onko kellään punkinpurema kutissut pitkän aikaa? itselläni oli punkki kiinni juhannuksena ja vieläkin kohta kutisee päivittäin.siinä on pieni kovalta tuntuva pahkura mutta siihen ei tullut mitään rinkuloita ym niin en ole sitä käynnyt näyttämässä.muilla samanlaista??
punkinpurema
tiinu
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ei siihen tarvitse mitään rengasmaista ihottumaa tulla ja silti punkki voi kant.bor.
Ihan on oma kokokemus. Kun huomasin pureman menin lääkäriin ja sain kolmen viikon antibioottikuurin.
Oletko varma että sinua on purrut punkki? Näitkö sen, siis punkin?
näin kyllä punkin ja isäni sen irroitti.ja katsottiin että siltä tuli myös päämukaan eikä jäänyt ihoon. otanpa nyt asiakseni käydä tk:ssa.
Mulle nousi punkin puraisemaan kohtaan kunnon patti, oikein kova möykky siis ja kutisi niin sairaasti. Monta viikkoa. Ja jäi otuksen pää ihoon. Aikanaan kutina lakkasi, patti jäi. Asutaan täällä saariston kupeessa, niin punkkeja piisaa, on niitä roikkunut vuosien varrella kintuissa useamman kymmenen.