Jutta jutteli julmia

Kovaa kieltä pehmeeltä. Mutta ei huolta. Ovat huomanneet että suomi sammuu jos vielä tukistetaan. Joten nyt he kyselevät suomen viisailta neuvot
miten nesteestä päästään. Olisiko ALV 25% vai mitä. Voisko verot olla tasa 50 % Entä polttoaineet, niissähän ei veroja varsin olekkaan. Voiko matalakulutteisten kuskeja syyttää veronkierrosta ? Sähkö on kallista, joten nostetaan siirtomaksua.
Jyrki neroineen tarvii pari kuukautta päätöksiin. Sitten lisätään valtion velkaa 5 miljardia jolla päästään kesään ja lomiin.
764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kassan hoidettavakseen sanoi se että Suomeen tarvitaan 1800000 maahanmuuttajaa vuoden 2010 alusta paikkaamaan työvoimapulaa ja että nykyinen lama johtuu pelkästään siitä että näin tää talous menee aina, tää on ihan semmonen symmetrinen juttu. Olen huomannut että Suomessa tulee aina kurjat ajat kun Kokoomus pääsee hallitukseen katsokaa vaikka historiaa.

Äänestä

Tuossahan on selvää vajausta. Miksei mamuja tule. Eikö 3000 e kk ja ylöspito riitä. On kalliita insinöörejä

Äänestä

Hallitus on täysin voimaton. Tekipä Jyrki ja Jutta mitä tahansa, niin tappiolle menee.
Olemme vapaassa myrskyn silmässä. Eu ja muiden ruokkiminen silloin kun olisi pitänyt kotimaassa panostaa oli vikatikki.

Äänestä
  • No tottakai menee, kun kummaltakaan ei löydy munaa (ta no? Jutasta en ole aivan varma) karsimaan valtionhommista SITÄ sakkia, joka on oikeasti SYYPÄÄ "kestävyysvajeeseen"!
    Eli tuhannet ja taas tuhannet: Poliittisesti virkanimitetyt täysin turhat paperinpyörittäjät, pelkällä puoluekirjallaan hihasta vedettyihin puoluesihteeripallille palkatut turhakkeet yms yms!

    Aloittasvat noikin sitten karsimisen OMASTA päästään malliksi muille, eikä aina ENSIN heikentäisi kansalaisten - varsinkin kaikkein huonoiten toimeentulevien! - elämää!?! :/
    Eli Ihan ekaks monoo kansanedustajien avustajille! Tuli ne ennenkin ilman niitä toimeen, joten miksei NYT?!? Varsinkin tässä taloustilanteessa!

    Äänestä

Joko se noiden palkka on noussut noin paljon siitä 2300 €/ kk > jo 3000 € / kk.
Meidän tavallisten tallajien pitää pärjätä paljon pienemmällä palkalla ja maksaa kaikki eläminen, asuminen ym. maksut. Näin eläkeläisenä voi sanoa, että mihin pistää tuon eläkkeen nousun tuoman rahan 6,60 € / vuosi puhtaana verojen jälkeen.

Äänestä

Eräs aivan turha isoa palkkaa nauttiva on Juhana Aivopieru Vartiainen. Hänen ajatusmaailmansa menee siihen malliin, että mitä enemmän työttömiä, sitä enemmän on uusia työpaikkoja.

Äänestä

Sankar jyrki tuli kotimaahansa. Lehdistöä karkuun ekaksi. Sitten kolmen kuukauden aikalisä että ehtii tubbelon ja himasen kanssa harjoitteleen uudet vuorosanat.
Toivon talkoot on ohi. Fantastico aiheuttaa nyrkien heiluntaa. Hyvinvointivaltio
saa ihmiset epätoivossa oksentamaan.
Onko enää muuta pisteenkerjuukeinoa kuin hyökätä karjala takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja vastasi kirjoitti:

Kovaa kieltä pehmeeltä. Mutta ei huolta. Ovat huomanneet että suomi sammuu jos vielä tukistetaan. Joten nyt he kyselevät suomen viisailta neuvot
miten nesteestä päästään. Olisiko ALV 25% vai mitä. Voisko verot olla tasa 50 % Entä polttoaineet, niissähän ei veroja varsin olekkaan. Voiko matalakulutteisten kuskeja syyttää veronkierrosta ? Sähkö on kallista, joten nostetaan siirtomaksua.
Jyrki neroineen tarvii pari kuukautta päätöksiin. Sitten lisätään valtion velkaa 5 miljardia jolla päästään kesään ja lomiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu