Olympialaisten jälkeen. Mutta historiaan jääviä mitaleita silti jaetaan. Laitetaanko sinne kaikki uransa ehtoopuolella olevat? Peltosen kenttään pakkipariksi esim. Latvala-Tuulola, ja sitä rataa...?? Nummelin-Timonen oiva pakkipari sekin. Sakun ketju voisi olla esim.Selänne-Koivu-Vahalahti. Saadaan kuitenkin jonkun verran NHL-apuja(?) Jussi Markkanen maaliin, varalle vaikkapa Jorma Valtonen.
Vastaukset 18
- Nojoo...
Kysypä siis Suomen kansalta, ovatko ne turhat kisat.
Jos Suomen joukkue voittaa tulevan kevään Skoda cupin, ei hehkutuksella ole taaskaan rajoja. Kansa kokoontuu toreille ja autojen torvia huudatetaan kaupunkien keskustoissa. Suihkuhävittäjäsaattue. Pelaajat nostetaan kännissä lavalle ja presidentti tulee halaamaan. Historiallinen voitto. Talvisotaa muistellaan...- katsoja1
Miten niin turhat kisat? Viime vuonna Suomen avausotteluakin seurasi televisiosta yli 2 milj. suomalaista. Parasta viihdettä.
katsoja1 kirjoitti:
Miten niin turhat kisat? Viime vuonna Suomen avausotteluakin seurasi televisiosta yli 2 milj. suomalaista. Parasta viihdettä.
Juu, eihän turhakissoja oo.. sorry.. tiedä mihin nuo 2m katsojaa menneet..? kanaville muille?? persuviihteelle??
- Hmmm....
Suomalaiset katsoisivat, vaikka olisi kymmenet jääkiekon "arvokisat" vuodessa.
Mukava tekosyy juoda olutta, haukkua ruotsalaisia ja rällätä.- ♥♥♥♥♥♥
Mm kisat pois jos on olympialaisten aika
♥♥♥♥♥♥ kirjoitti:
Mm kisat pois jos on olympialaisten aika
Voisihan nuo turhat mm-kisat jättää ainakin olympiavuosina pois. Ja mm-kisat joka neljäs vuosi, välivuosina em-kisat, kuten jalkapallossa..
- Vanha penkkiurh.
♥♥♥♥♥♥ kirjoitti:
Mm kisat pois jos on olympialaisten aika
Eihän niitä ole kenenkään pakko katsoa. He, joita asia kiinnostaa katsovat mielellään.
- Vanha penkkiurh.
Kukin tyylillään. Minä en juo olutta, enkä rällää jääkiekkoa katsoessani. Ruotsalaiset saattavat joskus saada pelin tiimellyksessä vähän kommentteja siinä missä muutkin vastustajat.
- Hmmm....
Vanha penkkiurh. kirjoitti:
Eihän niitä ole kenenkään pakko katsoa. He, joita asia kiinnostaa katsovat mielellään.
No älkää sitten pitäkö asiasta meteliä, kuten joka vuosi olette pitäneet.
Varsinkin ns. kultajuhlat herättävät lähinnä myötähäpeää.
- <<<<
MÄ OON SITÄ MIELTÄ ET MM-KISAT POIS OLYMPIAVUONNA. EI MITÄÄ JÄRKEE PELATA 180 PELIÄ VIELÄ MAALISKUU-TOUKOKUU < NHL < TYYLILLÄ...
- lätkäpoju
World Cup mömmöm-kisojen tilalle, tai no joka toinen vuosi wc ja joka toinen olympialaiset. eiks je?
- Yksi kymysys
Eikös World cup ole varsinainen mömmökisa, koska siellä on NHL-pelaajia, jotka tunnetusti douppaavat?
- Lukekaa ja kommentoikaa
Käykääpäs kattomassa tästä hyvä urheilu blogi sporttinet.blogspot.com
- Joo väärä osoite
Käykääpäs kattomassa tästä hyvä urheilu blogi www.sporttinet.blogspot.com
- Hmmm....
Joo väärä osoite kirjoitti:
Käykääpäs kattomassa tästä hyvä urheilu blogi www.sporttinet.blogspot.com
Ketä kiinnostaa?
