300 euron suojaosa on vitsi!
Eipä Ylekään kovin syvällisesti ollut jaksanut asiaan perehtyä!
>>
Maanantaina Suora linja kysyi, paljonko työtön kostuu kolmestasadasta eurosta. Vuodenvaihteesta astui voimaan uudistus, joka sallii työttömälle kolmen sadan euron kuukausiansion ilman, että työttömyystuet katkeavat.
>>
Yle Areena, Suora linja
http://areena.yle.fi/tv/2111300
Eipä Ylekään kovin syvällisesti ollut jaksanut asiaan perehtyä!
>>
Maanantaina Suora linja kysyi, paljonko työtön kostuu kolmestasadasta eurosta. Vuodenvaihteesta astui voimaan uudistus, joka sallii työttömälle kolmen sadan euron kuukausiansion ilman, että työttömyystuet katkeavat.
>>
Yle Areena, Suora linja
http://areena.yle.fi/tv/2111300
Vastaukset 5
Vanhimmat
Viimeistään asumistuen vuositarkastuksen yhteydessä nämä hommat käy täysin turhiksi, jos työtä tekee saadakseen itselleen jotain enemmän.
Likka tekee kahta duunia, eikä saa 300 euroa kuussa palkkaa!
Kuullostaa huonolta vitsiltä!
Kyllä tuo Suoran linjan juttu kuullostaa ihan ylhäältä jodetulta kusetukselta! Yritetään höpläyttää ihmisiä näihin töihin. Käytännössä kun 300 eurosta maksaa veroa sivutulon mukaan ainakin satasen ja kun pois laskee työssäkäynnin aiheuttamat kustannukset, ei menetetystä vapaa-ajasta saa juuri minkään moista korvausta. Ja jos ja kun tuo palkka vielä leikkaa asumistukea, niin niin.. missä se kannustus töihin tässä on? En minä tarvitse mitään päivähoitopaikkaa, eikä minun tarvitse harjoitella työntekoa taikka työssä oloa. Minä tarvitsen työpaikan, mistä maksetaan palkkaa tehdystä työstä.
Uskaltaako joku väittää, että nämä 300 euron kuukausiduunit, muka johtaisivat työllistymiseen täysiaikaisena ja vakituisena työntekijänä?
Tyttöhän toteuttaa hallituksemme unelmaa: Kaikki töihin ilman palkkaa!
Miksi tämä pitää tehdä näin vaikeasti?
Eikö byrogratiaa pitänyt purkaa?
Aivan kauhea kuittipeli, selvittäminen ja rahojen odottaminen on edessä, kun tekee päivänkin töitä työttömänä.
Eikö yksinkertaisesti voisi olla niin, että jos olet töissä olet tuon päivän työllinen et työtön ja tuolta päivältä ei makseta päivärahaa eikä ansiopäivät kulu? Tietysti poikkeuksena, jos olet töissä niin huonolla palkalla, että se on pienempi kuin päiväraha, jolloin voisi käyttää sovittelua.
Aika huonosti tästä asiasta on informoitu yleisesti. Pitääkö jokaisen erikseen mennä Kelaan asiasta kysymään? Niin kuin siellä ei muka muutoin olisi jonoa tarpeeksi?