Suositelkaas hyvää rakentajaa tai rakennusliikettä omakotitalon rakentajaksi avaimet käteen periaatteella. Omakohtaisia kokemuksia?
Hyvä rakentaja Sjoen alueella?
Sebastian
10575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jari ojala Seinäjoen Pienrakennus
Rakennustyö Lehtoa ei missää nimessä!!!
Ei kannata alkaa mitään rakentelemaan, lue täällä olevaaa kirjoitusta ja tule järkiin!
Avaimet käteen = Rahat pois tyhmältä
Kannattaa kysellä hyviä timpureita, ja oot itte apuna sekä kattomas perähän ettei oiota. Nää vastaavat ei kattele tai piittaa yhtään mitään, joten se vastaava kannattaa valita halvimmasta päästä, aivan sama kuka sen nimen sinne paperiin kirjoittaa ja niis muutamis katselmuksis käy. Putkari ja sähkäri kannattaa hommata hyvis aioon, ja ei mitään putkiliikettä vaan eherottomasti joku yksityynen, ja sopia heti aikataulu että kerkiää. Pakettitaloon jos ottaa, niin ei se kalliimmaksi tuu, kunhan ei ota avaamet kätehen asti. Pakettitaloo kannattaa ottaa ns säältäsuojaan asti, siihen asti se tuloo halavemmaksi kun jos alakaas timpurien kans sähäläämähän. Se on sitten eri jos teköö omista piirrustuksista pitkästä, niin se on eri, eikä välttämättä halapee.
Taloo ittesnänsä ei ookkaan niin kovin kallis. Kannattaa muistaa, että pohojatöihin menöö yllättävän palio rahaa, riippuu tiätysti palioko pitää täyttää. Sitten putkimies ja sähkäri haukkaa yllättävän isoon osan. Ja sitten kun alakaat sisähommiin, niin listoohin ja pintoohin menöö kans isoo määrä fyffeä, siis rahnaa.
Älä ota mihinään nimes avaamet kätehen. Hoirat aivotyön itte, niin säästät ainakin 50 tuhatta euroo, jos ei enemmänkin.
Äkkiä sanoosin, että 250 tonnia rahnaa palaa jokatapaukses. Sen alle ei rakenneta oikeen mitään. Jos ei itte siis osaa olla muutakuin apumiehenä, ja organisoijana.
Avaamet kätehen tarkoottaa sitä, että et osaa organisoora mitään, ja siitä maksat sitten sen 50 tonnia ylimääräästä. Huh huh...
Osta valmistalo, vaikka se ruotsalainen. Asu siinä pari vuotta.Myy sitten pois ja rakenna sitten metritavarasta oikea talo.
Tuut muuten saamaan vähintäänkin riittävästi neuvoja siitä, miten juuri sinun pitäisi oma kotisi rakentaa. Ja ennenkaikkea halvalla.Täällä Etelä-Pohjanmaalla sen pitää ehdottomasti tulla halvaksi= ei sulla tarvi niin hyvä tulla.
Halpa on hyvä, yks pistorasia huoneessaan piisaa, halpa putkimies on ihan yhtä hyvä kuin kalliskin ja tottakai se ajoissa tulee, kun on kerta luvannut.
Nämä reppanat ei ole vieläkään tajunneet sitä, että jos alat itse timpuroimaan tontillasi, niin hankit sen timpurin palkan. Entäs jos sun palkkas onkin ansiotyössä parempi? Minkä hiivatin takia sinne tontille pitää tunkea, jos se kerran onkin persnettoa. Ammattimies on palkkansa ansainnut ja sillä se Suomikin nousee kun aletaan ostamaan, eikä aina vaan säästetä.
Mitä ongelmia Ritu teillä oli Rakennustyö Lehdon kanssa? Meillä jättivät sovitut työt tekemättä. Velkojien määrä/protestilistakin tuntuu firmaa kohtaa kasvavan.
Osta se valmistalo, niinkuin joku neuvoi. Eivät pääse paikalliset urakoitsijat kusettamaan. Asut sen pari vuotta ja myyt pois.
samoja ongelmia meillä,työt jääny kesken!!
http://www.jkmuurausrakennus.fi