole sitä koskaan ollutkaan.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2014040618190181_vi.shtml
Länsimaat ja Venäjä eivät näytä pääsevän yhteisymmärrykseen Ukrainan tilanteesta YK:n turvallisuusneuvoston hätäkokouksessa.
Turvallisuusneuvosto kokoontui Yhdysvalloissa varhain aamulla Suomen aikaan.
Länsimaat syyttivät Venäjää siitä, että se on siirtänyt kymmeniätuhansia sotilaita lähelle Ukrainan rajaa.
Setalaisille lapset ovat vapaata riistaa!
Puhemiehistön matkabudjetti petti viime vuonna perinpohjaisesti. Puhemiehistölle oli budjetoitu matkarahoja 60 000 euroa, mutta toteutunut lasku oli 164 000 euroa.
Sen sijaan kaikkein vähiten Niinistöön ovat tyytyväisiä työttömät, pienituloiset sekä koululaiset ja opiskelijat".
Eipä yllätä.
Varmaankin tullan selvittelemään tiheällä kammalla Halosen DDR touhuilut
Eihän presidentit kumpikaan ole poliitikkoja vaan nimenomaan päivänpolitiikan ulkopuolella. Testissä pitäisi mitata vain ministerit ja kansanedustajat, ei presidenttiä.
Presidentillä ei ole sisäpoliittista valtaa eikä vastuuta lainkaan.
1980-luvulla Halonen halusi lakkauttaa koko Suomen asevelvollisuus armeijan, ja sitten halusi ollla sen ylipäällikkö henkeen ja vereen.
Aikamoista takinkääntöä ja valheellista imagopeliä.
Vanhuspalvelulain henkilöstömitoitus, verovapaat kilometrikorvaukset, kotitalousvähennys ja yleissivistävän koulutuksen rahoitus. Siinä ovat elokuun lopun budjettiriihen suurimmat kiistakysymykset, jotka repivät hallitusta.
Presidentti harmitteli puheessaan sitä, että vakiintuneet kollektiivisen turvallisuuden mekanismit eivät onnistuneet estämään kriisin syntyä ja laajentumista, eikä kriisiä ole myöskään onnistuttu palauttamaan uskottavasti neuvottelupöytään.
Presidentti harmitteli puheessaan sitä, että vakiintuneet kollektiivisen turvallisuuden mekanismit eivät onnistuneet estämään kriisin syntyä ja laajentumista, eikä kriisiä ole myöskään onnistuttu palauttamaan uskottavasti neuvottelupöytään.
Sehän on semmoinen rasukka se jäpä läski. Semmonen typerä pikkumies, ei muuta.
Nerokkaasta mainoskampanjastaan huolimatta Tuukka Temosen Niinistö-dokumentti floppasi täydellisesti. Iltapäivälehtien viikkoja kestänyt sensaatiokampanja ja haastattelut eri puheohjelmissa eri kanavilla eivät auttaneet teelmää kuin 10 000 katsojaan. Kun kuvattava on harmaa varpunen, ei kiinnostavaa elokuvaa synny. Jopa omien usko horjui ehdokkaaseen ja koko porukka oli hermoromahduksen partaalla.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2014043018255358_vi.shtml
" Rouva Presidentti" taas keräsi teattereissa lähes kolminkertaisen määrän katsojia ja uusintakierros Ylellä komeat 774 00.
http://www.finnpanel.fi/tulokset/tv/vuosi/top/viimeisin/
Samat vanhat kaunokit täällä näyttää kukkivan kuin vuosia sitten, kun itse viitsin täällä roikkua. Kummasti joillain aika riittää tällaiseenkin, vaikka luulisi työn ja omien sosiaalisten suhteiden vievän aikaa. Ehkä sen elämän sitten täyttää viha Halosta kohtaan, DDR-salaliitot, homofobinen lesbottelu, koulukiusaaminen ulkonäöstä ja r-viasta sekä ala-koulutasoisten one linerien viljely.
Eipä siinä mitään, en tuomitse. Elämä on, elämä kantaa.
Toiset vaan käy huomaamattaan hitaammalla kuin toiset.
Ne kissat ne kissat ja kissataulut
kana piiankin ainut valtti, mitään oikeaa asiaa ei silläkään höpöpunikilla ole.
Suomi on vain seurannut sitä nykylänsimaista linjaa, jota euroviisujen tulos symboloi.
Eihän älypuhelimen ryhmäviestiominaisuus nettiin ylety, pöljä.
Oletko vähän yksinkertainen?
Palstalla floodaa kyllä Matti Keränen copypaskomalla muiden tekstejä ja se on kiellettyä sekin. Vain lyhyet lainat sallitaan suomi24:n säännöissä.
Keräsen loputtomat jorinat eivät myöskään ole useimmiten palstan aihepiiriä ja ukonrähjä massapostaa ne myös muille suomi24-palstoille.
Helinä ja sinä taas copypaskotte 3-4 vanhaa blogitekstin pätkää ja muuta vanhaa nettivalhetta ties monettako sataa kertaa palstalle eikä sekään ole suomi24:n säännöissä sallittua.
Saatte siis juuri sitä mitä tilaatte eli juosta perässä.
Ylläpito ei ilmeisesti enää viitsi.
Miksi ihmeessä Niinistön KANNATTAJASTA ei irtoa kuin joutavaa ja lapsellista lässytystä? Kannattaako ahkeroida avauksia jos ei ole mitään SANOTTAVAA?
HALONEN BALSAMOIDAAN NÄYTILLE KUKKENHAIMIN MUSEOON...
ja suruaan parkuvat Jäbä 45- punikit käyvät siellä häntä palvomassa vuodesta toiseen kun se makaa siihen huoranpunaiseen punaiseen käärinliinaan käärittynä lasikirstussa.
Vain yleisen asevelvollisuuden kautta voimme turvata sodan ajan joukkojemme riittävyyden ja sitä kautta koko maan puolustamisen”,
Asevelvollisuutensa hän suoritti tavalliseen tapaan, ja se päättyi 15. marraskuuta 1936. Talvisodan aikana Tahvanainen toimi radistina päämajan valvontaosaston Joensuun toimistossa.
Välitäthän Sinä? Postaat tuotakin jo ties monennettako kertaa ja alat rakentaa saman sisältöistä yksinpuhelua kohta häntään...etkä saa tähänkään viestiin muuta kuin hoettua OSUI JA UPPOSI tai SÄ OLET NIIN HELPPO. Paljonko Sinulla menee aikaa hukkaan? Sivuhan näyttää mainiolta parista pölöviestistäsi huolimatta, vai mitä?
Sori nyt vaan mutta jos joku on helppo niin sinä, itkuinen perässä juoksijani.
Jotkut ei vaan osaa...
Toisaalta on ymmärrettävää, että keskityt muiden kirjoittajien haukkumiseen Niinistön kehumisen sijasta. Niinistössä nyt vaan ei ole kehumista.
Itkuksihan se pistää.
mattieinomammanpoega , EinoMattiÄmmä ,
Jorma Jaakkola , OLETTEKOS HUOMANNEET .
Esimerkiksi tama nimimerkki - kvartetti ponnahtaa kuin taikaiskusta
nimimerkkini " mattieino " hannille heti kun suvaitsen esittaa jotakin
talla naurettavalla foorumilla .
Niin ja lisään vielä, kun sitä kissaakin pitää astuttaa ja tutkailla Puutiaisen
kanssa että koska se on sillee otillaan..
kaikenlaisia kiireitä sitä on ja pitää väliin käydä kurkkaamassa roskiksiin,
jos löytyisi hyviä sattumia, ennenkuin köyhät ehtii viedä kaiken.
Suomen ja Venäjän presidenttien Sauli Niinistön ja Vladimir Putinin maanantaisesta puhelinkeskustelusta tiedetään vain vähän.
Tietääkö Jäbä missä haloska ?Jäikö jo venäjälle voitonjuhlien jälkeen asumaan?
Mutta, että luovuttaisin räksytyksen vuoksi? En ikinä. Valitettavasti minulla ei enää ole aikaa panostaa yhden, kahden palstarassukan vedättämiseen samaa aikaa kuin ennen, mutta ei ole tarviskaan.
Analysoin vähän Halosen yllä olevaa asennemaailmaa. Hän katsoo, että pojille tulee "tehdä selväksi", että heidän isiensä malli ja ylipäätään miehenmalli on väärä, vanhanaikainen ja huono. Tämä sama asia tulee Halosen mielestä tehdä selväksi myös isien tyttärille.
Mitä vastuunkantamista se on, kun on lentokoneen ohjaimissa. Eihän se kone ilmassa pysy, jos siihen joku vika tulee. Että sellaista vastuuta siinä on kannettu tai paremminkin lennetty.
Halonen oli mukana komiteassa, joka ajoi DDR:n tunnustamista. Komitea vastusti Suomen virallista ulkopoliittista linjaa ja levitti itäsaksalaista propagandamateriaalia.
Halla-aho kirjoitti, että Kreikassa ei valtion menoja ja tuloja saada tasapainoon parlamentaarista tietä. Vieläkö on joku joka ei ole samaa mieltä? Jussi Niinistö on käyttänyt vertailevaa sanontaa asiasta, josta hän ei pidä, poistanut varmistimen. Näistä riehaantui demarien ehdokas ilmoittamaan, että hänelle ei kelpaa 50% äänimäärällä valittu kansanedustaja.
Moukka haluaa olla joka paikassa äänessä eikä anna muille tilaa. eihän sitä minnekään kutsuttu vaikka rukoili USA.n pressojakin ja kiskoi solmiosta!
Punikkien surkea puolue taas yli 5%.
Aina kun halonen näyttäytyykään niin pulueen kannatus ropisee alas!
Ylen vaalilähetyksessä presidentti Tarja Haloselta kysyttiin, mitä mieltä hän on siitä, että molemmat läpimenijät näyttäisivät olevan naisia.
"Ehkä tässä oli imperiumin vastaisku, Sdp on perinteisesti ollut hyvin naisten puolue, naiset ovat olleet hyvinvointiyhteiskunnan puolella", Halonen vastasi.
Miksi tätä presidentiaalista konklaaviasiaa konjunktuureineen ei ole pantu julkisesti puolueettoman instanssin arvioitavaksi suhteessa siihen, mikä oli kansakunnan etu silloin, kun oli kysymys Suomen eduista suhteessa “muiden” etuihin.
Oli hienoa, että Anneli Jäätteenmäki paljasti Lipposen ja Bushin puheet.
Karmea päivä Halos-vihaajille. Halosen tytär on kihlannut monivuotisen kumppaninsa ja onpa tämä brittimies saanut Mökön myös siunattuun tilaan eli presidentti Halosesta tulee ihan oikea Mummo.
Tästä eivät palstan pers-r-eijät hevin toivu! Ihanaa ja Onnea!
No tulihan se totuus sieltä Jääbän pers-poskista ..ja oikein pläjähtämällä.
Kiitos rehellisyydestäsi !
Ideologia paistaa kaikesta liiankin selvasti lapi !
Koko palstaa leimaa siis ummehtunut , suvaitsematon , kiihkovasemmistolainen ja kiihkosateenkaarimainen propaganda , tyrkytys ja suoranainen agit - prop parhaaseen 1970 - luvun stallarityyliin .
Berliinin aivovammalla on liian laajat housut, sinne hukkuu se pieni katkarapu.
mietipa nyt hyva mies itsekin mita olet tanne vuosien varrella tuhertanut. ei yhtaan omaa ajatusta eika kirjoitusta, vain satunnaisia ja asian vieresta olevia laittomia toisten ihmisten kirjoitusten kopioimisia tekijanoikeuksia rikkoen.
eihän ne meistä miinoja halua, joilla on aikomus liittyä venäjään, kuin lampaat rauhanomaisesti. Mitään kriisiä ei koskaan tule?
Miksi Nato vastustajat saa heitellä mitä sylki suuhun tuo. Pitäisi olla jotain rajaa tolla paskan puhumisella.
Jollain muulla naisella olisi ollut helpompaa presidenttinä, mutta Halosella se naiseus oli ylimääräinen riippakivi, josta hän jatkuvasti jaksoi huokailla ja huohottaa. Ikäänkuin se nykymaailmassa olis jotain ihmeellistä, että joku on nainen ja joku taas mies.
On oikeusvaltiostatusta loukkaavaa, että presidentti Halonen salasi Koiviston pyynnöstä ns. Koiviston konklaavin eli oikeuspoliittisen seminaarin (huom. seminaarin!) asiakirjat, eikä niitä saanut käyttää edes tuomioistuimessa todisteena.
" Jos Obama olisi saanut päättää istumajärjestelyistä, isäntäväen sijaan,
olisi Obama varmaa hakenut Haloskan yksityiskoneellaan Suomesta."
TUO ON TÄYSIN TOTTA!
Suomessa pitäisi tarkkaan arvioida, miten perintöverosta luopuminen Ruotsin mallin mukaan vaikuttaisi verokertymään, sanoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan tutkimusjohtaja Mika Maliranta.
"Yleisellä tasolla olen huolissani, että verotulojen määrä laskee", hän toteaa.
Oikeudenkäynnissä ei ole huomioitu sitä, että lainassani on ollut myös veljieni takaus. Otin 100 000 markkaa lainaa lähtiessäni mukaan PR-Teollisuus Oy:öön. Lainan vakuudeksi pankille ei käynyt vuokratontilla ollut kesämökkini ja siksi veljeni takasivat lainan.
epähieno kehon ja yksityisyyden rajoja rikkova tapa on levinnyt muihinkin voimiensa tunnossa esiintyviin naisihmisiin.
Ei siis muuta kuin pehmeänahkaiset sandaalit jalkaan ja menoksi!
Esimerkiksi Suomen ulkoministeri Alexander Stubb kieltäytyy kommentoimasta Wikileaksin paljastuksia perustellen, että tiedot on hankittu laittomin keinoin.
Suomen kansa kiittää propaganda- halosen ajan loppumisesta !
Venäjän puolustusministerin vierailu oli rohkaiseva merkki siitä, ettei Venäjä vielä ole menettänyt toivoaan Suomen suhteen. Presidentti Niinistöllä olisi tässä yhteydessä oivallinen tilaisuus hoitaa virkaansa eli vihdoinkin kunnolla aktivoitua ulkopolitiikassa. Niinistö voisi tähän asiaan osallistumalla hälventää Venäjän epäluuloja Suomen natottumisesta ja rakentaa uutta luottamusta.
Kohta siltä repee päästä suoni!
Khihihihihihihihihihihi....
Vasta kun sammakko oli lupsahtanut Lipposen suusta demarit tajusivat mitä äijä oli sanonut. Halonen kierona punapoliitikkona tajusi, että skandaalin estämiseksi täytyy kehitellä maanläheisempi, henkilökohtaisempi ja tolloon suomenkansaan menevämpi skandaali, joten akka käski avustajaansa faksaamaan salaisia neuvottelupöytäkirjoja Jäätteenmäelle, joka pölvästinä kepulaisena astui miinaan suoraa päätä ja mainitsi tvssä, että hänen hallussaan on tietoja, jotka todistavat Lipposen liittäneen Suomen sotakoalitioon.
Tunnelma tuntuu samalta kuin 40 vuotta sitten, ja uskon, että se kiehtoo meitä kaikkia, Niinistö sanoi ja myönsi jääneensä koukkuun Jukolan tv-tarjontaan, jossa uusi tekniikka helpottaa kisan seurantaa.
Ei täällä mikään "ryhmä" halosylityksiä postittele. Se on yksi ainoa täydellisen seonnut demarivajakki nimimerkiltään jäpä45 (sekä satoja muita), joka nostelee samoja vanhoja haloslässytyksiään päivä päivän jälkeen. Se on tehnyt sitä jo about 12 vuotta omien sanojensa mukaan.
Trollien tehtävä on hämmentää keskustelua keskustelupalstalla ja syöttää roskaposteja keskusteluihin, joista he eivät pidä.
1970-1972 oli jotenkin saatu puolustusmäärärahatkin niukoiksi ja mm. varusmiehillä ei ollut varaa harjoitella " kovilla" ilmapuolustustakaan.
Neuvostoliiton hajoaminen oli hänen mukaansa suomalaispäättäjille shokki. Hän näkee asiasta kulkevan myös janan samoihin aikoihin tapahtuneeseen ns. Tiitisen listan salaamiseen.
Ilakointi eläkeläispresidenttien, Koiviston, Ahtisaaren ja Halosen palkkioiden alenemisista oli sekin ennenaikaista. Ainoa, jonka palkkio laski, oli Niinistö ja kuten sanottua, hän on "hyvityksensä" saanut muuta tietä.
Halosen äärivasemmistolaisuus on puhdasta valhetta, tuhoaa totuuden ja tuhoaa Suomen.
Minä riemuidiootti!
Tungi itensä aina sinneminne ei pitänyt, vanigoksi oli somelle koko torttu!
Suomalaisten on syytä herätä huomaamaan, että kestävällä tavalla voimme suunnata tulevaisuuten vain omalla rahalla.
Kaikkien aikojen ennätys Helsingin Pride-marssilla: yli 20 000 ihmistä marssi ja tuhannet hurrasivat jalkakäytävillä. Mukana marssivat mm. Yhdysvaltain suurlähettiläs ja lähes kaikkien puolueiden kansanedustajia.
Syksyllä, kun eduskunta äänestää tasa-arvoisesta avioliittolaista, ei 20 keskustan ja persujen keski-ikäistä änkyrää kykene enää siirtämään lain läpimenoa ja Suomi siirtyy lopullisesti sivistyneiden länsimaiden joukkoon.
Sekös saa taas Matit ja Helinät tuohtumaan.
Vieläkö sitten kehuvat Stubbia?
Soinia haukutaan populistiksi ja Stubbelon pahemmat lepertelyt jää medioissa haukkumatta.
Neuvostoliiton hajoaminen oli hänen mukaansa suomalaispäättäjille shokki. Hän näkee asiasta kulkevan myös janan samoihin aikoihin tapahtuneeseen ns. Tiitisen listan salaamiseen.
Suomen kansa kiittää propaganda- halosen ajan loppumisesta !
On tietysti aina mukavaa huomata kun kurkkaa pitkästä aikaa palstalle ettei ole unohdettu, sillä valitettavasti aikaani vievät nykyään ihan muut asiat eikä Halonen ole enää mihinkään pyrkimässä vaan ansaitusti eläkkeellä. Jostain syystä Berliinin huono Tuuli on entistäkin enemmän pihalla kuin ennen ja ilmeisen tyytymätön asioiden tilaan? Niinistöstäkään ei löydy mitään hyvää sanottavaa, minkä tosin hyvin ymmärrän, joten syntipukiksi olen joutunut minä.
Missään kansainvälisessä tuomioistuimessa laittomuutta ei kuitenkaan ole todettu. Stubb paheksuu Wikileaksia ja Wikileaks-ilmiö on hänen mielestään vastenmielinen.
Mitä sinä ryssistä meluat, kun itse tositilanteessa lähdet karkuun käpykaartiin esi-isiesi tapaan.
Olkoon....ei jaksa tänäänkään.
Berliinin uneksija:
Minä taidan pulahtaa mereen, antaa kuuman hiekan lämmittää varpaita, käydä syömässä myöhemmin lounaaksi jonkin hyvän, tuoreista meren antimista valmistetun salaatin jääkylmän valkoviinilasillisen kera, lueskella Der Spiegeliä ja Variety'a ja ehkäpä ajella iltapäivällä naapurikaupunkiin katsastamaan jonkin hyvän museon eilen tapaamani mukavan neidon kanssa...mutta sitten mä heräsin.
Olinkin pienessä vuokrayksiössäni Kalliossa, yksin eikä jääkaapissakaan ollut kuin valo. Varaa ei ole edes thai-hierontaan....
Taidan katsella pornoa vanhoilta vhs-kaseteiltani.
Kuluttaja-asiamies on vienyt sähköyhtiö 220 Energian toiminnan markkinaoikeuden ratkaistavaksi, koska katsoo yhtiön rikkoneen lakia sähkösopimusten myynnissä.
Kanteen mukaan yhtiö on muuttanut hinnoitteluväliä ja laskutusväliä kertomatta muutoksista asiakkaille lain vaatimalla tavalla. Se on myös perinyt liikaa arvonlisäveroa
Uppista puppista, Matti ravaa. Silmät harittaen rivejä tavaa.
Tunteja aikaa palstalla viettää, otsa punehtuu, polla keittää.
Saunan takana tilaa ois tuolle, haudata sen vois vaikka suolle.
Herää kysymys miksi tämä neuvostoupseeri Vladimir Vetrovin toimi niinkuin toimi? Mikä oli hänen motiivinsa kun hän käänsi selkänsä isänmaalleen ja alkoi noihin tekoihin, jotka yhden henkilön tekoina aukaisi sellaisen “matopurkin”, jonka kantta ei enää saatuu seljettua ja koko maailma näki sen todellisuuden mikä siellä vallitsi, jonka seuraksena väitetään ko. mahtivaltion romahdus.
Samat vanhat kaunokit täällä näyttää kukkivan kuin vuosia sitten, kun itse viitsin täällä roikkua. Kummasti joillain aika riittää tällaiseenkin, vaikka luulisi työn ja omien sosiaalisten suhteiden vievän aikaa. Ehkä sen elämän sitten täyttää viha Halosta kohtaan, DDR-salaliitot, homofobinen lesbottelu, koulukiusaaminen ulkonäöstä ja r-viasta sekä ala-koulutasoisten one linerien viljely.
Sale on NATO-mies, joten hän ei saa arvostusta minkään kriisin ratkaisijana, ei edes Ukrainan ja Venäjän kriisin.
Välillä Sale kaatuilee kännissä ja Jenni vatkaa luisevaa, poikamaista pyrstöään.. aah Kultarannan kesä.
Jaa-as, jaksaisko tänään vähän kiusata?
On niin kuumakin.
Miksi tätä presidentiaalista konklaaviasiaa konjunktuureineen ei ole pantu julkisesti puolueettoman instanssin arvioitavaksi suhteessa siihen, mikä oli kansakunnan etu silloin, kun oli kysymys Suomen eduista suhteessa “muiden” etuihin.
Talvisodan veteraani, joka heittäytyi paraatissa panssariajoneuvon alle oli kuulemma sanonut, että tätäkö varten hän taisteli rintamalla?
Nato kykenee helposti torjumaan idän uhkan ja näyttämään ylivoiman jos sen on pakko. Nato on ollut erittäin kärsivällinen idän uhoilujen edessä.
" Jos Obama olisi saanut päättää istumajärjestelyistä, isäntäväen sijaan,
olisi Obama varmaa hakenut Haloskan yksityiskoneellaan Suomesta."
TUO ON TÄYSIN TOTTA!
Nato kykenee helposti torjumaan idän uhkan ja näyttämään ylivoiman jos sen on pakko. Nato on ollut erittäin kärsivällinen idän uhoilujen edessä.
Valehtelu ja salailu sekä propaganda leimaa yhteiskuntaa ylhäältä alas asti.
Suomessa Stasi-listalla oli monia punahenkilöitä jotka toimivat vielä aktiivipolitiikassa
Onhan Sauli Niinistöllä on ollut aina rohkeutta puolustaa eurossa pysymistä ääneen ja konkurssimaihin annettavia lainoja veronmaksajein piikkiin.
Terve menoo, kommarit rajan taa ystävänaapurianne auttamaan sotimaan
Ukrainaa vastaan.
Mitä vastuunkantamista se on, kun on lentokoneen ohjaimissa. Eihän se kone ilmassa pysy, jos siihen joku vika tulee. Että sellaista vastuuta siinä on kannettu tai paremminkin lennetty.
"Meillä ei ole varaa pitää kaikkia puolustuksen osa-alueita. Meillä ei ole varaa investointeihin tai materiaaliin. Eli tehtävänjako menee tavalla tai toisella uusiksi."
"Työryhmä" on yritys nakertaa YK:ta ja tehdä siitäkin puoskaritiedejärjestö
Saatiin tilalle kepulainen kepulaisen paikalle. Pätevyys ennen kaikkea.
älä Sauli kutsu ainakaan haloskaa annavaimoineen pilaamaan linnanjuhlia!
haloskakin tulee taas villatakissa ja kumisaappaissa niin kuin viime vuonna!
Ei koivisto kääkkää, ei rypeköön nyt siellä kylpylässä sossurahoilla, on poissa silmistä.
Tavallisten kansalaisten mielipide on muuttumassa, mutta poliitikkojen puheet muistuttavat syksyn 1939 poliittista debattia.
Ei se apulainen mee ukon kanssa sänkyyn, sehän on töissä
Olisiko suunnilleen 13-14 vuotta. Siitä asti kun halosämmä ensimmäisen kerran valittiin muka-presidentiksi. Se vasuri on nimimerkki Jäbä45. Ihan rassukka ja selkeä mielipuoli.
Antaa lännen upota... Venäjällä kommunistinen puoluekin on arvokonservatiivinen ja kansallismielinen.
Miksi Nato vastustajat saa heitellä mitä sylki suuhun tuo. Pitäisi olla jotain rajaa tolla paskan puhumisella.
Tasavallan presidentille on aina eduksi, mitä vähemmän hän on tekemisissä USA:n presidentin kanssa.
kaasuputkikonsultti Paavo Lipponen on edistänyt Venäjän kansallisia intressejä. Ilmeisen hyödyllisesti, sillä työstä on maksettu miljoona korvaukset.
Olisi syytä korjata tuollainen paikkansapitämätön väite, että miinat eivät olisi aiheuttaneet siviiliväestölle vahinkoja.
Miksi Niinistö ja Kokoomus haluavat Suomen sotimaan Amerikan sotia ja huonoihin väleihin naapuri Venäjän kanssa? Onko ne tyhmiä?
Halonen on lesbo!
Suomalaiset raukkoja ja rehellisyyden kiertäjiä sotaharjoituksien todenperäisyydessä.
Om kuin Yhdysvaltain laiton Kuuban maapala Guontamoss laittomasti, jota meilläkin ja EU suojelee totuudelta.
Tässä se vanhempi juttu, missä Sale kehoittaa kuuntelemaan Halosta tarkalla korvalla.
http://yle.fi/uutiset/niinisto_kehottaa_kuuntelemaan_presidenttia/6037191
Onneksi on Halonen, ilman gurua olis Niinistö kuin huutolaispoika.
...presidentti vai ei? Onko nykyinen joku saamaton nahjus, joka on julkisuudessakin vain vaimonsa kanssa eikä mitään sanottavaa?
Niinistö jopa matkii haloskan festari "jammailua" ;
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/01/15/oletko-nahnyt-taman-kuvan-niinistosta-valokuvaaja-ikuistaa-julkkiksia-omalaatuisesti
Hiihiiihiiihiiihiiihiiikk
Niinistö siis näytti hurjuutensa ja hyppäsi tuolilta?
Tekikö telemarkin?
Kyllä nyt känsäläiset on ylpeitä, etenkin kokoomuslaiset.
Jammailua Niinistö ei täydellisen rytmitajuttomana jamppana voi matkia, sillä Salen tanssi on todistettavasti tamimaista kävelyä. Edes Risto-Matin käsikoreografia ei onnistu vaikka miehet samanikäisiä ovatkin.
...vaikkukorva mitään kuuntele.
Sale matkii parempiaan.
Suomen ulkopolitiikka on kautta viimeisten vuosikymmenien seurannut Paasikiven linjaa.
Onneksi mulla ei ole Berliinin Tuulen näköistä vanhaa sikaläskiä tätinä eikä edes tuttavapiirissä!
Ne kissat ne kissat ja kissataulut
kana piiankin ainut valtti, mitään oikeaa asiaa ei silläkään höpöpunikilla ole.