- Wu Huu
Mahtaisikohan nämä jääkiekon MM-kisat tuntua turhilta, jos NHL-kausi päättyisi nykyistä aikaisemmin? Siis alotettaisiin NHL-kausi sen verta aikaisemmin, että ehtivät nämä Stanley Cup -voittajatkin mukaan kisoihin. Jos ei muuten ehdi, voitaisiin NHL-pelejä vähentää. Tähän väliin sanotaan, että NHL:ssä pelataan rahasta. Mutta kyllähän nuo jääkiekon MM-kisatkin on vuosittain juuri sen rahan takia. Paljon vaaditaan, että pitäisi harvemmin järjestää näitä karkeloita. Kuitenkin ihmisiä käy paljon paikan päällä ja television ääressä katsomassa niitä kisoja. Näin ollen IIHF hyötyy jokavuotisista MM-kisoistaan. Rönee Vaasel ja Kul€rvo Kammola & Co mainitsevat lajin levittäytymisen olevan todennäköisempääkin näin.
Sen nyt toki tajuaa, että olympiavuonna ei MM-kisoilla ole välttämättä niin suurta kiinnostusta kuin ehkä muuten. Ja kun vieläpä oli tämä kuuluisa Euro Hockey Tour, joka ilmeisesti nyt lopetetaan. Jossakin päin internetin ihmeellistä maailmaa luin ehdotuksen, että joka vuosi pelattaisiin vain yksi arvokisaturnaus jääkiekossa. Parillisina vuosina pelattaisiin MM-kisat. Joka toinen parillinen vuosi pelattaisiin olympiaturnaus. Joka toinen parillinen vuosi pelattaisiin maailmancup. Toimisiko tämä? Voisi tuoda kyllä vaihtelua, kun ei tulisi niin sanottua ähkyä oloa useista jääkiekon arvoturnauksista vuodessa. - Vasen pakki
On ollut todella virkistävää seurata jalkapallon MM-kisoja. Nehän pelataan neljän vuoden välein ja näin niihin saadaan aitoa ja ainutlaatuista henkeä ja todellista tunnesisältöä.
Jääkiekon tapa mitellä maailmanmestaruudesta (futikseen verrattuna tosin ontuva vertaus) on teennäinen ja tappaa pitkän päälle lajin. Rahastaja Kale kumppaneineen ajattelevat vaan kassatuloja eikä niinkään kannattajien aitoa tunnetta ja arvokisojen arvostusta. Niin, voiko arvostettavia arvokisoja olla vuosittain tai jopa kaksi kertaa vuodessa?
Siispä, lätkän arvokisat ovat jo kauan sitten menettäneet urheilullisen arvostuksensa ja niistä on tullut yksi tuote urheilubisneksessä. Hämmästyttävää vaan, miten hyvin liiga/liitto on saanut median hurahtamaan tähän järjettömyyteen. Ja kun media hurahtaa ja hehkuttaa, niin kyllä tämän maan peruspenat koffinsa ostavat ja sohvalla raakkuvat joka kevät pari viikkoa.
Vähän surullista.- Wu Huu
Täytyy kuitenkin ottaa huomioon, että jääkiekko on pieni laji maailmalla. Vaikka se on Suomessa toki suuri laji. Sen puolesta voisi ymmärtää, että jääkiekon MM-kisoja järjestetään niin taajaan. Ja kun niiden isännyyksiä jaetaan niin sanotuille pienemmillekin jääkiekkomaille, voisi entistäkin paremmin kuvitella lajin tunnettavuuden laajenevan. Enpä tosin tiedä, paljonko esimerkiksi IIHF:n ihmiset viitsivät sijoittaa niistä saatuja rahoja lajin hyväksi.
Toisaalta ymmärtää senkin, ettei välttämättä yhden vuoden tai kauden aikana viitsisi katsella saman lajin kahta turnausta, joiden ainakin pitäisi olla huipputurnauksia. Sen puoleen on ihan ymmärrettävää, että MM-kisat halutaan pois niiltä vuosilta, kun on pelattu lajin olympiaturnaus. Jääkiekon maailmancup tehnee paluun syksyksi 2016. Jos tuo turnaus saadaan toimimaan, voitaisiin harkita yhtä jääkiekkoturnausta per vuosi. Parittomina vuosina pelattaisiin MM-kisat. Joka toinen parillinen vuosi olisi maailmancup. Joka toinen parillinen vuosi olisi olympiaturnaus.
Ongelmaksi tuossa mallissa toki tulisi ehkä se, kun maailmancup on pelattu aina syksyisin. Kuvitellaan, että joka vuosi olisi ehdottamallani mallilla yksi jääkiekon arvoturnaus. Jos syksyllä 2016 on maailmancup, keväällä 2017 olisi MM-kisat. Pitäisi siirtää ainakin toinen kisoista eri vuodenaikaan. Ja jotta MM-kisat voisivat olla kaikkien silmissä nimensä arvoiset karkelot, pitäisi asia järjestää niin, että kaikilla NHL-pelaajillakin olisi isompi mahdollisuus päästä kisoihin mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3761513Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811039Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49748Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43735- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10628- 50616
- 35614
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 48479
- 80470