YLE toimii laittomasti

YLE rikkoo lakia-huomautuksesta huolimatta,

llekirjoita vetoomus jossa vaaditaan YLE:a kohtelemaan kaikkia puolueita tasavertaisesti


[email protected]

YLE aikoo jättää eduskunnan ulkopuolella olevat puolueet kokonaan ilman tv-aikaa
kevään 2014 eurovaaliohjelmissa. Allekirjoita kansainvälinen vetoomus, jolla
vaaditaan YLE:a noudattamaan lakia, joka määrää sitä kohtelemaan kaikkia
rekisteröityjä puolueita tasavertaisesti.

http://www.avaaz.org/en/petition/Finnish_Broadcasting_Company_YLE_Might_is_not_right_Treat_all_registered_parties_equally/?deFySg
http://www.anttipesonen.fi/2014/02/yle-aikoo-jatkaa-uusien-puolueiden.html

yrjimällä eduskunnan ulkopuolisia puolueita YLE rikkoo puoluelakia, joka määrää sitä kohtelemaan kaikkia puolueita tasapuolisesti. Lisäksi menettely on ristiriidassa lain Yleisradiosta 7 § kanssa, jonka mukaan "Yleisradion Julkisen palvelun ohjelmatoiminnan tulee erityisesti .. tukea kansanvaltaa".

YLE on perustellut uusien puolueiden syrjintää ”ohjelmallisilla näkökohdilla”. Jos puolueita on yhteen ohjelmaan liikaa, pitää järjestää kaksi ohjelmaa, joihin vallanpitäjät ja haastajat arvotaan keskustelemaan.

YLE:n syrjivä toiminta on osa Suomessa rehottavaa rakenteellista korruptiota. Se on estänyt avoimen julkisen keskustelun vallassa oleville kiusallisista asioista. Ohjelmista päättää lopullisesti YLE:n hallintoneuvosto, joka koostuu eduskunnassa istuvista kansanedustajista.
22122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tänään katsoin keskustelua eduskunnasta,kyseessä lie ollut
täysistunto,keslustelijat lähinnä yrittivät väännellä toistensa
sanomisia,saadakseen ne kuulostamaan erilaiselta mitä puhuja
oli tarkoittanut, niin koko keskustelu meni tyhjän jauhamiseksi,
aiheena oli velan kääntäminen laskuun.

Ainoa puheenvuoro missä huomioitiin että kallis euro on viennin
este, kuultiin p,Mattilalta, muut puhui puuta heinää.

Ohjelmassa piti keskustella myös EU:sta,Kumpula-Natri ehti
käyttää puheenvuoron jossa hän totesi ettei tässä salissa
ole montaakaan joka haluaa eroon EU:sta.

Olisin kuullut mielellään tuota keskustelua, mutta kas kummaa
aika loppui, ja lähetys,
Ottaen huomioon että tuolla ohjelmalla oli varmaan lähes miljoona
katsojaa oli katalaa ajoittaa nuo keskustelut niin että tuo
mielenkiintoisin osa jäi näkemättä.
Näin YLE palvelee rahoittajiaan.

Äänestä

Saadaksamme oikeutta meidän täytyy vaatia sitä,siksi osallistu
tähän,käytetään se ainoa hyöty mitä EU:sta on,
riippimaton tuomioistuin.

Jukka Tarkka sanoi eilen että perustuslakivaliokunta on pukki
kaalimaan vartijana,
muualla maailmassa toimii itsenäinen perustuslaki tuomio-istuin,
meillä laillisuudesta päättää samat ihmiset jotka nuo laittomat
päätökset tekee.

508 allekirjoittajat. Katsotaanpa saavuttaa 2000

Vain sähköpostiosoite, etunimi,maa,postinumero,
siinä kaikki, ja olet vaatimassa oikeutta.

Äänestä

Tein aiheesta jutun tuonne YLE sivulle hieman myöhemmin, en ollut lukenut tätä keskustelua, mutta samanlaista juttua pukkaa.

"Yle syrjii pieniä puolueita !"

http://keskustelu.suomi24.fi/node/12038791

Äänestä
  • Verovaroilla monopoliasemassa toimiva Ylenantoradio on muutenkin laittomuuksien puolella: Siellä haastatellaan rahanpesun ohella muissakin rikollisissa puuhissa ryvettyneitä rikolliskoplien jäseniä, jotka haluavat pestä julkisivuaan puhtaaksi. Juontajina toimii esim. henkilöitä, joilla itselläänkin on ollut suhteita rikollisjärjestöihin Venäjällä jne.
    Eihän tässä ole mitään ihmeteltävää, kun Yle itsekin on valtiovallan erityisessä suojeluksessa ja saa tehdä, mitä haluaa.

    Äänestä

On mahdollista, että tuo pakkoverorahoilla rahoitettu lafka voi rikkoa lakia tuohon tapaan?

Äänestä
  • YLE nyt on ollut Eu myönteinen jo vuosikaudet, siitä löytyy jokunen blogauskin Usarista, hallituksen tiedottajahan se on, ei mikään puolueeton media.

    Äänestä


Kuten olettaa voi kysymys on harvainvallan edistämisestä jonka puolesta työskentelevät myös Suomen keskeisimmät sanomalehdet.
Seuraavaksi löytämiäni otteita:

Voisimme asettaa kysymyksen: kuinka on mahdollista, että salainen verkosto, jota kontrolloi maailmamme rikkaimmat, voi luoda Euroopan Yhdysvallat salassa maailman kansoilta?
Vastauksen kysymykseen antoi sen alullepanija kuuluisa ja vaikutusvaltainen vapaamuurari David Rockefeller itse kesäkuussa 1991 Saksan Baden-Badenissa pidetyssä Bilderberg -ryhmän kokouksessa, johon
myös Suomesta osallistuivat vapaamuurarit Aatos Erkko ja Jaakko Iloniemi.
Rockefeller sanoi avauspuheessaan seuraavasti: ”Olemme kiitollisia kaikille merkittäville julkaisuille, The Washington Postille, The New York Timesille, Time-lehdelle ja monille muille, joiden johtajat ovat osallistuneet kokouksiimme ja pysyneet vaiti jo melkein 40 vuotta.
Olisi ollut mahdotonta kehittää suunnitelmaamme maailmalle, jos olisimme joutuneet alttiiksi julkisuuden kirkkaille valoille. Mutta maailma on nyt hienostuneempi ja valmiimpi marssimaan kohti maailmanhallitusta. Älyllisen eliitin ja maailmanpankkiirien ylikansallinen täysvaltaisuus on todellakin suositeltavampaa kuin kansallinen itsemääräämisoikeus jota on
toteutettu menneinä vuosisatoina.”

Näin sai myös Helsingin Sanomat ja sen kokoukseen osallistunut omistaja Aatos Erkko kiitokset vaiteliaisuudestaan, ettei tämä maailmanlaajuinen salaliitto pääsisi yleisön tietoisuuteen.
Bilderberg nivoutuu selkeästi vapaamuurareihin. Bilderberg-kokouksissa suomalaisista on ollut:mukana ainakin Jorma Ollila, Aatos Erkko, Jyrki Katainen, Paavo Lipponen, Björn Wahlroos, Matti Vanhanen, Eero Heinäluoma, Jaakko Iloniemi, Max Jacobsson, Sirkka Hämäläinen, Paula Lehtomäki jne.
Näistä neljä useimmin osallistunutta Ollila, Iloniemi, Lipponen ja Katainen.

Tämä osoittaa hyvin, kuinka vedenpitävästi salaseurueet ovat ottaneet haltuunsa valtaosan maailman kaikista lehdistä ja muista mediayhtiöistä, radiosta ja TV:stä.

Äänestä
  • Tämä on kuin taistelisi henkivaltoja vastaan.

    Paholaisella on ollut kiire:
    EU:hun, kuntaliitoksiin, pakkoliitoksiin, EU- federaatioon.

    Mutta paha saa lopulta aina palkkansa. Enpä kadehdi.

    Jos eletäänkin vaikka kurjuudessa ja köyhyydessä pidetään kiinni totuudesta!!

    Äänestä

  • Tosielämässä salaliitot ovat arkipäivää ja jos niistä joku onneton erehtyy mainitsemaankaan, kohtaa hän urallaan seinän ja naurettavaksi leimaamisen.

    Kuitenkin, noin 40 vuoden työuralla tulee nähneeksi aivan riittävästi, että salaliittoja on, ja niitä on tosi paljon ja kaikkialla, ettei enää ihmettele mitään. Jotta ura olisi jatkunut ja leipää saanut, on vain ollut pakko vaieta kaikesta. Elälleellä voi sitten kertoakin asioista, jos ei ole jälkeläisiä, joiden uraa pitää ajatella...

    Äänestä

Valtamedia on jälleen sotajalalla sanansaattajia vastaan esitellen ''höyrypäisiä miehiä''. YLE:n pienpuolueita syrjivästä suunnitelmasta ETYJ-vaalitarkkailijoille kirjelmöineen IPU:n puheenjohtaja Antti Pesosen asiaton kohtelu mielipiteen ohjaamiseksi pöyristyttää myös sosiaalisessa mediassa.

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=9678

YLE:n syrjinnästä kirjelmöinyt Itsenäisyyspuolueen johtaja Uuden Suomen uutispilkan kohteena

Uuden Suomen otsikointi ja uutisointi pöyristyttää kansalaisia sosiaalisessa mediassa. YLE:n pienpuolueiden syrjinnästä tiedottaneen Itsenäisyyspuolueen puheenjohtaja Antti Pesonen esitellään "suuttuneena miehenä", joka muka "kimmastuneesti" ja "manailevasti" kertoo blogillaan Yleisradion aikomuksesta evätä TV-näkyvyys eduskunnan ulkopuolisilta puolueilta.

Nimettömästi toimitettu Uuden Suomen uutisartikkeli 4.2. sisältää virheellistä tietoa ja sen sävy on mielipiteitä johdatteleva: "Siis eihän näitä pienpuolueiden hermoilevia kaistapäitä voi edes telkkariin päästää... Niinkö tosiaan?"
_______________________
lukekaa koko juttu, näinkö voi kirjoitella puolueen puheenjohtajasta?

Äänestä
  • Olen myös perussuomalaisten kannattajana äärettömän pettynyt, jos ei PS ota kantaa kaikkien puolueiden pääsemisestä Ylen vaalipaneeliin.

    PS:n luulisi yhä kannattavan sananvapautta ja tasavertaisuutta, sortumatta poliittiseen peliin vaaleja ennen. Selvästikin hallituskipeys näkyy PS-puolueen linjauksella, jossa se koettaa olla nätisti, jotta pääsisi seuraavaan hallitukseen. Se ei enää ole kansansa liike, joka sen nosti pintaan, vaan muiden lusmupuolueiden kaltainen, oman edun tavoittelija ja sievistelevä hupsu.
    Sen takia siirryn Itsenäisyyspuolueen kannattajaksi.

    Äänestä

  • Hupsu puolue PS kirjoitti:

    Olen myös perussuomalaisten kannattajana äärettömän pettynyt, jos ei PS ota kantaa kaikkien puolueiden pääsemisestä Ylen vaalipaneeliin.

    PS:n luulisi yhä kannattavan sananvapautta ja tasavertaisuutta, sortumatta poliittiseen peliin vaaleja ennen. Selvästikin hallituskipeys näkyy PS-puolueen linjauksella, jossa se koettaa olla nätisti, jotta pääsisi seuraavaan hallitukseen. Se ei enää ole kansansa liike, joka sen nosti pintaan, vaan muiden lusmupuolueiden kaltainen, oman edun tavoittelija ja sievistelevä hupsu.
    Sen takia siirryn Itsenäisyyspuolueen kannattajaksi.

    YLE:n hallintoneuvostossa on monta perussuomalaista näistä asioista päättämässä, taitaa olla perussuomalainen Tossavainen kyseisen hallintoneuvoston puheenjohtaja, jos oikein muistan.

    Äänestä

  • No mutta kirjoitti:

    YLE:n hallintoneuvostossa on monta perussuomalaista näistä asioista päättämässä, taitaa olla perussuomalainen Tossavainen kyseisen hallintoneuvoston puheenjohtaja, jos oikein muistan.

    Tossavainen puheenjohtaja mutta on siellä kuitenkin mukana, näkyy olevan neljä perussuomalaista hallintoneuvostossa.

    http://yle.fi/yleisradio/organisaatio/hallintoneuvosto

    Äänestä

YLE ilmeisesti kohun johdosta antaa himan periksi, kertoo tenttaavansa kaikki ehdokkaat, mutta näyttäisi siltä että ei suostu sittenkään antamaan TV-aikaa kuin suurille puolueille. Pienten puolueiden ehdokkaita näytetään vain netissä, jolloin ne menevät ohi suurelta ryhmätä ihmisiä, kaikilla ei edes ole nettiä, monilla ei edes tietokonetta.

http://yle.fi/uutiset/yle_tenttaa_kaikki_300_eurovaaliehdokasta/7086914

Äänestä
  • YLE, tästä on nyt tuolla juttua.

    "YLEISRADION hallintoneuvosto...päätti 13.2.2014 vastoin ennakkokaavailuja siitä, että eduskunnan ulkopuoliset pienpuolueet tulevat saamaan televisioaikaa tulevien EU- vaalien alla.

    Keskusteltuani YLE:n hallintoneuvoston pj:n Ilkka Kantolan kanssa asiasta, hän totesi, että asiasta julkisuuteen nousseiden ennakkokaavailujen nostattama ”häly” mm. sosiaalisessa mediassa, vaikutti kyseisen linjauksen aikaansaamiseen. Kävi niin, että YLE:n hallitus laati hallintoneuvostolle uuden asiaa koskevan esityksen, jonka mukaisesti hallintoneuvosto päätti, että pienpuolueet ovat saamassa TV-aikaa..."

    http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/160874-ylen-hallintoneuvosto-pienpuolueet-saamassa-tv-aikaa

    Äänestä

  • Periksi antaa kirjoitti:

    YLE, tästä on nyt tuolla juttua.

    "YLEISRADION hallintoneuvosto...päätti 13.2.2014 vastoin ennakkokaavailuja siitä, että eduskunnan ulkopuoliset pienpuolueet tulevat saamaan televisioaikaa tulevien EU- vaalien alla.

    Keskusteltuani YLE:n hallintoneuvoston pj:n Ilkka Kantolan kanssa asiasta, hän totesi, että asiasta julkisuuteen nousseiden ennakkokaavailujen nostattama ”häly” mm. sosiaalisessa mediassa, vaikutti kyseisen linjauksen aikaansaamiseen. Kävi niin, että YLE:n hallitus laati hallintoneuvostolle uuden asiaa koskevan esityksen, jonka mukaisesti hallintoneuvosto päätti, että pienpuolueet ovat saamassa TV-aikaa..."

    http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/160874-ylen-hallintoneuvosto-pienpuolueet-saamassa-tv-aikaa

    Pelkkää kosmetiikkaa >YLE:n puolta, ei siis ollut tarkoituskaan noudattaa edes omia sääntöjään.

    "Pelkkää kosmetiikkaa: Sananvapauspellet YLE:n hallintoneuvostossa."

    http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/160955-pelkkaa-kosmetiikkaa-sananvapauspellet-ylen-hallintoneuvostossa

    Äänestä

jos mahdollista.

Äänestä
  • Varmaan pitäisi muuttaa ulkomaille, tuo regressiivinen ylevero on muuten hankala välttää.

    Äänestä

Ylevero on nyt kyllä oikeudenmukaisempi kuin aiemmin,
yksinelävät ihmiset joutui maksamaan suhteettoman paljon,
nyt he pääsevät paljon vähemmällä.

Toki hyvätuloiset voisivat maksaa enemmän.

Otetaanko esim,minä maksoin sen 250e vuodessa vaikka olen
pienituloinen,naapurini, 2 hyvätuloista maksoi tuon saman summan,eikö ole oikein että jokainen maksaa oman osuutensa?

Valittajat taitavat olla niitä jotka eivät maksaneet mitään.

Kahden ihmisen maksu ei nytkään ole kuin 30e enemmän
kuin itse maksoin, tuloista riippumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korjattava juttu kirjoitti:

YLE rikkoo lakia-huomautuksesta huolimatta,

llekirjoita vetoomus jossa vaaditaan YLE:a kohtelemaan kaikkia puolueita tasavertaisesti


[email protected]

YLE aikoo jättää eduskunnan ulkopuolella olevat puolueet kokonaan ilman tv-aikaa
kevään 2014 eurovaaliohjelmissa. Allekirjoita kansainvälinen vetoomus, jolla
vaaditaan YLE:a noudattamaan lakia, joka määrää sitä kohtelemaan kaikkia
rekisteröityjä puolueita tasavertaisesti.

http://www.avaaz.org/en/petition/Finnish_Broadcasting_Company_YLE_Might_is_not_right_Treat_all_registered_parties_equally/?deFySg
http://www.anttipesonen.fi/2014/02/yle-aikoo-jatkaa-uusien-puolueiden.html

yrjimällä eduskunnan ulkopuolisia puolueita YLE rikkoo puoluelakia, joka määrää sitä kohtelemaan kaikkia puolueita tasapuolisesti. Lisäksi menettely on ristiriidassa lain Yleisradiosta 7 § kanssa, jonka mukaan "Yleisradion Julkisen palvelun ohjelmatoiminnan tulee erityisesti .. tukea kansanvaltaa".

YLE on perustellut uusien puolueiden syrjintää ”ohjelmallisilla näkökohdilla”. Jos puolueita on yhteen ohjelmaan liikaa, pitää järjestää kaksi ohjelmaa, joihin vallanpitäjät ja haastajat arvotaan keskustelemaan.

YLE:n syrjivä toiminta on osa Suomessa rehottavaa rakenteellista korruptiota. Se on estänyt avoimen julkisen keskustelun vallassa oleville kiusallisista asioista. Ohjelmista päättää lopullisesti YLE:n hallintoneuvosto, joka koostuu eduskunnassa istuvista kansanedustajista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu