Tekniikan Maailman tilaajana olen pitkään miettinyt autovertailuja lukiessani, kuka voitelee toiseksi parhaiten lehden toimittajia. VAG-konserni eli Audi-Seat-Skoda-VW voittaa aina Tekniikan Maailmassa kaikki vertailut , mihin osallistuu ja melkein vaikkei edes osallistuisikaan.
Mutta kuka voitelee toiseksi eniten? Olisiko Volvo?
http://yle.fi/uutiset/sanna_ukkola_viiden_tahden_toimittajat/6418877
Mutta kuka voitelee toiseksi eniten? Olisiko Volvo?
http://yle.fi/uutiset/sanna_ukkola_viiden_tahden_toimittajat/6418877
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ja joka vuosi on tm äänestänyt vuoden autoksi VW
Volkkarista tehtiin Vuoden Talviautokin, vaikka koko laitos pysyi umpijäässä koko testin ajan.
Et ole lukenut vuosiin TM:ää? Volvo oli ykkönen.
Olisihan se hienoa jos oma suosikki voittaisi, mutta minulle riittää lehdestä mittaustulokset ja numerot. Pitää vaan itse opetella määrittelemään mikä on tärkeää itselle.
Ei minulla ole mitään VW:tä vastaan, niissä vaan on lyhyehkö akseliväli ( jopa -12 cm) ja vain kahden vuoden takuu. Ja kun siihen lisätään 2 desibeliä korkeampi melutaso ja korkeampi ostohinta ei loppupisteet enää riittäneet voittoon minun asteikollani.
Lisätään vielä moottori- ja vaihteisto-ongelmat.
Eiköhän ne jo toimi. ongelmista on jo aikaa ja nekin korjattu ja manuaali on toiminut aina.
Mietitäänpä... hmm....
Dsg?
Ruostuminen?
Talvella vääntyvät ovet?
Moottorien öjjynsyönti?
Mutteriohjaus?
Muut "mukavuusongelmat"?
Vastaan EI.
Ekaksi ja sitten keksitään pisteytys,että voittaa..
Vähän,, kuin tilastossa.. Tehdään mitä sillä halutaan näyttäää..
Mutta ei ihan. Vaikka kahdesta autosta mitataan täsmälleen sama lukema jostain asiasta, voi VW-auto saada siitä 9 pistettä ja se toinen 8 pistettä. Näin saadaan myös tulosta vietyä haluttuun suuntaan. Tätähän voidaan perustella, että mittauksissa on pyöristetty tms.
No nyt on poika sekaisin ja kade, voi ahdistuksen määrää.
VAGit antaa talvella kylmää kyytiä, tekniikka ei kestä (jakopää, dsg, pumpppusuutin), mutta silti ovat muka hyviä autoja?? TM väki on aivopesty.
Kun edellisessä farkkutestissä oli Skoda ja VW, jäi ainoaksi jännityskohteeksi veikata, kuka nousee kolmanneksi, eli mikä on se oikeasti joukon paras auto.
Kiistatta mitattuja ja vertailtavia arvoja joita käytetään kaikissa vertailuissa ja testeissä. Kuinka niissä voidaan fuskata?
Terojen salaliittoteoriat kusee taas kerran.
Mikä tahansa auto saadaan testivoittajaksi kun painotetaan ja pisteytetään sopivasti. Eihän tuo nyt mitään ydinfysiikkaa ole...?
Varsinkin jos voittajaksi haluttu auto on sama kuin aiemmin tai ominaisuuksiltaan lähellä oleva (esim. saman konsernin sisarmalli) niin painotuksiakaan ei tarvitse muuttaa juuri koskaan koska autot pysyvät hyvin samanlaisina vuosikausia.
Rahalla saa ja kiinalaisella Volvolla pääsee.
voih näitä neroja ja äidin hemmottelemia tissiposkia ja läsäperseitä.
Tojotan on täytynyt aloittaa myös voitelun, kun ne eivät ole enää aina viimeisiä, kuten pitäisi.
Saksalainen huijaa jatkuvasti......
http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/01/20/mahtijarjesto-tunnusti-vuoden-auto-aanestyksia-vaaristeltiin-vuosia/2014914/304
Mobil. Voitelee. Oikein.
Tuloksen voi ostaa.. Mittaaja..
Luin saksalaista testia mazda 5 - Tiguan. Itse en hommaa heti havainnut, mutta saksalaiset lukijat olivat kommentoineet testin vääristelemistä.
MIltei kaikissa mitattavissa arvoissa mazda oli parempi, mutta kun otettiin sarakkeisiin mukaan "mukavuus, mielyttävyys ja tilantuntukertoimet", niin kuinka ollakaan, saksalainen tiguan pullahti voittajaksi.
Eiköhän tämä ole sama juttu, kuin oluiden vuoden olut tai kultamitaliolut. Ainakin ennen oluissa oli niitä prinikoita pullon päällä pilvin pimein. Niitä sai kuulemma ostaa jostain, varmaankin yhdistyksen jäsenmaksun maksamalla.
Luulisin, että voiteista tulee ainakin puolet ko. taholta ja loppu jakaantuu useamman kesken. Ne, jotka jätetään viimeisiksi tasaisissa vertailuissa, eivät selvästikään voitelurahaa tarjoa.