Automaatti vai manuaali?

Hei hei

Laitoin kysymyksen jo mitsupuolelle, mutta asiantuntijat taitaa löytyäkin täältä. Eli, tarkoitus olisi hommata noin 5vuotias Pajero. Autolla tullaan vetämään säännöllisesti n. 1.500 kilon kärryä. Traktoriteitä ja välillä polven syvyisessä lumessa. Kumpi laatikko sopii tarkoitukseen paremmin? Tai selviääkö automaatti ollenkaan? Asiallisia vastauksia ja mielellään omia kokemuksia. Kiitos.

5

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      tossa polvensyvyisessä lumessa on ihan sama kumpi laatiiko siinä on,koska auto ei etene kyseissä hangessa kun kovanvauhdin ansiosta.

      • No jaa'a

        Riippuu onko lumi vastasatanutta ja pehmeää, vai onko se kovettunutta pakkaslunta, tai onko se kenties märkää ja raskasta.

        Riippuu myös renkaista ja siitä onko lumen alla jäätä.

        Aloittajalle, hyvä palsta kysellä ko. autosta on esim tämä:
        http://www.mitsubishiclubfinland.com/keskustelu/

        Offipalsta on myös hyvä paikka piipahtaa.


    • Hei hei

      Kysymyshän ei ole siitä pääseekö lumessa vai ei, on päässyt tähänkin asti. Nyt on vain auto menossa vaihtoon ja Pajero kiinnostaisi. Ne on vain melkein kaikki automaatilla ja mietityttää selviääkö automaatti vaativissa olosuhteissa vai onko jo soratie niille maastoajoa?

      Kiitos linkistä, pitänee pyörähtää siellä kysymässä.

      • ilves94

        Terve!

        Minulla on ollut 2,5 TDIC manuaali pajero, ja ny on 3.0 V6 bensa automaatti pajero, vm-91.

        Itse asun täällä inarissa, ja kuljen täällä mettäreiteillä / lumessa, se tosiaan riippuu paljon renkaista ja muistakin asioista, kuten joku tuossa jo sanoikin.

        Automaattikin kyllä menee tuolla maastossa hyvin, ei tartte vaihdella itse vaihteita kokoajan, ja se "ryömii" kokoajan eteenpäin, eli tässä ainakin parempi mitä manuaali. Tämä on taas kyllä makuasia, siitä ollaan montaa eri mieltä..

        Itse tällä bensapallerolla olen vetänyt isompaa ja raskaampaa kärryä (montaa kelkkaa, yms. n. 300- 2200 kg välillä olevia kärryjä) Ja kyllä tämä automaatti sen hoitaa, mutta suosittelen ottamaan ylivaihteen pois päältä vetäessä, jos sellainen löytyy. Pidentää huomattavasti laatikon ikää! Ja kohtuullinen nopeus tietenkin..


    • 13+20

      Enpä tiedä miten Mitsun automaatti kestää raskaampia vetohommia pidemmän päälle. Ehkä Pajerossa kestääkin. Moni automaatti ei kyllä kestäisi. Tosin manuaalissakin tulisi sitten se japanilainen kytkin. Jenkkiautomaatti ainakin kestää. Se onko manuaali vai automaatti parempi maastossa on sitten vain kuskista kiinni. Siihen ei ole mitään yleisesti hyväksyttä vastausta, muuten kuin että makuasia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe