Elikkäs kesällä olisi tarkoitus hankkia ensimmäinen auto, koska syksyllä alkaa ajokortin hankinta (opetusluvilla) ja pitäähän se auto ehtiä laittaa opetuskuntoon ja katsastaa.
Asiaan, olen käynyt nettiautossa kuolaamassa rivikutosia bemareita, vtec preludeja, vr6 ja 16v gti golffeja, celicoita jne. ja kysyisin nyt mielipiteitä, että millaisia kyseiset autot olisivat ensiautona (onko kalliita tyyppivikoja jne. esim. golf vr6:sen jakopää) ja jos jollain on parempia ehdotuksia, ne saa myös esittää. Hintahaarukka on n. 1500-3000€ ja mopoautot (alle 2 litraiset) eivät oikein iske.
Ehtona olisi sporttisuus ja tehoa sen verran ettei ihan heti kyllästy. Bensankulutuksella ei niin väliä, mutta pieni on kaunista :D
Ensiauton hankinta
20
995
Vastaukset
- mikä ensiautoksi?
Eikö kellään ole mitään mielipiteitä?
- Halpoja sportteja
Ainakin 320i Bemu 2000-luvun alkupuolelta kulkee yli 200 ja kiihtyy alta kympin. Nettiautossa on hyvä valikoima niitä halvalla. 90-luvun autoa ei kannata ostaa.
- 1500-3000 sportti?
Halpoja sportteja kirjoitti:
Ainakin 320i Bemu 2000-luvun alkupuolelta kulkee yli 200 ja kiihtyy alta kympin. Nettiautossa on hyvä valikoima niitä halvalla. 90-luvun autoa ei kannata ostaa.
1500 sellaista vaan ei saa (ehjää ainakaan) ja 3000eurolla pitää todella etsiä, jos ehjän meinaa saada ja löytää ja pitää tyytyä siihen 300000km ajettuun.
- Normikilsat
1500-3000 sportti? kirjoitti:
1500 sellaista vaan ei saa (ehjää ainakaan) ja 3000eurolla pitää todella etsiä, jos ehjän meinaa saada ja löytää ja pitää tyytyä siihen 300000km ajettuun.
Jos auto on 14 vuotta vanha vuosimalli 2000 ja ajettu normaali 20tkm vuosittain niin eikö siitä tule lähelle 300tkm? Vähemmän mittarissa tarkoittaa ruuvattua autoa melkein aina.
- Ehkä vasta myöhemmin
Ajoharjoittelu autoksi katsoisin sellaisen, jossa jo on polkimet valmiina. 1500-3000eurolla saa varmasti jonkun 90-luvun loppupuolen ajoharjoitteluritsan.
Se oikeasti ensiauto kannattaa katsoa vasta sitten, kun ratti kääntyy edes jotakuinkin oikeaan suuntaan ja auto pysyy ojien välissä.
1500-3000eurolla ei välttämättä kovin sporttista (ja ehjääkin vielä) löydy, toki jos ei ihan pilkunnuzzija ole pikku käytönjäljistä, niin voi ihan asiallisen löytääkin. - sndnndndn
Vanhat sporttiautot ovat usein luukutettuja rasseja eli ajettu kovaa. Riski pommiin on iso, noissa harvemmin mitään löytöjä vastaan tulee. Tyypoivioista turha keskustelala, vikoja noissa joka tapauksessa on.
- mikä ensiautoksi?
Puhut kyllä ihan asiaa. Jospa sitä odottaa sitten vielä jonkin aikaa ja hankkii myöhemmin "kunnollisen" auton. Tiedän ettei tuolla hintahaarukalla mitään kovin uutta saa, mutta eipä se ole tarkoituskaan. 90-luvun puolivälin 325 bemari taitaa olla aika varteenotettava vaihtoehto, jolla kehtaa ajella kortin saatuaankin. Vakuutukset tosin lienee aika kovat ja onhan se vähän "amisauto", mutta oon jotenki tykästynyt sen ulkonäköön, eikä tekniikkakaan huonompi ole. Plussana mainittakoon vielä hinta, joka lähtee juurikin n. 1500 eurosta. Parilla tonnilla saa todennäköisesti jo ihan kunnollisen lelun.
- Laatu liike
Oletko tietoinen siitä huisin edulliesti autoja myyvästä laatuliikkeesstä? Taitaa sijaita pk-seudulla.
Siellähän varmaan olisi tarjolla 2000 luvun kutosmoottorinen bemari, todella halvalla ja miltei kuin uusi.- mikä ensiautoksi?
Enpä ole kuullut, mutta laitetaan korvan taakse. Kiitokset vinkistä!
- TTH007
Ei missään nimessä BMW tai mitään saksalaista. Kalliit huollot ja varaosat! Opel on ainoa poikkeus että edullinen pitää ja varaosat halvat.
On sen verran ystäviä korjaamoissa töissä ja itsellä tuntemusta autoista.
Itsellä Yksi sportti Audi A3 ja sen jälkeen joka kuukausi(8kk jaksoin pitää) 200e
huoltoon vaikka itse tekikin.
Sen jälkeen siirryin japseihin ja ongelmat loppui!
Toyota Avensis ja Nissan Almera Sport 1,8 (kaikilla mahdollisilla herkuilla) ja monta BMWtä jäi kyllä taakse pitkällä 4 tien suoralla JKLssä :)
Eli jos olet fiksu etkä halua sijoittaa auton korjauksiin rahaa vaan ajaa niin osta Japsi!
Nykyään jouduin perheen lisäyksen takia ostaa 1,6 Primera Sportdeck 2004.
Niitäkin löytyy vanhempaa vuosimallia(1997-1999) GT versiona 2,0 koneella ja ne kyllä lähtee. Olen käynyt paria koittaa kun kakkosautoa etsin. Ja hintahaarukkaan pitäisi sopia.
Mutta koeaja mahdollisimman monia autoja niin siten löydät omasi ;)- TTH007
Tässä pari minun suositusta!
Jos et halua alle 2,0 koneella?
http://www.nettiauto.com/nissan/primera/6205751
http://www.nettiauto.com/nissan/primera/6179880
Molemmat ilmastoituja kaiken lisäksi mitä harvassa BMWstä tuohon hintaan löytyy! - pelkkä mainos
TTH007 kirjoitti:
Tässä pari minun suositusta!
Jos et halua alle 2,0 koneella?
http://www.nettiauto.com/nissan/primera/6205751
http://www.nettiauto.com/nissan/primera/6179880
Molemmat ilmastoituja kaiken lisäksi mitä harvassa BMWstä tuohon hintaan löytyy!Ei noi käy. Viestiketjun tarkoitus on VAIN mainostaa hesalaisen liikkeessä myynnissä olevaa bemarin raatoa.
- mikä ensiautoksi?
pelkkä mainos kirjoitti:
Ei noi käy. Viestiketjun tarkoitus on VAIN mainostaa hesalaisen liikkeessä myynnissä olevaa bemarin raatoa.
Anteeksi vain, mutta en tunne henkilöä joka päätti mainostaa autoliikettään täällä, vaan ajattelin, että kaveri ystävällisyyttään neuvoi mistä kyseisenlaisen auton saattaisi saada halvemmalla, mutta olen siis ilmeisesti idiootti. Olen oikeasti hakemassa autoa, mutta taas nähtiin ettei täällä vitun suoli24 keskustelussa saa ikinä oikeita neuvoja vaan pelkkää vittuilua!
Kiitokset niille harvoille, jotka ovat olleet asiallisia ja yrittäneet oikeasti auttaa, ja niille jotka saavat tuosta vittuilusta jonkinlaista tyydytystä, voin toivottaa hyvillä mielin paskaa alkavaa kevättä!
Tulipas taas vuodatus, mutta jos nyt olisi mahdollista jatkaa asiallisissa merkeissä. - mikä ensiautoksi?
Kiitokset neuvoista :), onko mitään kokemusta toyota celicasta, sellainen on pyörinyt yhtenä vaihtoehtona?
- Audi ja Saab
Osta Turbo Saab, niitä saa suht halvalla ja vakiona ihan ok tehot, koneen softaus on todella helppoa riittä kun moottorin ohjauksen ohjelmoi uudestaan ja mennään 200 - 240 hepan tuntumilla. Koodaus ei maksa juuri mitään, muutaman satasen ja kaiken kukkuraksi nämä vielä kestävätkin.
Meillä on kakkosautona steg 1 paketilla varustettu 235 heppainen,jolla on kohta ajettu 400tkm! Toki on huolletukin ja pidetty kun kukkaa kämmenellä, mutta kestäviä ovat.- mikä ensiautoksi?
Laitetaan harkintaan, tollasella vaan taitaa saada kortin vähän liian helposti kuivumaan :D voin varmasti sanoa, että jos saan liian tehokkaan auton alle, en voi olla kokeilematta välillä, että mitenkäs se lähteekään. Ei siinä muuten mitään, mutta kuten sanottu, kortti on hyvin äkkiä kuivumassa.
- TTH007
Saabissa kanssa edulliset varaosat koska on ollut GM auto aikanaan!
Mutta Celica on kanssa ihan hyvä peli. Monella tuntemalla henkilöllä on ollut sellainen ja ei pahaa sanottavaa. Varaosat saattaa olla harvinaisempia ja kalliimpia kuin normaali Toyotassa.
Itsellä kerran kortti kuivumassa kuukauden ja ajan työkseni niin ei kannata kokeilla ;) - Audi ja Saab
Kyllä välillä kokeilla saa, mutta kuhan pitää järjen mukana eikä kohella muun liikenteen seassa. Pieniä liikennevalo kiihdytyksiä on kiva harrastaa ja sitten radalle vaan leikkimään ratapäivinä :)
Sieltä vaan nettiauto auki ja Saabia hankkimaan :)
Laadultaan Saab ei yllä esim. Audin tasolle, mutta nuorelle miehelle varmasti huippu pelejä ( jaksaa niillä viellä vanhemmat isukitkin vielä leikkiä :) - mikä ensiautoksi?
Kiitokset kaikille avusta, pitää vielä mietiskellä vaihtoehtoja ja lähteä koeajamaan kun se hankinnan aika tulee, josko sieltä sitten se sopiva löytyisi :)
- das auto
Opel kadett 1.3 ls sedän 8 valve.siinä peli.karvanopat ja wunderbaum.kone kestää ja musta peltti halpaa.poppi kone soimaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862