Mover /Rasistisyyden syistä
20.1.2014 20:28
Jos rasismi lähtee kantaväestöstä, he kantavat vastuun siitä - ja jos se lähtee maahanmuuttajasta, kantaa vastuun hän.
Terminologiasta: Uskonnon motivoima vaino on inhottava juttu niin kuin mikä vaino tahansa - mutta rasistiseksi sitä ei kutsuta.
Se sama Moover
MÄÄRITELMÄ: Rasistisuus on ihmisoikeuksien loukkaus, jossa yksilön väitetyn rotuluonteen tai kulttuurin tai uskonnon perusteella oikeutetaan häneen kohdistuva syrjintä.
Hänen oma julistuksensa
Tervetuloa rasismipalstalle! *
Kun itse kysyy ja itse vastaa ja on aina oikeassa. Kun väittää sopivasti itseään vastaan, on oikeassa. Valehtelijan ongelma on huono muisti...entä muiden?
20.1.2014 20:28
Jos rasismi lähtee kantaväestöstä, he kantavat vastuun siitä - ja jos se lähtee maahanmuuttajasta, kantaa vastuun hän.
Terminologiasta: Uskonnon motivoima vaino on inhottava juttu niin kuin mikä vaino tahansa - mutta rasistiseksi sitä ei kutsuta.
Se sama Moover
MÄÄRITELMÄ: Rasistisuus on ihmisoikeuksien loukkaus, jossa yksilön väitetyn rotuluonteen tai kulttuurin tai uskonnon perusteella oikeutetaan häneen kohdistuva syrjintä.
Hänen oma julistuksensa
Tervetuloa rasismipalstalle! *
Kun itse kysyy ja itse vastaa ja on aina oikeassa. Kun väittää sopivasti itseään vastaan, on oikeassa. Valehtelijan ongelma on huono muisti...entä muiden?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ompelen Omarin persereijän umpeen aina rakastelun jälkeen(!) OK
Rasismi
Muodot
Uskontoryhmiä kohtaan
Muslimit · Juutalaiset · Kristityt
Uskonnottomat
Ilmeneminen
Apartheid · Etninen puhdistus
Holokausti · Kansanmurha
Lynkkaus · Orjuus · Vaino
Kiihotus · Valkoinen ylivalta
Rikos ihmisyyttä vastaan
Musta ylivalta · Pakkosiirto
Vihapuhe · Viharikos
Lähde: Wiki / Rasismi
Väkivalta on siis eräs rasismin muoto. Sitä voi kohdistaa eri ryhmiin kuten historiastakin tiedetään. .ja nykypäivästä, ikävä kyllä.
Väite:
Terminologiasta: Uskonnon motivoima vaino on inhottava juttu niin kuin mikä vaino tahansa - mutta rasistiseksi sitä ei kutsuta
Todistin siis että tämä on väärä käsitys. Jokainen voi muovata omat linjansa mutta yleisessä keskustelussa kannattaa pitää yhteisen käsitykset nimityksistä.
Rasisimin täsmällisen määritelmän mukaan olet oikeassa. Suomen lakikin puhuu syrjinnästä.
Kuitenkin tällä palstalla uskonto osoittautuu useimmiten rasististen väitteiden syyksi - sekaisin menevät iloisesti maahanmuuttajat, afrikkalaiset, islaminuskoiset - ja yheenveto on aina: somalit. Niin että kun syytetään islaminuskoisia kaikilla määreillä, jotka yleensä sisältyvät rasismiin, uskontoherja on eräs rasismin muoto.
Vaikeus nähdä mitä kirjoitan, on palstaa kattava piirre. Ehkä se on sama minkä sananlasku kuvaa: kenen leipää syöt sen lauluja laulat.
Toinen sanonta on myös kuvaava: "reunaehto". Kirjaimellisesti ottaen ehto muodostaa reunan kuten vaikkapa kattilassa. Vain rajattu käsite on aiheena. Palstan kattila on pieni kuin lapsen muki.
Yksinkertaistaminen on helppoa silloin kun aihe on mutkikas ja vaatii ajattelua. Palstan sisältöä, se totuutta voisi kutsua muumimukitekstiksi.
Ehkä kirjoittajat ovatkin lapsia?
somalit ovat ovat riesa minne ikinä menevätkin niin afrikassa kuin usassa euroopassa ym. turkin matkallani en nähnyt yhtään somalia,mikä helpotus.
jaaniin, kysyin muistaakseni sinulta lieksan tietoja,sorivaan jankutus muttakun asiaan ei kukaan ota kantaa muttta luotan sinun asiantuntemukseen,niin että tietoa .....jookos
olen kanssasi täydellisesti samaa mieltä ja luen kaikki viestisi. Jos ilmenee jotain mistä olen eri mieltä, niin ilmoittelen siitä kyllä, kuten Moverinkin kommenteista. Moveri vaan sensuroi kaiken argumentaation.
kissalle tiedoksi
Minua kiinnostaa keskustella rasismista !
Varsinkin siitä MISTÄ täällä ei saa puhua ;)
Saatte osallistua profiilissani :)
Kirjoittakaa niin paljon kuin ehditte tahdotte haluatte .
Sinne toivon mieluusti kaikkea Suomea uhkaavaa materiaalia
Varsinkin sen mitä täältä on poistettu !
Kaikki fiksut jutut jätän mutta typerät rasismiin liittymättömät jutut tietty poistan
ja sitten lyhyesti ja ytimekkäästi jotta sitä on helppo lukea
Ei kissaakaan kiinnostanut keskustelut, liekö toikin vaan henkilökuntaa, jolta laitojen paikuttelu on kielletty.
Ei se mitään tämän foorumin kujeet on paljastettu olette kaikki yks sama allerin henkiläkunta. On varmaan kivaa huijata kansalaisia
olet fennis. Sama umpihullu sekopää kuin tuo kissa kissa. Vituttaa tuollainen nikeillä vatulointi ja esittäminen jotain muuta.
Yks kaveri muuten ihan samanlainen seko. Se alkaa näytellä aina välillä jotain keksimäänsä tyyppiä. Todella huonosti, mutta kun sillä se rooli päällä, niin se on ihan tosissaan.