Sanoo Professori Mikael Fogelholm Helsigin yliopistosta. Piruako se proveffesorille kuuluu haluaako joko aikuinen syödä lihaa vai ei? pelkää tuo ukko, ettei sille riitä pihvejä, kun kansa syö niitä makeina paloina kitaansa? Iltalehti
Aikuinen Ei tarvitse lihaa...
Tosi on
1284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
http://www.iltalehti.fi/terveys/2014012317964349_tr.shtml
Todellisuudessa etenkin riistaeläinten (poro, hirvi, peurat, jänis etc) lihasta löytyy paljon hyödyllistä seleeniä, josta ihmisellä on puute, etenkin jos suosii Heikkilän viljavastaista ruokavaliota. Samoin sianlihassa on joku proteiini, jota ei ole muissa elintarvikkeissa.
HDL-kolesterolia sisältävät riistalihat ja kalat laskevat kolesterolia ja ovat siten sydämelle välttämättömiä. Niissä on myös omegarasvahappoja.
Ei pitäisi olla mitään syytä pelätä lihatuotteiden loppumista, kun markkinoilla on jo liimalihaa ja synteettistä, laboratorioissa valmistettavaa lihaa perinteisen punaisen lihan (sekä tavanom., luomu että gmo) lisäksi. Voidaan puhua siis tekolihasta tavallisen lisäksi.
Mielestäni tervepäinen lautasmalli sisältää puolet kasviksia, 0,25 lautasellista liha- tai kalatuotteita ja 0,25 lautasellista peruna/riisi/makarooni.
Terveellinen ruokavalio sisältää aina viinaa. Jos olisin päättävässä asemassa määräisin viinaa 2 vuotiaista ylöspäin.
Mitenkähän me pärjättiin ennen kuin näitä helekutin ravintoterapeutteja edes oli olemassa? Jos noiden ajatuksia ihan tosisaan ottaisi ja uskoisi ei Suomalaisia olisi yhtäkään hengissä. Eiköhän se ole niin, että kun syö kaikkea mikä hyvältä maistuu pysyy parraitten hengissä. Hyvään ja maukkaaseen ruokaan ei kukaan välittömästi kuole, mutta pitkän ajan kuluessa kaikki on kuolleet ajallaan.
Viini kuuluu täysipainoiseen ateriaan .
Vai agronomitaustainen .
http://www.anttiheikkila.com/blogi/fogelholmin_dieetti_voi_olla_hengenvaarallinen/
Se on hyvä korvike lääketeollisuuden tuotteille. Jos sauna, viina ja terva ei auta, tauti on kuolemks.
- eikä ihminen tarvitse bataattia, retiisiä tai turnipsiakaan, eikä pakko ole alfalfaakaan natustaa....pitkä lista tulisi .
Nii ja hyönteiset ...:P
Kauhee ulina siitä, jos toinen sanoo, ettei TARVITSE!
Ei kiellä syömästä, mutta jotkut jo alkaa ulvoon!
Pistä ääni pienemmälle koneestasi.
Se on usein niin, että nämä viralliset suositukset kulkevat hiukan jälkijunassa, kun vertaa niitä uteliaisuuden pohjalta hankittuihin tietoihin.
Esim. henkilökohtaisesti olen jo vuosia dipannut leivän oliviiöljyyn, johon olen laittanut hyviä mausteita. Levitteitä en käytä lainkaan. Liha on kalaa tai siipikarjan tuotteita.
Teepä oliviöljydippi ja kasta siihen hapankorppua, niin siihen voi tulla jopa riippuvaiseksi.
Läski porvarit syö sitten varmaan päin persettä se joka paljon kuluttaa energiaa ei porkkanoilla näillä leveysasteilla pärjää.
Itse suosittelen lisäämään ruokavalioon kotimaista kurkkua.
ei maksa alvien korotusten jälkeen kuin 5 euroo kilo
Ihminen on lajityypiltään sekasyöjä ja sitä tosiasiaa ei muuta Professorien mielipiteet. Ihminen tuli ihmiseksi nimenomaan lihan syönnin seurauksena. Lihan syönti kasvatti aivojemme kokoa.