Vuosi 1974. Vuotta aikaisemmin oli julistettu maailmanlaajuinen öljykriisi - arabisheikit ilmoittivat yksissä tuumin, että Lähi-idän öljyvarannot ovat loppumassa. Että niitä ei enää riitä moneksikaan vuodeksi. (Myöhemmin paljastui, että kyseessä oli vain huijaus, jolla haluttiin nostaa öljyn hintaa).
Suomen hallitus määräsi v. 1974 mahtikäskyllä, että öljykriisin takia kaikkien asuntojen lämmitystä pitää vähentää. Uuden määräyksen mukaan asunnon lämpötilan pti olla vain 18 astetta. Siispä koko maassa asuntojen lämpötilaa laskettiin.
Silloinen Posti-Säästö-Pankki ( nykyinen Danske Bank) jakoi pistorasioiden viereen kiinnitettäväksi ilmaisia tarroja, joissa oli kuvattu sähkölampun tilalle laitettu selällään makaava säästöpossu, ja teksti "Säästä sähköä!".
Vieläkö tällainen huijaus menisi läpi?
Suomen hallitus määräsi v. 1974 mahtikäskyllä, että öljykriisin takia kaikkien asuntojen lämmitystä pitää vähentää. Uuden määräyksen mukaan asunnon lämpötilan pti olla vain 18 astetta. Siispä koko maassa asuntojen lämpötilaa laskettiin.
Silloinen Posti-Säästö-Pankki ( nykyinen Danske Bank) jakoi pistorasioiden viereen kiinnitettäväksi ilmaisia tarroja, joissa oli kuvattu sähkölampun tilalle laitettu selällään makaava säästöpossu, ja teksti "Säästä sähköä!".
Vieläkö tällainen huijaus menisi läpi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nythän on paljon isompi huijaus meneillään, nimeltään "ilmastonmuutos". Tämän "ilmastonmuutoksen estämisen" nimissä poltetaan maailmassa enemmän rahaa turhuuteen kuin minkään aiemman huijauksen. Ja tietenkin veroja nostetaan ja energian hintaa myös.
Kyllä tuo öljykriisi oli lastenleikkiä nykyisen huijauksen rinnalla.
Ehkä, mutta ilmastonmuutoksen varjolla meitä ei pakoteta laskemaan asuntojemme lämpötilaa 18 asteeseen. Talvellakaan. Öljykriisin varjolla pakotettiin palelemaan.
Kyllä niitä suosituksia lämpötilojen alentamisesta nytkin on koko ajan ollut julkisuudessa. Sitä paitsi se öljykriisin aikainen määräys asuntojen lämpötiloista oli 20 astetta, eikä tietenkään 18.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Öljykriisi#.C3.96ljykriisin_vaikutukset_Suomessa
Nythän kaikki muut jutut on menneet jo öljykriisiä paljon pidemmälle; lähtien mm. autoille asetetuista vaatimuksista. Lisäksi hehkulamput on kielletty, jne jne! Hullun hommaa.
Espoossa kaupungin omistamassa vuokrarivarissa asennettiin uusi lämpökeskus. Lämpötilat laskivat juurikin 18 asteeseen, asiakkailta kysymättä. Patterit täysillä, ulkona -10.
Entä kun tulee -20?
Onneksi USA on opettanut tuolle alueelle olla horjuttamatta tasapainoa.
suomalaisia huijasi nesta ja sen pääjohtaja raade, silloin tuli kaikki öljy neuvostoliitosta ja sillä ei ollut mitään tekemistä öljykriisin kanssa kun suomi kävi tätä vaihtokauppaa. raade näki mahdollisuuden huijata oikein kunnolla.
Silloin tuli suomessa myös yleinen 80km/h nopeusrajoitus. Aikaisemmin taajamien ulkopuolella ei ollut rajoituksi.
Ruotsissa sai ostaa poltto-ainetta vain kortilla määrätyn määrän kuukaudessa.
18 on hyvä huonelämpätila. Yli 20 on epäterveellisen korkea.
Kyllä mie tarvin 23astetta vähintään muuten palelee.
Nyt on menossa toivotalkoot , jossa yritetään kusettaa yksityistä sektoria jaksamaan , jotta julkinen sektori ym. saisi lisää verovaroja . Aivan p erseestä .Ja mikä v itun KIITOS 2014 YRITTÄJÄ pellepaitoja mainostavat lehdissä .
Joo muiatan hyvin tuon "kriisin" olin tuolloin palvelualalla töissä jossa oli joka sähköpistoksessa ja laitteessa punainen tarra "säästä sähköä" katulampuista paloivat joka toinen jne, mutta siitä seurasi tietysti se että sähköyhtiöt joutuivat nostamaan hintaa, jolloin huomasimme että säästöä ei tullut, päinvastooin!
22 vuotta sitten sai diiseliä halvinmallaan 2 markkaa litra mutta 2 vuotta myöhemmin hinta oli lähes 4 markkaa litra. eli hinta hyppäsi ylös ilman arabi kriisiä.