Kokemuksia kellään?

Elikkä olen syönyt nyt 3 kuukautta cerazette pillereitä ja pillereiden aloituksen jälkeen kuukautiset alkoivat ihan normaalisti ja oli normaalit, mutta nyt toiset ei ole alkaneet olleenkaan ja viikon on ollut nyt maha välillä kipeä ihan kuin kuukautiset alkaisivat mutta ei ala. Ja tiputtelu vuotoa tulee vähän. Eli siis onko normaalia? Pitäisikö tehdä testi? Ja en ole unohtanut ollenkaan ottaa pilleriä ja max 4 tuntia on heittäny ottoaika. Onko kellään käynyt samoin?
365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla jäi menkat kokonaan pois Cerazetten aloituksen jälkeen, mutta mulla alko sitten ongelmana semmoinen, että aina kun saan orgasmin (sekä seksissä että itsytyydyksessä) niin alkaa kuukautiset.

Siis olen syönyt noita pillereitä jo useamman vuoden, kun vuosi sitten pidin 4 kk:n tauon ja jona aikana jouduin (TYPERYYTTÄNI!!) ottamaan je pillereitä lyhyen ajan sisään 4. Aloitin Cerazetten uudestaan ja nyt siis tosiaan tämä ongelma tullut esiin. Sp testit tehty ja kaikki negatiivisia. Eli nyt onkin sitten pelko perssiissä, että onko jotain vikana.

Kipuja tms ei ole. Ja kaikki on ihan normaalisti kuten aina ennenkin, mutta tuo seksin jälkeiset menkat ihmetyttää. Onko se ihan normaalia? Jos joku osaisi vastata niin olisin enemmän kuin kiitollinen ja en kaipaa moraalisaarnoja noista je pillereistä.

Äänestä

Käytin cerazette pillereitä kaksi vuotta ja koko aikane ei tullut mennkoja kertaakaan. Pitkän parisuhteeni päätyttyä päätin lopettaa pillerit, koska halusin nähdä miten hormonaalisen ehkäisyn poisjättäminen muuttaa kehoani ja mieltäni. Jo tuona aikana minulla oli kuivuutta ja halut oli kadoksissa lähes kokonaan. Kun jätin pilleirt pois, menkat alkoi melkein heti ja kierto palasi normaaliin rytmiin. Samoin kuivuus katosi ja halut palasivat.

Pidin vuoden taukoa ja Elokuussa 2013 päätin aloittaa cerazetet uudelleen. Alku lähtikin ihan hyvin eikä menkkoja kuulunut, mutta kuivuus alkoi vaivata taas. 4 kuukauden käytön jälkeen ilmeni lieviä vatsakipuja ja huonovointisuutta, jotka kuitenkin menivät ohi noin viikossa ja silloin en osannut epäillä niiden olevan yhteydessä pillereihin. Nyt puolen vuoden käytön jälkeen alkoi 3 viikkoa kestävä tiputteluvuoto ja kovat raskausoireet. Olin todella huonovointinen ja väsymys oli ihan järkyttävä. Koko ajan oli etova olo eikä ruokakaan maistunut. Samalla tuli rintojen arkuutta, hajuherkkyyttä ja itkuisuutta. Epäilin jo olevani raskaana ja teinkin testin, joka oli kuitenkin näytti negatiivista. Kävin lääkärissä ja minulta otettiin kaikki mahdolliset kokeet, mutta mitään poikkeavaa ei löytynyt.

Selaisin monta päivää eri keskustelupalstoja ja törmäsin useampaakin keskusteluun, jossa kerrottiin, että cerazetet olivat aiheuttaneet koviakin raskausoireita. Lopetin pillerien syömisen kaksi päivää sitten ja lähes kaikki oireeni loppuivat seuraavana päivänä. Nyt olo on paljon parempi, enkä aio enää palata cerazeten käyttäjäksi.

Äänestä

Itse olen käyttänyt cerazettea noin 2,5 vuotta ja viimeiset menkat tuli toukokuussa 2012.En todellakaan ole kaivannut menkkoja vaikka mulla ne kesti aina pari päivää.Ikää mulla on 37 v.Tiputteluvuotoa ei ole ollut.mulle ei ole tullut minkäänlasia oireita.olen todella tyytyväinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeps1 kirjoitti:

Elikkä olen syönyt nyt 3 kuukautta cerazette pillereitä ja pillereiden aloituksen jälkeen kuukautiset alkoivat ihan normaalisti ja oli normaalit, mutta nyt toiset ei ole alkaneet olleenkaan ja viikon on ollut nyt maha välillä kipeä ihan kuin kuukautiset alkaisivat mutta ei ala. Ja tiputtelu vuotoa tulee vähän. Eli siis onko normaalia? Pitäisikö tehdä testi? Ja en ole unohtanut ollenkaan ottaa pilleriä ja max 4 tuntia on heittäny ottoaika. Onko kellään käynyt samoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu