Raamatun evankeliumi vai toinen ... ?

Oletko ilman Hengen voimaa.

Raamattu sanoo, että viimeisten aikojen ihmisillä on ”jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman; senkaltaisia karta!” 2 Tim. 3.
Niitä ovat ennen muuta sellaiset, jotka kieltävät Jeesuksen veren puhdistavan voiman, vesikasteen tarpeellisuuden sekä Pyhän Hengen kasteen! Nämä kaikki kuuluvat raamatulliseen kristinuskoon. Yhdenkin puuttuminen tarkoittaa ”toiseen evankeliumiin” siirtymistä. 2 Kor. 11:4. Gal. 1:6.9. ja 2:4,5.
Sellaisia tulee Raamatun mukaan karttaa eikä pitää heidän kanssaan ehtoollisyhteyttä.
1175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

14 Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
15 Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?
16 Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? Sillä me olemme elävän Jumalan temppeli, niinkuin Jumala on sanonut: "Minä olen heissä asuva ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani."
17 Sentähden: "Lähtekää pois heidän keskeltänsä ja erotkaa heistä, sanoo Herra, älkääkä saastaiseen koskeko; niin minä otan teidät huostaani
18 ja olen teidän Isänne, ja te tulette minun pojikseni ja tyttärikseni, sanoo Herra, Kaikkivaltias." 2 Kor. 6.

Äänestä

Kiitos . Hyvä sana. Mielelläni luen raamatullisia aiheita. Mutta odotapas kun tämä huomataan.

Äänestä

Aloitus on helluntailaisuuden ja Raamatun opetusten ydinasia uskoon tulleille! Jeesus täyttää Pyhällä Hengellä ja tulella!

Äänestä

Helluntailaiset ovat täytetyt kaulaansa saakka omilla teoillaan ja itse pimeyden ruhtinas heitä johtaa valtakuntaansa(helvettiin)

Äänestä
  • Mitä sanot tänään Jumalalle rukouksessa? Vai voitko enää ollenkaan rukoilla?

    Äänestä

Rukouista, että monet saisivat täyttyä Hengellä.

Äänestä

Oi, Herra anna tultasi ja puhdista Sun kultasi
Polta kaikki kuona pois, et sinun kuvas meissä ois
Oi älä anna sammua, vaan lisää yhä enemmän
tulta meidän sydämiin, alttarille palaamaan.

:,:Tulta, tulta kaipaamme, tulta taivahan.
Sieluja me voitamme, Hengen voimalla
Isä anna tultasi, sydämihin palamaan
Polta kaikki tuhkaksi, oma voimamme.:,:

Oi käsky kuuluu ottakaa, nyt tulta teille annetaan
Voiman saatte ylhäältä, Hän kastaa teidät tulella.
Joka uskoo Sanahan, saa tulen voiman kokea.
Tulta tulta taivahan, alttarille palaamaan.

Oi sielu kulje polvillas ja ole yläsalissa.
Liekki taivaan lankeaa ja kielen siteet aukeaa.
Saat uusin kielin ylistää, sä taivaallista ystävää.
Sullekkin oi lahjanaan, tuli taivaan annetaan.

Oi Herra, Herra Elian, Sä olet tulen Jumala.
Tulta anna ylhäältä, se kirkastaa Sun nimeäs.
Me emme elä savussa, vaan tulta sydän halajaa.
Tulta, tulta enemmän, syttyköön se palamaan.

Äänestä

halleluja! aamen.
Jeesus tulee pian.

Äänestä

Aloittaja halusi parjata luterilaisia.

Äänestä

Aloittaja haluaa kirkastaa vain helluntailaisuutta, ottaen Raamatun jakeita opin pönkäksi sieltä täältä. Todellinen kristitty uskova ei uskalla niin tehdä, onhan siitä varoitettu Raamatun lopussa. Kun luemme Sanaa, on otettava aina Raamatun koko luku huomioon, emmekä muotoile sitä niinkuin jotkut, omaksi turmioksi.Ja tiedoksi Heb 6:1-2...Meidän evankeliumimme on Jeesus syntiemme sovittaja ja lunastajamme!

Äänestä

Ainoa toivomme on usko Jeesukseen Raamatun opettamalla tavalla-.

Kiellätkö siis Jumalan voiman? 2 Tim. 3.5.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Evankeliumin sanassa kirjoitti:

Oletko ilman Hengen voimaa.

Raamattu sanoo, että viimeisten aikojen ihmisillä on ”jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman; senkaltaisia karta!” 2 Tim. 3.
Niitä ovat ennen muuta sellaiset, jotka kieltävät Jeesuksen veren puhdistavan voiman, vesikasteen tarpeellisuuden sekä Pyhän Hengen kasteen! Nämä kaikki kuuluvat raamatulliseen kristinuskoon. Yhdenkin puuttuminen tarkoittaa ”toiseen evankeliumiin” siirtymistä. 2 Kor. 11:4. Gal. 1:6.9. ja 2:4,5.
Sellaisia tulee Raamatun mukaan karttaa eikä pitää heidän kanssaan ehtoollisyhteyttä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu