Kalanmyyntikielto harrastuskalastajille

Lain uudistus rajoittaisi yksityisen kalastajan myyntioikeuden viiteen kiloon päivässä.

http://yle.fi/uutiset/uusi_kalastuslaki_uhkaa_vieda_jarvikalat_pimeille_markkinoille/7059187
23373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Myyntirajoitus merkitsisi myös sitä, että hoitokalastusten saaliit menisivät pilkkahintaan rehuksi ja jätteeksi

Äänestä

entissä neuvostoliitossa oli kalastaminen ja marjastaminen kieletty koska maat oli valtion omaisuutta.

Äänestä

ei tämä paljon vaikuta,suomen veret ovat niin harmaita,kalastus jatkuu samaan malliin.minä syön omani kaikki.

Äänestä

Ei se enää ole mitään harrastuskalastusta jos kaloja pyydystetään myyntiin.

Äänestä
  • Kalastus on hyvä harrastus, ja itse ole tuohon saanut aikoinaan oppini isältä, joka piti talvella verkkoja jään alla ja samaan aikaan oli myös mateenkoukkuja rapiat 50kpl, jotka kävimme aina viikonloppuisin kokemassa ja jos ei ollut kalaa niin sitten istuttiin pilkillä, että saatiin edes ahvenia, kesällä oli myös verkkoja ja syksyllä pyydettiin muikkija, ylimääräiset kalat isä myi hotelleille kotikaupungissa ja se kattoi lähinnä kulut tuosta harrastuksesta, kun kalapaikka oli 100km päässä kotoa ja verkkoja pauloitettiin itse..

    Itsellä on jäänyt tämä talvikalastus vähemmälle, mutta muuten harrastan edelleen

    Äänestä

ammatti kalastus on vähentynyt kun tuotanto kustannukset nousi suureksi.

Äänestä

Jokaiselle kannettava kamera pipoon jotta voidaan seurata tekemisiä.

Äänestä

Lausunnoissa on ehdotettu 50 kiloa päivässä. Sellaisella määrällä jokainen suomalainen voisi alkaa kalastamaan ammatikseen, vaikka vain harrastaisi kalastusta. Tuolla määrällä myös yksityisiltä vapaa-ajankalastajilta pitäisi jo vaatia jonkinlaista elinkeinoilmoitusta harrastuksestaan. Kuukaudessa harrastaja voisi myydä 1500 kiloa kalaa! Paljonkohan ne maksavat kilolta keskimäärin...

Äänestä
  • Melkoista harrastamista, jos saa 50kg kalaa päivässä... Kannattaisi alkaa harrastamaan nuottaamisen sijasta mato-onkea.

    Äänestä

  • kunt kirjoitti:

    Melkoista harrastamista, jos saa 50kg kalaa päivässä... Kannattaisi alkaa harrastamaan nuottaamisen sijasta mato-onkea.

    70 mateenkoukkua jäälle vaan niin varmana on viikon kuluttua 50kg mateita

    Äänestä

  • nam.... kirjoitti:

    70 mateenkoukkua jäälle vaan niin varmana on viikon kuluttua 50kg mateita

    kesällä?

    Äänestä

Jaahas, taas ovat harmaan talouden erikoismiehet, kt-keskusten lobbarit vauhdissa.

Otsikointi on kyllä pahasti pielessä, sen tulisi kuulua:

"Uusi kalastuslaki uhkaa poistaa järvikalat pimeiltä markkinoilta - Kalatalouskeskusten harrasatajakombinaattien harmaapyytäjät ovat huolissaan kivan verottoman tulonlisänsä kriminalisoinnista."

Äänestä

Tilamaidon ostaminenkin on nykyään jännittävää kuin olisi pimeää pontikkaa ostamassa. Eu-pykälien mukaan saisi tilaa kohden myydä 7 litraa päivässä. Siksi ostan aina kerralla 8 litraa. Eu-direktiivejä ei tueta.

Äänestä
  • Turvallisempaa sitä pontikkaa on juoda kuin käsittelemätöntä maitoa, ja pontikka on paremman makuistakin.

    Äänestä

  • riskipeliä kirjoitti:

    Turvallisempaa sitä pontikkaa on juoda kuin käsittelemätöntä maitoa, ja pontikka on paremman makuistakin.

    Jaa. Kyllä väittäisin että suomessa kuolee enemmän ihmisiä viinaan kuin maitoon, mutta tokihan voin olla väärässäkin.
    Eihän se käsittelemätön maito täysin turvallista ole, mutta mikäpä elämässä olisi?
    Ei kukaan voi elää täysin CE-merkittyä elämää, vaikka eu:n kukkahatut miten haluaisivat..
    Lapsille en kyllä raakamaitoa uskaltaisi antaa.

    Äänestä

Jaa tuollaisia määriä kalaa saa myydä ilman mitään bisnestä ja veroja? Ei kun sitten vaan kalastelemaan!

Ja syksyllä marja/sienimetsään, toreille myymään kaikkea, kasvattaa siipikarjaa (saa myydä tilalta 1000 lintua vuodessa ilman veroja/ilmoituksia) yms. yms. Verottoman bisneksen mahdollisuudet ovat erinomaiset, mutta vaivaa sekin vaaatii.

kyllä vuodessa aika hyvin saisi tienattua, ilman että tuloista tarvitsee maksaa senttiäkään veroja.

Äänestä
  • No verot kalasta toki pitää maksaa. Marjoista, sienistä taas ei.

    Äänestä

  • jjgjgkkgkgllff kirjoitti:

    No verot kalasta toki pitää maksaa. Marjoista, sienistä taas ei.

    Ei tarvitse maksaa veroja, ensikäden kalasaaliin myynnissä pätee sama käytäntö kuin sieniin, marjoihin ja muuhun torimyyntiin. Kunhan vain vuotuinen myytävä määrä ei ylitä sitä ammattilaisrajaa.

    Äänestä

  • ei välttämättä kirjoitti:

    Ei tarvitse maksaa veroja, ensikäden kalasaaliin myynnissä pätee sama käytäntö kuin sieniin, marjoihin ja muuhun torimyyntiin. Kunhan vain vuotuinen myytävä määrä ei ylitä sitä ammattilaisrajaa.

    Silti toreilla ja ns. ensikäden myynnissä kaikki tuotteet ovat kalliimpia kuin kaupoissa vaikkei edes veroja makseta. Rahastavat välikädetkin puuttuvat kokonaan ja tuotteiden laadustakaan ei ole mitään takeita.

    Äänestä

Juu harmaassa taloudessa se isoin ongelma onkin nämä pimeät harrastajamyyjät. Ei voi kuin nauraa näille merkityksettömille asioilla mitä käsitellään lakiuudistuksina ja todellisiin ongelmiin ei puututa.

Esimerkiksi naurettavaa on että jos yritykseen tehdään pistotarkastus pimeän työvoiman suhteen on tästä ilmoitettava päiviä etukäteen: "Hei me nyt tultaisiin tossa ensi perjantaina yllättäen tekemään teille pistokoe työvoimasta. Eihän teillä ole sellaista sitten paikalla silloin ja ei eihän muuteskaan."

Äänestä
  • "No verot kalasta toki pitää maksaa. Marjoista, sienistä taas ei. "

    Ja mitenkäs sitä seurataan, kun "vapaa-ajankalastajat" saavat myydä kalansa ilman raportointivelvollisuutta ja kuitteja ensimyyntinä suoraan kuluttajille? Toisin siis kuin kaupalliset kalastajat (ryhmät 1 ja 2), jolla on saalisraportointivelvollisuus, elintarviketuotannon velvoitteet kylmäketjuineen ja muut yrittäjän velvoitteet.

    Pimeän pyynin kombinaatit ovat vaikeuttaneet vähäisten sisävesien ammattikalastajiemme toimeentuloa, siis niiden joiden on noudatettava mm. em. säädöksiä.

    "Ei voi kuin nauraa näille merkityksettömille asioilla mitä käsitellään lakiuudistuksina ja todellisiin ongelmiin ei puututa."

    Naura vaan, sillä on hyvä peittää tietämättömyyttä.

    Mitäpä harmaasta taloudesta, kun isompiakin ongelmia on. Kuten? Mitenkähän harmaa sisävesien kalanmyynti eroaa siitä, että joku käyttää pimeää työvoimaa? Ei mitenkään, paitsi tietenkin siten, että se vaarantaa yhden erittäin tiukoilla olevan ammattikunnan tulevaisuuden.

    Tiedoksi muillekin asiaa tuntemattomille, että juuri nämä pimeät harrastajamyyjät ovat helvetin iso ongelma kestävän kalatalouden järjestämiselle ja kalakantojen suojelulle. Muita syitä olikin tuossa ylempänä.

    Ja mä olen itse harrastaja- ja kotitarvekalastaja, vavanheiluttaja ihan vaan. Ei siis mitään kytköksiä ammattihommiin, mutta ottaa pannuun, kun nämä veronkiertäjät itkevät maailman epäoikeudenmukaisuutta, kun heidän touhuaan suitsitaan.

    Äänestä

Tämänköhän takia poliisiautoista poistui katolta ongenvavat, vaan turskat istuu edelleen kabiinissa.. harrastaako ne nykyyän salakalastusta työaikana?

Äänestä

syökää silakkaa..

T: Harri

Äänestä

Kommentoi aloitusta


verottaja kiittää kirjoitti:

Lain uudistus rajoittaisi yksityisen kalastajan myyntioikeuden viiteen kiloon päivässä.

http://yle.fi/uutiset/uusi_kalastuslaki_uhkaa_vieda_jarvikalat_pimeille_markkinoille/7059187

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu