Juhannusokot on koottu yleensä puusta, joskus jopa jätepuusta. EU-direktiivillä aiotaan (Hassin vaatimuksesta?) nyt kieltää puunpoltto. Niin myös puun käyttö kotien lämmityksessä, jopa kaffenplörön kuumentaminen puuhellalla! Kuka valvoo, etten kuitenkin lämmitä totivettäni nuotiolla mökin takana? Kyl uusia, tuottavia töitä näyttää Kataisen jaettavaksi löytyä?
Kokkojen poltto juhannuksena kielletään
Vilu Kissa
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jonkun pitäisi saattaa vastavuoroisesti voimaan direktiivi, jonka mukaisesti vesien siirtoa ei sallita läpi maan (kuten Päijänne-tunneli). Saadaan järven luonnollinen olotila säilymään.
Ja kieltää poliitikkojen lentely. Brysselissä olo pitäisi tarkoittaa siellä koko kauden oleskelua, ilman sukkulointia ja saastuttamista. Matkustus pitäisi sallia vain tietoliikenteen tavoittamattomille alueille.
Osuisiko ikävästi omiin mukavuuksiin?
Meppien lentely on lailla kiellettävä. Komennukselle lähdetään kauden alussa ja palataan kauden loputtua. Näin se menee muissakin komennustöissä. Vain nämä matkat korvataan EU:n budjetista. Tämä on ensiarvoisen tärkeää.
Samoin 2 paikan välinen kokoustaminen lopetettava. Päämaja on Brysselissä. Miksi pitää hyppiä kahden paikan välillä. Mitä järkeä? Tuhota maapallon ilmastoa ja kuluttaa veronmaksajien rahoja. Jos ei homma miellytä - kotiin - ja uudet äijät tilalle! Yksinkertaista.