ei riitä tulevaisuudessa kaikille - vanhukset kimppakämppiin?
Vanhusten kotihoitoon ja yksinäisyyteen on ehdotettu ratkaisuksi kimppakämppiä. Ratkaisumalleja kaivataan, kun väestö vanhenee ja kaikille vanhuksille ei löydy tulevaisuudessa palvelukotipaikkaa.
?????????????????????????
http://senioritry.123kotisivu.fi
Vanhusten kotihoitoon ja yksinäisyyteen on ehdotettu ratkaisuksi kimppakämppiä. Ratkaisumalleja kaivataan, kun väestö vanhenee ja kaikille vanhuksille ei löydy tulevaisuudessa palvelukotipaikkaa.
?????????????????????????
http://senioritry.123kotisivu.fi
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vai, että vielä kimppakämppään. Menepä tutustumaan jonnekin vanhusten palvelutaloon, missä ikäihmiset riitelevät päivittäin milloin mistäkin. Pitäisiko vielä loppusuoralla sijoitta asumaan ventovieraan ihmisen kanssa jolla on omat tapansa ja aseenteensa. Ajattele nyt vähän. Toinen on siisti peseytyy ja vaihtaa vaatteensa, toinen ei, vaan haisee siinä samassa asunnossa. Toinen siivoa, toinen sotkee, toinen menee nukkumaan klo 19, toinen klo 23. jne.
Varmasti tarkoitus on, että vielä hoidetaan toinen toista.
Ei käy, ennen teen itsemurhan.
" Voisivatkohan ikäihmiset asua kimppakämpässä? Varsinkin silloin, jos ongelma on yksinäisyys, " ideoi kotana asumisen tuen palvelupäällikkö Hanna Rönkkönen Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiristä.
Heh, heh, teoria on teoriaa ja käytäntö käytäntöä. Olisi hauska nähdä, kun suurten ikäluokkien 75-95:set mummelit ja papparaiset vuokraavat esim. kolme huonetta ja keittiön ja alkavat asustaa siellä kämppiksinä keskenänsä. Olis muuten hyvä aihe teatteriin. Rönkkönen muistuttaa, että yhteiskunnalla ei ole varaa tarjota tehostettua palveluasumista kaikille vanhuksille. Palvelukoteja kun pitäisi rakentaa vieri viereen. Hallituksella on kyllä varaa käyttää meidän verorahoja kaikenlaiseen muuhun "hölmöilyyn". Esimerkiksi puoluetuet voisi poistaa ensimäisenä. 34 miljoonaa euroa.
Voe hyvät hyssykät, tämä Rönkkönen on varmaan nuori vasta valmistunut nainen, jolla ei ole hajuakaan vanhusten elämästä.
Samahan se on näissä hehkutetuissa senioritaloissa, missä yhteisissä tiloissa puuhastellaan ja toinen toistaan autetaan. Kivaa yhteisasumista!
Mutta miten sitten, kun joku toista syyttää varastamisesta, alkaa pissa haista tai jotain muuta kivaa? Toisen auttaminen esim. kauppa-asioissa tuntuu ihan ok jutulta, mutta kun toisen rahoja käsittelee, niin voi joutua jossain vaiheessa varkaan kirjoihin, syystä tai syyttä. Ei tarvitse mitään ihmeellistä olla, kun asumisesta tulee hankalaa, kun on liikaa aikaa seurata toisten puuhia.
Kunto huononee jokatapauksessa, kenellä aikaisemmin kenellä myöhemmin, mutta jossain vaiheessa vastavuoroinen auttaminen loppuu, niin mitäs sitten.
Liikaa vanhustyötä tehneenä on tullut nähtyä, vaikka minkälaisia sotkuja, joita on tullut alkujaan ihan toimivista systeemeistä. Jos ei muuten, niin auttaja on kuollut ennen autettavaa ja autettava on vihainen ja katkera kuolleelle!
Olen itse asunut senioritalossa jo toista vuotta. Siinä on kieltämättä puolensa. Jokin aika sitten oli kysely vapaaehtoisista joille saisi soitta milloin tahansa hädän tullessa. Kukaan ei ilmoittautunut.
Mietin hetken ilmoittautumista, hetken pähkäiltyäni annoin kohtauksen mennä ohi.
Toki autan jos satun kohdalle, mutta kannataa harkita tarkkaan mitä tekee yhteisössä missä toisten tekemisisä ja menemisiä seurataan suurennuslasilla ja jostain viattomasta tapahtumasta kehitetään aivan päätön tarina.Kun suurin osa asukkaista on huonomuistisia, huonokuuloisia ja huonosti liikkuvia tavarat unohtuu, asioita ei ymmärretä ja känkkäränkkäkin iskee vähän väliä kun olo on huono.
Juuri tänne muutettuani, itsekin entisenä omaishoitjana autoin erästä rouvaa joka on omaishoitaja ja siinä vaiheesa suurten muutosten kynsissä, oli väsynyt ja yksinäinen. Hänen tytär joka oli ottanut virkavapaata hoitaaksen vanhempiensa talon myynnin ja muut muuttoon liittyvät asiat istui usein meidän talon yhteistiloissa kuin myrskyn merkki ja kielsi äitinsä puhmasta minulle, koska hänen mielestä minä halusin hänen äidiltään rahaa. Käsittämätön juttu.
Mutta tällaista sattuu, näistä varkausjutuista puhumattakaan, kun ihmiset jättävät tavaransa mitä ihmellisempiin paikkoihin, ja seuraavaksi päätellään, että toi sen vei kun joku on nähty liikkuvan lähettyvillä. Esim. pyykkituvassa on iso laatikollinen asukkaiden sinne unohtamaa tavaraa, sukista lakanaan mitä kukaan ei ymmärä kaivata.
Vastavuoroisesta auttamistakin löytyy talossa, yleensä ovat päätyneet lyheen kun osapuolille on tullut erimielisyyksiä.
Ikävä tosiasia on, että emme vanhene kuin viini, no ehkä sellainen jossa on jäänyt korkki auki.
Jokaiselle vanhukselle löytyy palvelukotipaikka, jos kunta niin haluaa. Kyse on
siitä, mihin veroeurot halutaan sijoittaa. Kunnan rahavarat eivät putoa taivaalta, vaan ovat verotuksella kerättävää rahaa. Kunta saa tietääkseni vieläkin itsenäisesti päättää veroprosenttinsa. Siitä vaan tekemään vanhusväestöä suosivaa politiikkaa.
Vanhusten kimppakämppäasuminen on kuolleena syntynyt ajatus!!!!!!!!
Onko tässä ideassa takana se myöskin, että toinen vanhus hoitaisi toista vahusta, jos hoitohalukkaita omaisia ei ole.
Kyllä, idean takana on, että parempi kuntoinen hoitaisi huonompikuntoista. Jostain luin senkin. Ei mitään järkeä.
Mielestäni lapsia ja vanhuksia ei pidä asettaa vastakkain. Kaikki ihmiset ovat arvokkaita.
Veroeurot ehdottomasti mielummin lapsiin, kun vanhuksiin!
Korjaisitko, MUN lapsiin.
Ai sun mielestäkö on oiketettua ja eettisesti oikein että vanhukset hoidetaan huonosti tai kenties jätetään kokonaan hoitamatta?
Kunnilla on velvollisuus huolehtia kuntalaisistaan, mutta kun hallitus on leikannut valtion osuuksia kunnilta puoleen ja lisännyt toimintoja ja velvotteita niin yhtälö on kestämätön. Lisäksi kuntia on niin erilaisia ja kuntien päättäjät myös.
http://senioritry.123kotisivu.fi
Kotona asumisen jatkuvuuden haasteet:
Ikäihmisten toiveiden tori:
" Olen asunut koko elämäni Taipalsaarella ja käytän "maksullisia miehiä" tuttuja sellaisia, jotka ovat tunnollisia ja rahoille saa vastineen." kertoi eräs nainen.
" Ei ne nykyisin ole tottuneet auttamaan.Ovat töissä ja kiireisiä. Jokainen hoitaa omat asiansa."
" Apu ei edes pääse perille, kun ollaan lumikinosten takana. Turhaa puhetta se kotona asuminen mahdollisimman pitkään silloin on."
" Jos muisti pettää, eikä pääse liikkumaan, on alettava etsiä kortteria muualta."
Maalaisjärki opettaa - moni yrittää turhan pitkään yksin kotona.
Todella huonokuntoisia joutu olemaan kotona odottamassa laitospaikkaa kun paikkoja (edes tehostettuja palveluasumismuotoja) on liian vähän. Saattaa mennä kuukausia siitä kun laitospaikkahakemus on hyväksytty, siihen että todella saa paikan ja pääsee muuttamaan.
.ja aloitukseen: kyllä jokaisella vanhuksella pitäsi vähintään olla oma huone.
NYTHÄN JO OVAT TERVEYSKESKUKSESSA NOIN 4 HENKEÄ KÄMPÄSSÄ.
SEHÄN on saattohoita ...
Terveyskeskusken ei pitäisi olla kekenkään vanhuksen koti, se ei ole inhimillistä ja toisaalta tuolloin vanhus vie tk-paikan sitä todella sairaanhoitoon tarvitsevalta.
Nuorten ongelmat työttömyys yms tärkeempiä asioita
Vanhusten ongelmat poistuu itsestään odotellessa
Suurista ikäluokista kun on päästy eroon niin rahat riittää taasen
"inhimilliseen" hoitoon ?
"Suuret ikäluokatkin" ovat ihmisiä ja ansainneet inhimillisen vanhuuden.
Kuitenkin Terveyskeskus on monenkoti ,jopa 4v ennenkuin kuolee.Siellä on
Saattohoitokin. Kyllä hirveetä tutustuin erääseen ja kävin katsomassa häntä viikottain -..Usein oli pitkä aikasiakin potilaita,joskus oli kuolema jonkun korjannut....Olipa kauhiat tuoksut välillä,kun Reumasalva haisee pahalle ja oli pitänyt hänet käsitellä sillä...
Saattohoito kotina on kauheeaaaaaaa..
Kyllä ne rahat riittäisi nytkin. Ne vain pannaan mieluummin urheiluun, kulttuuriin, turhiin katuvaloihin, eliitin tai sen jälkikasvun harrastuksiin ja kaukaa ulkomailta haalittuun ihmisjätteeseen, joka ei koskaan edes itseään omalla työllään elätä muista puhumattakaan. Ja entisten riistäjiemme kielimurteen pakko-opetukseen ja turhaan byrokratiaan. Sinne ne rahat menee.
Osa tietysti ainakin Oulussa näitten lisäksi kunnan eliitin riemulomiin kaukomaille, kunnan palkkalistoilla olevien bonuksiin, hyvien veljien rakennushankkeisiin ja onhan niitä. Katujen, kaupungintalon pihan ja portaitten sulanapitokin kaukolämmöllä maksaa mansikoita. Kukaan vain ei ole uskaltanut kertoa numeroita. Kaupungintalon portaitten lämmityksen uusimisesta sentään kertoivat, että 120 000 euroa siihen meni. Talopaketin hinta...
Loput poliittinen eliitti ryyppää vuoden lopussa. Minulla on hyvät kuvat ja hyvä teksti tallessa Loviisasta tällaisesta...
Kyllä minullakin on sellainen kutina että rahaa on, eri asia mihin sitä halutaan käyttää. Kyllä minusta asiallisesti ja inhimillisesti järjestettyyn elämään on oikeus kaikilla ikäryhmillä.
"kaukaa ulkomailta haalittuun ihmisjätteeseen"
Huh, tuo kyllä kuulosi aika pahalta.Varmasti maahanmuttopolitiikassakin on korjaamista, mutta jos ajatellaan näitä todella turvapaikkaa tarvisevia, niin en kyllä heiltä rajoja sulkisi.
Riippunee kunnasta. Terveyskeskuksenkin vuodeosastolla annetaan kuitenkin hoitoa. Kauheampaa olisi yksin kotona vuoteessa nin että vain hoitajat ja yöpartio kävisi kymmenen minuuttia neljä kertaa päivässä.
Jokku maat lähtee jo siittä ajatuksesta ettei "alaikäisestäkään" tule enää tuottavaa yhteiskunnan jäsentä ?
(vaikka odotettas 20-30 vuotta niin pysyy "hyödyttömänä jopa "huononee"?)
http://yle.fi/uutiset/belgia_hyvaksyi_lasten_armokuolemat/7088086
Kun maa luotiin, niin sen päätarkoitus EI ollut " tuottavuus yhteiskunnassa" vaan hyvä ELÄMÄ, ihmisen eläminen ja palvelu toiselle ihmiselle. Palvella toista ihmistä rakkaudella - ei rahalla - se oli tarkoitus, mutta ihminen on syntinen ja itsekäs.
TUOTTAVA YHTEISKUNNAN JÄSEN?
Hyymn,,, hyymn,,,, . Yhteiskunta on me ihmiset, yksilöt. Me muodostamme yhteiskunnan, herrat ja narrit. Olemme jokainen yksilöitä, jokaisella on vahvuu
det ja heikoudet. Emme me ihmiset voi tuomita toisiamme ja päättää toisemme asioista ja elämästä.
Armokuolema, avustettu on vaarallinen asia. Se, että ei elvytetä vanhaa ihmistä tietyissä sairaskohtauksisa on mielestäni hyväksyttävä, jos siihen on annettu lupa . Hirvitävät kivut voi olla syy harkintaan armokuolemasta. Mutta, että lakiin kirjattuna ???. Sitä voidaan käyttää väärin, jopa rikolliseen toimintaan.
Sun ikäluokat on aikanaan äänestäneet maalle "päättäjät"?
Sun ikäluokat voi joutuu vastaamaan valinnoistaan nyt ?
(ja lähinnä Mun mielestä "törkeetä" jos "vanhukset" haluu jotain joka on pois nuoremmilta ? vai tekeeks "vanhukset" tarvittaessa töitä 24/7 että voidaan niille joitain palveluja kustantaa )?
Päättäjänne käytti jo RAHANNE (hyvin äänestetty :) )
Ei siinä äänestystulos mitään paina. Me elämme virkamiestyranniassa, emme demokratiassa.