Seroquel aiheuttaa diabetestä?

Hei!

Olen syönyt erikoislääkärin määräyksestä
nyt Seroquelia n. 6 kk.
(1 x 100 mg tabu iltaisin)

Uneni laatu on parantunut, mutta on
ilmennyt selkeitä sivuoireita, joiden
mitä varmimmin oletan olevan S:stä lähtöisin:

- nenä tukossa, ääni tukossa (lähes ympäri
vuorokauden - ja harvemmin minua tapaavatkin
siitä jo huomauttavat)
- aamupäivien suunnaton uneliaisuus ja
tietty "poissaolevuus"
(olen perusluonteeltani varsin pirtsakka
henkilö)
- painonhallinta ei onnistu lainkaan
(vrt. viime kesään, jolloin sain paljon
helpommin - normaalilla tarkemmalla
ruokavaliolla - 10 kg painostani pois)
Nyt tarkalla ja säännöllisellä ruokailulla
paino on "jämähtänyt" ylhäisimpään
lukemaan, jossa se
ei ole koskaan ollut (kehon rasvaprosentti
vain nousee, paljastui juuri testissä!)

- esim. olen pyöräillyt päivittäin ja varsinkin
aamupäivisin/aamuisin erityisesti reisistä
tuntuu puuttuvan kaikki voima ja nesteet
jämähtävät kroppaan, olo muutenkin voimaton,
kotitöiden tekeminen tuottaa suurta
ylivoimaista ponnistusta

- hyvä verenpaineeni on alapaineen osalta
madaltunut, ei ehkä vielä liikaa

- lääkäri tietää että suvussamme on
alttiutta sydän- ja verisuonisairauksiin
mm. aivoverenvuotoon, sydämen vajaatoimintaan,
sydäninfarkteihin, verenpainetautiin

Sain kaveriltani sähköpostin, jossa hän
vinkkasi tästä artikkelista, joka on
ollut Tekniikka&Talous -lehdessä 9.6.2004:

"Jättikorvaukset uhkaavat Astra-Zenecaa"

Ruotsalais-brittiläistä Astra-Zenecaa vastaan valmistellaan Yhdysvalloissa suurta vahingonkorvauskannetta.

Seroquel, yksi maailman eniten myydyistä psyykenlääkkeistä, voi ryhmäkanteen mukaan aiheuttaa diabetesta.

Jos yhtiö häviää, miljoonat amerikkalaiset voivat vaatia vahingonkorvauksia siitä, ettei yhtiö ole varoittanut sivuvaikutuksista riittävästi. Vuodesta 1997 lähtien on USA:ssa kirjoitettu 26,5 miljoonaa reseptiä lääkkeelle."

Hyvä huomio.

Kysynkin:
JOS olet joutunut vaihtamaan sivuoireiden
myötä S:n pois, mitä lääkettä sinulle
on suositeltu/kokeiltu?
(Muistetaan silti että jokainen meistä
on yksilö ja lääkemuutoksista tulee keskustella
hoitavan lääkärin kanssa.)

Lukisin myös mielelläni muidenkin sivuoireista
ja kokemuksista ( /-) S:n käytön osalta.
0233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


"Teija" kirjoitti:

Hei!

Olen syönyt erikoislääkärin määräyksestä
nyt Seroquelia n. 6 kk.
(1 x 100 mg tabu iltaisin)

Uneni laatu on parantunut, mutta on
ilmennyt selkeitä sivuoireita, joiden
mitä varmimmin oletan olevan S:stä lähtöisin:

- nenä tukossa, ääni tukossa (lähes ympäri
vuorokauden - ja harvemmin minua tapaavatkin
siitä jo huomauttavat)
- aamupäivien suunnaton uneliaisuus ja
tietty "poissaolevuus"
(olen perusluonteeltani varsin pirtsakka
henkilö)
- painonhallinta ei onnistu lainkaan
(vrt. viime kesään, jolloin sain paljon
helpommin - normaalilla tarkemmalla
ruokavaliolla - 10 kg painostani pois)
Nyt tarkalla ja säännöllisellä ruokailulla
paino on "jämähtänyt" ylhäisimpään
lukemaan, jossa se
ei ole koskaan ollut (kehon rasvaprosentti
vain nousee, paljastui juuri testissä!)

- esim. olen pyöräillyt päivittäin ja varsinkin
aamupäivisin/aamuisin erityisesti reisistä
tuntuu puuttuvan kaikki voima ja nesteet
jämähtävät kroppaan, olo muutenkin voimaton,
kotitöiden tekeminen tuottaa suurta
ylivoimaista ponnistusta

- hyvä verenpaineeni on alapaineen osalta
madaltunut, ei ehkä vielä liikaa

- lääkäri tietää että suvussamme on
alttiutta sydän- ja verisuonisairauksiin
mm. aivoverenvuotoon, sydämen vajaatoimintaan,
sydäninfarkteihin, verenpainetautiin

Sain kaveriltani sähköpostin, jossa hän
vinkkasi tästä artikkelista, joka on
ollut Tekniikka&Talous -lehdessä 9.6.2004:

"Jättikorvaukset uhkaavat Astra-Zenecaa"

Ruotsalais-brittiläistä Astra-Zenecaa vastaan valmistellaan Yhdysvalloissa suurta vahingonkorvauskannetta.

Seroquel, yksi maailman eniten myydyistä psyykenlääkkeistä, voi ryhmäkanteen mukaan aiheuttaa diabetesta.

Jos yhtiö häviää, miljoonat amerikkalaiset voivat vaatia vahingonkorvauksia siitä, ettei yhtiö ole varoittanut sivuvaikutuksista riittävästi. Vuodesta 1997 lähtien on USA:ssa kirjoitettu 26,5 miljoonaa reseptiä lääkkeelle."

Hyvä huomio.

Kysynkin:
JOS olet joutunut vaihtamaan sivuoireiden
myötä S:n pois, mitä lääkettä sinulle
on suositeltu/kokeiltu?
(Muistetaan silti että jokainen meistä
on yksilö ja lääkemuutoksista tulee keskustella
hoitavan lääkärin kanssa.)

Lukisin myös mielelläni muidenkin sivuoireista
ja kokemuksista ( /-) S:n käytön osalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu