Jehovantodistajat vastatkaa please!

onko ilmestyskirjassa esiintyvä ylöstempaaminen jo tapahtunut (ymmärsin jostain et olis tapahtunu 1914 tms) vai onko se tulevaisuudessa tapahtuva? Ja onko siihen osallisina KAIKKI uskovat vai vain ne 144 000 joilla on taivaallinen toivo?
14106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

En ole todistaja mutta samaa hieman itsekkin mietin,kuinka he nyt kertovat ilman materiaalia tai linkkejä lyhykäisyydessään.

Itse mietin niin ettei heidän laskukaava näyttäisi pitävän paikkaansa.1914.

Odotellaan vastausta ,saahan he kenttä tunteja tästäkin ja nyt tietoa tarvittaisiin.

Äänestä

niimmeinaa jos 144t henkee pääsee osallisiksi ylöstempaamiseen,ni eikö se ole epäreilua sitten KAIKKIA muita uskovia kohtaan,jos he joutuvat uskostansa huolimatta jäämään kituun tänne maapallolle kun antikristus tulee ja ahdingon ajat...vastauksia edelleen odotellaan.

Äänestä

toivotontutkiskelija16.1.2014 00:470
onko ilmestyskirjassa esiintyvä ylöstempaaminen jo tapahtunut ------
eikoskaantapahtuvaa todistajan vastausta odotellessa
pieni vink-vink =>

nillon virallinen saitti/verkkokirjasto

sana 'ylöstempaaminen';tadaa, yö menee rattoisasti lukiessa kun Täysikuu vaivaa?

http://wol.jw.org/fi/wol/s/r16/lp-fi?q=ylöstempaaminen&p=par

Äänestä

Todistajien mukaan antikristus on jo tullut ja eksyttää koko asuttua maata parhaillaan.

ahdistus ajat he joutuvat myös olemaan täällä maanpäällä,mutta harmagedonissa heidät temmataan taivaaseen.

Tuo luku ei siis ole 144000 henkeä enään vaan pienempi joukko,eli tässä on nyt tullut muutoksia jota joudumme odottelemaan kuinka jehovan todistajat kertovat lyhykäisyydessään (144000 )?

Raamattu kertoo, joitakin heitä elää vielä ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat.

Selventäkööt he itse nyt tästä eteen päin.

Äänestä
  • Jos he eivät tässä osaa sitä omin sanoin selventää niin kuinka heikoilla on tilanne,ei mistään linkkien kautta vaan suoraan kertomus tähän omin sanoin?

    Kuka osaa kertoa yksinkertaisimmin niin että se oven aukaisija tai täällä oleva voi sen heti lukea,ei siihen mitään maratooni kirjoitusta voi olla tai he eivät otsekkään nyt käsitä uuta valoa.

    Äänestä

  • Pohtija... kirjoitti:

    Jos he eivät tässä osaa sitä omin sanoin selventää niin kuinka heikoilla on tilanne,ei mistään linkkien kautta vaan suoraan kertomus tähän omin sanoin?

    Kuka osaa kertoa yksinkertaisimmin niin että se oven aukaisija tai täällä oleva voi sen heti lukea,ei siihen mitään maratooni kirjoitusta voi olla tai he eivät otsekkään nyt käsitä uuta valoa.

    Pohtija...16.1.2014 01:41
    Jos he eivät tässä osaa sitä omin sanoin selventää niin kuinka heikoilla on tilanne,ei mistään linkkien kautta vaan suoraan kertomus tähän omin sanoin?/////

    Pohtija ei ole lukenut Vartiotorneja?
    Niissähän todistajia varoitetaan selvins anoin tämmöisistä
    saiteista kuten S24.

    Hän olettaa että jt istuu koneellaan
    lukemassa herjauksia Jumalan nimestä ja todistajista Suoli24-plstoilta?
    ja vastailee vieläpä herjoihin?

    hehhh, johan pomppas :D

    On niil tärkeempääkin tekemistä....

    Lukutaitoinen voi lukea
    www.jw.org osoitteesta sen ylöstempaamisenkin.
    Jos kerta kiinnostaa niitten näkemys asiasta.

    Äänestä

  • hohhoo taas kirjoitti:

    Pohtija...16.1.2014 01:41
    Jos he eivät tässä osaa sitä omin sanoin selventää niin kuinka heikoilla on tilanne,ei mistään linkkien kautta vaan suoraan kertomus tähän omin sanoin?/////

    Pohtija ei ole lukenut Vartiotorneja?
    Niissähän todistajia varoitetaan selvins anoin tämmöisistä
    saiteista kuten S24.

    Hän olettaa että jt istuu koneellaan
    lukemassa herjauksia Jumalan nimestä ja todistajista Suoli24-plstoilta?
    ja vastailee vieläpä herjoihin?

    hehhh, johan pomppas :D

    On niil tärkeempääkin tekemistä....

    Lukutaitoinen voi lukea
    www.jw.org osoitteesta sen ylöstempaamisenkin.
    Jos kerta kiinnostaa niitten näkemys asiasta.

    "hohhoo taas"


    "Pohtija ei ole lukenut Vartiotorneja?
    Niissähän todistajia varoitetaan selvins anoin tämmöisistä
    saiteista kuten S24."

    -Pohtija ei ole lukenut vartiotorneja ja on kehoittanut todistajia olemaan poissa tältä sivustolta,tätäpä ei olekkaan hohhoo taas henkilö lukenut.

    Olen usein kertonut ettei jehovan todistajien jotka aikovat olla mukana jt järjestössä kannata olla täällä,koska täällä saadaan epäilyksiä kylvettyä todistajien uskoon.


    Kaikki jotka tänne kirjoitta ja ovat siis todistajia ,eivät ole niin sanotusti hyvin mukana olevia jehovan todistaja nimisessä järjestössä.

    Kun lukee sinun kirjoituksen niin kieli asusi kertoo sinun hengellisen mukana olosi,eli mollaat maailmallisia ala arvoiseen sävyyn.

    Kirjoituksesi paljastaa aika paljon,kuinka voi käydä kun ei ole järjestön sisällä hyvin.(tämä siis sivusta seuraajan silmin)

    Äänestä

He eivät nouse lihassa taivaaseen.Eli ruumis jää tänne.Eli kukaan maan elävä ei tiedä varmaa todellisuutta.

Näin olen ymmärtänyt jt jäjestöltä.

Äänestä
  • Eli kun heistä joka kuulluu tuohon 144000 ja kuolee niin ruumis jää tänne maanpäälle ja alkaa hautajaiset.(henki lähtee siis taivaseen)

    Mutta taas harmagedonin sodassa joka on tulevaa jolloin pahat siis saa palkkansa,niin heidät temmataan taivaaseen ne loput joita on jt järjestön mukaan muutama tuhat henkilöä elossa nytkin.

    Ei siis 144000

    Äänestä

Eli sitä ylöstempaamista olisi tapahtunut koko ajan mutta ruumis jää tänne maanpäälle kuoleena.(joka haudataan).

Osa siis vielä elää silloinkin kun jumala tuhoaa pahat ihmiset joilloin heidät loput tuosta jotka kuuluvat 144000 joukkoon poistuvat lopullisesti maanpäältä taivaseen halitsemaan jeesuksen kanssa,1000 vuotista valtakuntaa.Joka perustetaan maanpäälle.

Jehovan todistajat nimittävät tätä paratisiksi eli maan päällinen paratiisi.

Äänestä

Ei vaan jehovan todistajilla on käsite tälläinen.

Paratiisi johon suurimäärä ihmisiä menee lihassa eli niin kuin sinä olet tällä hetkellä,maan päälle tulisi aika joka oli aatamin ja evaan aikaan eli paratiisi.

Osa taas joka on raamatussa 144000 menevät taivaaseen ja hallitsevat jeesuksen kanssa henkiolentoina.


Raamattu kertoo kaikista kansoista on pelastuvia ,muttei se määrä ole suuri,vaivoin vanhurskas voi pelastua kertoo raamattu.

Eli oikeamieliset ja nöyrät voi pelastua raamutun mukaan,kaikista kansoista ja kansakunnista.

Tuohon paratiisiin herää siis valtava määrä ihmisiä,raamattu kertoo ja haudat aukeaa jne...

Eli kaikki ei ole jehovantodistajia,mutta tässä tai tällä hetkellä jehovan todistajilla on toivo siis toivo,se ei ole ehdoton lupaus pelastumiseen olla jehovan todistaja.

Näin he kertovat järjestön oppien mukaan,joku voi korjata jos olen väärässä,heillä on oppeja jonkin verran muutettu aijan saatossa tätä he kutsuvat (uudeksi valoksi).

Eli raamattu kertoo nöyrät perivät maan.

Äänestä

No kyllä niitä väänöksiä on jos niin halutaan etsiä.




"sitä että Jeesus on yhtä kuin Jumala,Ei Isä Jumala vaan Poika Jumala."

(Kyseessä on kolminaisuus oppi)

Jos jehovan todistajlta haluat kysyä yleensäkin jotain niin he käsittelevät asiat hieman eritavoin,heillä ei ole kominaisuusoppia.

On

Jumala (Jehova)

Jeesus (poika)

Pyhähenki (toimiva voima)

Nämä ovat keskeisin oppi jehovan todistajilla joka eroaa tyystin kolminaisuudesta.

Eli sinun tulisi käsitää hieman tosin kun he kertovat raamatusta,kolminaisuutta ei ole kun he kertovat Jehovasta,jeesuksesta tai pyhän hengen voimasta.

Se ei ole siis yksi ja sama.

Äänestä

"Aivan kuten Jeesus sanoo "minä ja Isä olemme yhtä"

Niin se on vähän eri juttu,tuossa yhtä sanaa tarkoitetaan samaa mieltä eli yhtä.

Eli jehovan todistajat ovat nyt kanssasi erimieltä,minä en ole siis todistaja.

Minä en henkilönä halua kiistellä mutta otan kaikki ajatukset kyllä vastaan ja pohdin,tälläinen asia kuten kolminaisuus on pohdittu aikaa sitten mutta toki voi pohtia aina tarpeen tullen lisää.

Noihin kiistelyihin en ole niin halukas ottamaan osaa,sen joudut tekemään todistajien itsensä kanssa.

Äänestä

Tuo lahkon perustaja Rutherfod muun ohella perusti maanpäällispariitisin v. 1935, samaan aikaan hän näki myös unta että taivaaseen pääsee vain 144 000 ihmistä, ja ne kaikki paikat olivat jo varratut, kuolleista ja tuolloisista jehovantodistajista.

Koska kerran Rutherford oli nähnyt unta niin se otettiin lahkon oppeihin, ja kirjattiinpa vielä taivaaseen lähtijät, elossaolijat, lahkon kortistoonkin. otettiin vielä edelleen tuon unen kunniaksi tapa että vain ne kortistoidut ottivat viinin lahkokirkossa.

Sitten osoittautui että Rutherford oli kovempi unennäkemisessä kuin oikeaanosumisessa ja taivaaseen on sittenkin päässyt ja kirjattu muitakin kuin määritetyt tuon unen mukaan.

Sisäpiiristä lähtöisestä huhusta puhutaan, että lahkon vuosikirjoissa julkaistavasta taivaaseen menijöiden lukumäärästä (siis elossaolevista) tultaisiin luopumaan. Se olisi siltä osin katoavaa lahkon omaa folklorea, niin sanoaksemme.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


toivotontutkiskelija kirjoitti:

onko ilmestyskirjassa esiintyvä ylöstempaaminen jo tapahtunut (ymmärsin jostain et olis tapahtunu 1914 tms) vai onko se tulevaisuudessa tapahtuva? Ja onko siihen osallisina KAIKKI uskovat vai vain ne 144 000 joilla on taivaallinen toivo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu