Eläinten tappaminen huvin vuoksi

3+11

Alkuun sanottakoon että olen teurastaja ja harrastanut myös metsästystä sekä kalastusta. Eläinten tappaminen ei tuota minulle ongelmia. Syön lihaa, kalaa jne.

Silti en hyväksy eläinten tappamista huvin vuoksi enkä varsinkaan kärsimyksen tuottamista niille. Esim. pienriistan metsästys pitäisi mielestäni kieltää kokonaan jos ei joku sitä ruoakseen oikeasti TARVITSE. Toinen on elinkeino mutta Suomessa ei juuri kukaan taida enää elääkseen metsästellä lukuunottamatta ehkä jotain Saamelaisia tms. Heille se sallittakoon.

Sen sijaan muiölta, eli huvikseen ampuvilta pitäisi pienriistan metsästys kieltää kokonaan. Suurpetoja taasen pitäisi metsästää huomattavasti enemmän kui nykyään.

Olen sitä mieltä että kaikki karhut ja sudet saisi hävittää Suomen metsistä tykkänään. Niitä ei ekosysteemimme tarvitse ja vaikka kaikki tavattaessa ammuttaisiinkin, tulee rajojen yli koko ajan lisää niin etteivät ne koskaan pääse loppumaan. Ne ovat vaaraksi ihmisille. Toinen on, että hirviä saa kyllä metsästää kanotjen kurissa pitämiseksi.

Mutta pienriistan metsästys ja huvin vuoksi tappaminen pitäisi kieltää.

Olen tappanut kirveellä sikoja ja lekalla sekä pulttipistoolilla nautoja, olenhan teurastaja. Olen samoten nähnyt kun vellihousu-kissantappajat ovat panneet pieneen häkkiin kissan ja ammuskelleet sitä häkkiin päin kun ei ole miestä katsoa elukkaa silmiin ja tappaa se nopeasti, ammattitaitoisesti sekä kivuttomasti. Samaten olen nähnyt kun pistetään kissanpoikia pussiin ja kaasutetaan tai paiskitaan portaisiin ja mieli tekisi eläinten rääkkääjiä opettaa oikein "isän kädellä" mutta siitä kun joutuu vankilaan.

Eläinten rääkkääjät ovat raukkoja, pelkurimaisia vellihousuja. Oikea teurastaja tappaa tarpeen, työn tai muun oikean syyn takia kivuttomasti ja ammattitaitoisesti samalla kunnioittaen eläintä ilman tarpeetonta mesoamista ja tuskan tuottamista.

11

328

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri näin

      Juu liha on hyvää ja metsästäminen hieno harrastus. Me monet palstalaiset omataan aika samat mielipiteet kanssasi. Eläimen liha kuuluu pöytään kun on nälkä mutta kiduttaa ei saa.

    • hyvää riistaa

      Niin sitä pienriistaa metsästetään niin kuin hirviäkin, kaikki kuuluu metsästykseen. Rusakkopaisti, tai teeri on kyllä hyvää lihaa.

    • pum ja pam

      Kävin aikoinaan kolmen päivän riistankäsittely kurssin sitä silmälläpiten, että olisin laajentunut metsästämiäni lajeja piensriistasta myös kauriisiin. Totesin käsittelyn ja lihan talteenoton niin paljon ammattitaitoa vaativaksi, että päätin pysyä linnustuksessa jatkossakin.

    • kuolema_korjaa
      • voiko_olla_typerämpää

        Uhkauksesi on rekisteröity ja poliisille ilmoitettu.

        Pääsysi epäiltyjen ja kuulusteltavien kärkijoukkoon on taattu, mikäli linkkisi henkilö kohtaa elämässään jotakin ilkivaltaa.


    • kuolema.korjasi
      • pwojifpwopow4

        Hyvä!

        Niin pitikin tehdä.

        Kysehän oli vastuuttoman henkilön harjoittamasta eläinrääkkäyksestä.


    • Anonyymi

      Nyt on kyllä ihan pakko kysyä, että kun omaa "humaaniuttasi" korostat, niin kai teit näistä tosirääkkäyksistä ilmiannon nimineen ja todisteineen poliisille ja eläinsuojeluiomoituksen? Ihan turha korostaa kuinka muut sitä ja tätä - ei tee yhtään sinun tappamisestasi hyväksyttävämpää, jos muut näin kuvaamallasi tavalla kiduttavat eikä varainkaa jos todellakin katsoit vaan vierestä???!!!

      • Anonyymi

        nykyisten vihervasemmistolaisten agendaan kuuluu kaksinaismoralismi jonka mukaan muiden ,ei vihervasemmistolaisten pitäisi elää ilman että vihervasemmistolaiset itse noudattaisivat näkemyksiän.


      • Anonyymi

        Täytyykö tähän taas yrittää jotain muka fiksua poliittista kommentoida, ja ap tuskin on mikään vihervasemmistolainen muutenkaan. Tässä ei ole kysymys muutenkaan politiikasta, vaan lakien noudattamisesta, moraalista ja etiikasta, joten mene poliittista trollaustasi harjotitamaan jonnekin politiikan palstalle


    • Anonyymi

      Pedofilia on sallittu jos poliisi ei kuole.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      81
      1344
    2. 72
      1194
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1061
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      848
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      770
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      73
      692
    10. 44
      622
    Aihe