Lopettakaa lähetystyö

Mirka,,,, ,,,

Raiskaatte toisia kulttuureja naurettavalla kulttuurityöllänne. Opettamanne uskonto on kaiken lisäksi pelkkää satua ja höpötystä.

Olkaa rehellisiä uskikset jos vain pystytte, myös itsellenne. Lopettakaa itsepetoksenne.

Terv. Rehellinen Mirka.

13

244

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raja kaikella

      Oikeassa olet Mirka, olen ikäni ihmetellyt tätä touhua, eli toisten kulttuurien tuhoamista, eivät hekään tule tänne julistaan omia uskomuksia. uskot ovat vain jokaisen yhteikunnan omia oppeja, pidettäköön ne rajojen sisällä. En minäkään mene naapuriin ihmisille opettaan, miten heidän kuuluu elää.

    • ja me saarnaamme

      ”Kaikilla meillä on varmasti tullut eteen tilanteita, joissa joudumme miettimään, rohkenemmeko toimia vastoin yleistä mielipidettä tai normia, porukan painetta tai joskus jopa lakia, jos nämä ovat Jumalan sanan vastaisia. Apostolien teoissa kerrotaan tilanne, jossa viranomaiset kielsivät apostoleja saarnaamasta Jeesuksesta. Silloin apostoli Pietari ja muut apostolit sanoivat: ’Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä.’ (Ap.t. 5:29). He jatkoivat työtään kielloista huolimatta.”

      Me voi totella teitä. Ei ole tämän päivän asia että evankeliumia vastustetaan. Turhaan haaskaatte neuvojanne.

      • Laso Pola

        Jumalauskosi on turmellut ja saastuttanur aivosi. Hakeudu hoitoon.


    • jesaja1

      Lopettakaa lähetystyö

      Raiskaatte toisia kulttuureja...

      Nyt et ehkä ole sisäistänyt lähetystyötä siltä tasolta mitä se on. Kristinuskon perus ideahan on rakkaus. Kun nyt lähetystyö ei ole pelkää sanoman levittämistä ei kristityille, vaan sen ohessa tehdään paljon muutakin kristilliseen rakkauteen perustuvaa auttamis työtä, kuten nälän torjuntaa. Annetaan katastrofi apua. Autetaan hädän alaisia kuten nyt vaikka Suomen lähetysseura ulkomailla tekee. Näin lähetys työ ei jää pelkäksi sana helinäksi vaan sitä toteutetaan myös käytännössä. Kyllä Mirkan kirjoituksesta näkee, että et tunne kristin uskoa, etkä sitä miten lähetystyötä toteudetaan käytännössä. Varmasti ottaisit avun mielihyvin vastaan jos olisit kuolemaisillasi nälkään tai janoon. Et kyselisi sitä mistä apusi on peräisin.

      • Tosi rakkautta

        ""Kristinuskon perus ideahan on rakkaus.""
        (jesaja1)

        Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."

        2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra (Jumala): Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

        Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään ja surmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."

        4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."

        1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."


      • Eiks siihe liitykään pari sivuseikkaa kuten: "saatte heti apua nälkään ja janoon.....heti kun otatte jeesuksen vastaan"?
        Kerro olenko väärässä?


      • Mirka,, ,,,,
        code_red kirjoitti:

        Eiks siihe liitykään pari sivuseikkaa kuten: "saatte heti apua nälkään ja janoon.....heti kun otatte jeesuksen vastaan"?
        Kerro olenko väärässä?

        """saatte heti apua nälkään ja janoon.....heti kun otatte jeesuksen vastaan"""

        Pelkkää kusetusta. Ei ole toiminut vielä koskaan.


    • PoisKäännytys

      Lähetystyö on suurin syy siihen miksi erosin kirkosta. Olen nähnyt pari TV7:n ohjelmaa lähetystyöstä ja lähetystyöntekijä puhui halveksuvasti budhalaisuuteen liittyvistä tavoista. Ohjelmasta kyllä huomasi, ettei lähetystyön tärkein tehtävä ole ihmisten auttaminen, kuten aiemmin uskoin. Käännyttäminen on se ylivoimaisesti tärkein :(

      En halua tukea tuollaista toimintaa.

    • me jatkamme

      Jokainen saa itse valita, ottaako pelastuksen Jeesuksen kautta vastaan. Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmistä, joten lähetystyö jatkuu ja vain enentyy ennen Jeesuksen toista tulemusta.

      • Jos nyt vaan lopettaisitte vieraiden ihmisten ahdistelun????
        Satukirja "käskyt" ei paljon kiinnosta....!!!


    • Mirka.. ...

      Lähetystyönne takia kristityt tappelee ja sotii paikallisten uskovaisten kanssa. Haloo lähetystyöntekijät. Mitä järkeä tässä on? Saatteko orgasmeja tästä?

      Lopettakaa ihan oikeasti järjetön lähetystyönne Teette vain haittaa sillä..

    • hyvä hyvä lähetystyö
    • hyvä hyvä lähetystyö

      Suomeen lähetystyö toi kirjoitetun kielen.

      Viimeisen sadan vuoden aikana lähetystyöntekijät ovat luoneet kirjoitetun kielen parille tuhannelle kieliryhmälle. Ilman kirjoitettua kieltä nuo kansat eivät olisi selvinneet länsimaiden taloudellisesta ja sotilaallisesta ylivallasta. Kirjoittun kielenkin kanssa se on ollut vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      408
      1757
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1141
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe