Vähän aikaa sitten kuulin uutisen, jossa kerrottiin, miten vanhemmat olivat piesseet lapsiaan hengiltä "kasvatuksen" nimessä. Ohjeet he olivat saaneet kirjasta "To train up a child". En tiedä olinko yllättynyt, kun selvisi että kirjan kirjoittaja ja suurin osa sen käyttäjistä ovat kristittyjä. Kun luin uutisen otsikon, näin jo mielessäni amerikkalaisen uskovaisen perheenisän kurittamassa lastaan kirjan mukaan.
Järkyttävää on myös, ettei kirjoittaja Michael Pearl ota mitään vastuuta kuolemista, vaikka ne aiheutuivat hänen kirjansa ohjeiden noudattamisesta. Tekisi mieleni yleistää kaikki uskovaiset kaksinaismoralistisiksi hulluiksi, mutta yritän säilyttää hieman objektikvisuuttani.
http://www.babble.com/mom/to-train-up-a-child-teaches-punishment-that-kills-kids/
Linkki uutiseen.
Järkyttävää on myös, ettei kirjoittaja Michael Pearl ota mitään vastuuta kuolemista, vaikka ne aiheutuivat hänen kirjansa ohjeiden noudattamisesta. Tekisi mieleni yleistää kaikki uskovaiset kaksinaismoralistisiksi hulluiksi, mutta yritän säilyttää hieman objektikvisuuttani.
http://www.babble.com/mom/to-train-up-a-child-teaches-punishment-that-kills-kids/
Linkki uutiseen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Väitän ettet ollut yllättynyt koska sinulla on väärä ennakko-oletus siitä kuka on kristitty ja siksi jo valmiiksi näet mielessäsi asioita jotka ovat Raamatun vastaisia..
Ei kristilliseen kirkkoon kuuluva ihminen tarkoita kristittyä vaan se joka elää Jumalan Hengessä Isän tahdon mukaan. Kristityt eivät käytä väkivaltaa missään tilanteessa ja vielä vähemmän he murhaavat ihmisiä. Sillä kristityt perivät Jumalan valtakunnan mutta murhaajat eivät. Näin ollen yksikään murhaaja ei voi olla kristitty jos ei tee parannusta.
Mitenkäs sinun kaksinaismoraalisi voi "järkyttynyt"... Hyväksytkö abortit? Väitän että suurin osa linkittämäsi jutun "järkyttyneistä" ei kristityistä hyväksyvät kuitenkin abortit. Abortissa surmataan joka kerta puolustuskyvytön ihminen. Missä näiden murhien paheksunta ja "järkytys" on?
Erinomainen video siitä miten yhteiskunnan "aivopesemät" ennakkoasenteet vaikuttavat ihmisiin ja miten nämä asenteet muuttuvat hetkessä kun ihmiset laitetaan todella ajattelemaan asioita. Videossa esimerkiksi abortin kannattajat muuttavat haastattelun aikana mielensä kun haastattelija osoittaa heidän mielipiteidensä "ristiriidan".
Lisäksi videossa tulee hyvin esille se miksi ihmiset todella vastustavat kristinuskoa - se perimmäinen syy.
Todella hyvä ja mielenkiintoinen videodokumentti!
- Suomeksi hyvin tekstitetty.
http://www.youtube.com/watch?v=7y2KsU_dhwI
Harhaisessa mielessäsi jokainen, joka ei usko fundamentalistiseen tulkintaan kristinuskosta, "vastustaa" kristinuskoa.
Jos ajatellaan että ihminen – kuten vaikkapa minä – on elämässään esimerkiksi muutaman tunnin ajan miettinyt abortin oikeutusta eri kanteilta ja päätynyt siihen että se ei ole ihmisyksilöön kohdistuva murha, miten voimme kuvitella että lyhyessä, johdattelevassa haastattelussa muuttuneelta näyttävä kanta olisi jotenkin perustellumpi, kun aikaa asian miettimiseen oli korkeintaan minuutteja?
Linkitettyjä videoita en yleensä ehdi katsoa.