Neliveto driftaus

Sain taas muutamaks viikoks Quattro A5 käyttöön nii mites saa mutkassa parhaat luisut aikaan. Otetaako Esp pois ja kaasua ennen mutkaa vai vasta mutkassa?
82328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tosimies pitää kaasun pohjassa sekä ennen mutkaa, mutkassa ja vielä mutkan jälkeenkin.

Äänestä
  • Niinpä. Parhaiten se luistaa katollaan. Sen jälkeen paras luisto on kyljellään.

    Äänestä

Jaahas.. kohta on lavetille tarvetta..

Äänestä

Esp pois, mutkassa rajumpi ohjausliike ja samalla lisää kaasua, niin sillä saa näyttäviä luisuja. Huomaa, että jos päästät kaasun kesken luiston, niin saatat spinnata. Nelivedolla driftaus on hubaa! :)

Äänestä

Ratista pieni heitto mutkaan tullessa ja siihen kaasua niin perä lähtee sladiin vaikka olisi ESP päälläkin. Kaasua koko sladin ajan ja vastaohjaus ratista kunnes oikenee. ESP pois niin saat leveämmän sladin vastaheitolla ja tarvittaessa autosi pusikkoon.

Äänestä
  • "Ratista pieni heitto mutkaan tullessa ja siihen kaasua niin perä lähtee sladiin vaikka olisi ESP päälläkin. Kaasua koko sladin ajan ja vastaohjaus ratista kunnes oikenee"

    Sulla ei ilmeisesti ole Audi A5:sta? ESP päällä loppuu kyllä sladi tosi lyhyeen.
    Voihan sitä kaasua toki painaa, mutta kun se ei vastaa kaasuun ESP päällä, vaan tönäsee tyhjäkäynnille. Sama juttu jarrukaasun kanssa. Jos koetat kääntää vasemman jalan jarrutuksella, niin tyhjäkäynnille lopsahtaa.
    Ja muutenkin. Vastaohjausta ei yleensä nelivetoisissa paljon tarvita, kun keulan suuntaa säädetään enemmän kaasulla, kuin ratilla.

    Äänestä

Ah, millainen märkäuni teinipojalla. Kyllä sillä Puntollakin voi luistatella jos on tilaa ja jäätä.

Äänestä

Vasemmalla jalalla jarrua samalla kun vetelet vasemmalla kädellä käsijarrusta sykleittäin ja varttikierros rattia eestaas ½, muista runkata kytkintä ja pidä kaasu pohjassa sisävalot päällä. Joku kaveri voi vemputtaa takakaaren kohdalla vasemmalta puolen kaksin käsin ja kolmas pitää etuvannetta paikallaan. Acn ja esb napit tuikkaat tulitikun avulla pohjaan ja sulake nro. 25 hyppylangalla pois niin eiköhän mutkassa ala sutia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peräheitto kirjoitti:

Sain taas muutamaks viikoks Quattro A5 käyttöön nii mites saa mutkassa parhaat luisut aikaan. Otetaako Esp pois ja kaasua ennen mutkaa vai vasta mutkassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu