verovalitus?

Hei. Ostin auton saksasta tossa viime syksynä ja verot oli ihan jotain muuta kuin olla pitäisi. Maksoin ne jo, mutta valitus pitäisi tehdä, en vaan tarkalleen tiedä miten.
Siispä neuvoja kaivataan kipeästi!
Kiitti.
6720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lisäksi kohtuullinen ohje valituksesta löytyy tuulilasin nettisivuilta. Valita vertailuhinnasta ja veroprosentista.

Tulli käyttää vertailuhintana pyyntihintaa miinus 1500 euroa. Jos löydät todellisia hintoja (esimerkiksi autoliikkeiden tarjoushintoja) vaadi niiden käyttöä, koska laki edellyttää, että veroa ei saa periä enempää kuin vastaavassa suomalaisessa autossa on jäljellä. Jos olet ostanut yksityishenkilöltä, niin voit käsittääkseni vaatia käytettäväksi autoliikkeiden sisäänostohintoja, koska yksityiseltä ostettaessa ei mukaan tule kuluttajansuojaa (eikä katetta).
Vuoden takaa näiden tietojen hakeminen vaatii hieman vaivaa, mutta kirjastosta löytyvät kaikki kyseisen ajankohdan lehdet.

Jos veroprosentissa on heiluntaa tullin taulukoissa, niin ne on laskettu liian pienellä aineistolla ja lisävarusteiden vaikutus on väärin. Sama tilanne voi syntyä, jos ko. mallia on tuotu vain muutamia kappaleita. Tällöin yksi tuotu auto voi vaikuttaa useiden kuukausien veroprosentteihin. Pyydä uudelleenlaskentaa niin, että jokaisen vertailuauton kaikki hintaan (ja veroon) vaikuttavat tekijät tulevat huomioiduksi. Lisäksi tullin on annettava kaikki yksityiskohtaisetkin tiedot vertailuhinnan laskennasta ja veroprosentin muodostumisesta esimerkiksi autoverolain 74c § mukaan. Tullissa vero-osasto tutkii parhaillaan pyyntöäni, mutta lain mukaan muuta mahdollisuutta ei ole. Tämän vaatimuksen voi esittää vain asianomainen eli vain omaa autoa koskevat laskelmat voi saada itselleen.

Nopein tapa näissä olisi tullin oma oikaisu, joka olisi mahdollinen, mutta en tiedä yhtään tullin itse tekemää oikaisua. Jos joku tietää niin kerro tällä palstalla.

Äänestä
  • On tulli itse oikonut autoveroja

    Äänestä

hinta: Muista vaatia vertaamaan autoasi samanlaiseen TUOTUUN koska niiden markkinahinnat ovat 30-40% alemmmat kuin vastaavan suomiauton.

Voit vaatia myos EU-perussopimuksen mukaan koko veron poistoa. Eri asia on tapahtuuko.

prosentti: jos auto on jotain 93 tai vanhempi, niista ei muka ole tietoja, jolloin 29% on puhdas heitto. Vaadi kaytettavaksi pieninta kaytettya prosenttia, joka liikkunee 13 tuntumassa.

ALV - valita vaan ei siina mitaan haviakaan.

Kilometrit - ainakin sen 18800/vuosi ellei todisteita ole.

Äänestä

Monia nyt käytettynä tuotavia malleja on tuotu Suomeen hyvin vähän, joten tullin aineisto markkina-arvosta perustuu todellisuudessa yhteen tai muutamaan autoon. Vaadi tullilta tämä aineisto (tullin on pakko luovuttaa se sinulle), saat näkyviin usein rekisterinumeroita myöten vartailuautot. ARK:lta voit etsiä nykyiset omistajat ja pyytää kauppakirjan jäljennöstä. Tämä hinta kestää varmasti viimeistään hallinto-oikeudessa, koska lain mukaan vertailuhintana on käytettävä myyntihintaa.

Äänestä

Juu, eiköhän noilla eväillä pääse eteenpäin. Kiitti kaikille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eickaman kirjoitti:

Hei. Ostin auton saksasta tossa viime syksynä ja verot oli ihan jotain muuta kuin olla pitäisi. Maksoin ne jo, mutta valitus pitäisi tehdä, en vaan tarkalleen tiedä miten.
Siispä neuvoja kaivataan kipeästi!
Kiitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu