Gal 2:14-21
"2:14 Mutta kun minä näin, etteivät he vaeltaneet suoraan evankeliumin totuuden mukaan, sanoin minä Keefaalle kaikkien kuullen: "Jos sinä, joka olet juutalainen, noudatat pakanain tapoja etkä juutalaisten, miksi sinä pakotat pakanoita noudattamaan juutalaisten tapoja?"
2:15 Me olemme luonnostamme juutalaisia, emmekä pakanasyntisiä;
2:16 mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista.
2:17 Mutta jos meidät itsemmekin, pyrkiessämme vanhurskautumaan Kristuksessa, on havaittu syntisiksi, onko sitten Kristus synnin palvelija? Pois se!
2:18 Sillä jos minä uudestaan rakennan sen, minkä olen hajottanut maahan, osoitan minä olevani lain rikkoja.
2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,
2:20 ja minä elän, en enää minä, vaan Kristus elää minussa; ja minkä nyt elän lihassa, sen minä elän Jumalan Pojan uskossa, hänen, joka on rakastanut minua ja antanut itsensä minun edestäni.
2:21 En minä tee mitättömäksi Jumalan armoa, sillä jos vanhurskaus on saatavissa lain kautta, silloinhan Kristus on turhaan kuollut."
"2:14 Mutta kun minä näin, etteivät he vaeltaneet suoraan evankeliumin totuuden mukaan, sanoin minä Keefaalle kaikkien kuullen: "Jos sinä, joka olet juutalainen, noudatat pakanain tapoja etkä juutalaisten, miksi sinä pakotat pakanoita noudattamaan juutalaisten tapoja?"
2:15 Me olemme luonnostamme juutalaisia, emmekä pakanasyntisiä;
2:16 mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista.
2:17 Mutta jos meidät itsemmekin, pyrkiessämme vanhurskautumaan Kristuksessa, on havaittu syntisiksi, onko sitten Kristus synnin palvelija? Pois se!
2:18 Sillä jos minä uudestaan rakennan sen, minkä olen hajottanut maahan, osoitan minä olevani lain rikkoja.
2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,
2:20 ja minä elän, en enää minä, vaan Kristus elää minussa; ja minkä nyt elän lihassa, sen minä elän Jumalan Pojan uskossa, hänen, joka on rakastanut minua ja antanut itsensä minun edestäni.
2:21 En minä tee mitättömäksi Jumalan armoa, sillä jos vanhurskaus on saatavissa lain kautta, silloinhan Kristus on turhaan kuollut."
Vastaukset 28
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12019874
Emme ole etnisiä juutalaisia. Olemme hengellisiä israelilaisia, Aabrahamille annetun lupauksen mukaisesti. Nämä eivät ole sama asia.
" Miksi sinä pakotat pakanoita noudattamaan juutalaisten tapoja?
Me olemme luonnostamme juutalaisia, emmekä pakanasyntisiä"... Gal 2:14,15
Tämähän on mielenkiintoinen uutinen. Milloin teidät (meidät kristityt) sitten kootaan kaikista maan ääristä sinne Israelin maahan, siis maahan, jonka Jumala Aabrahamille ja hänen jälkeläisilleen lupasi, kun Isaak oli se lupauksen lapsi, ei Ismael? Taidanpa lähteä hakemaan kapsäkkiä ja pakkaamaan.
Suosittelen lukemaan Hoosean kirjan ennustus Israelin paluusta, sitten Paavalin Roomalaiskirje ja Efesolaiskirje, niin huomaat, että jokainen, joka uskoo Jeesukseen, on israelilainen, etnisestä taustasta riippumatta.
Suurin osa nykykristityistä luulee, että vanhan ja uuden liiton välillä on radikaali breikki, mutta näin ei ole.
Sapatti ei ole juutalainen tapa. Se on Jumalan luomisasetus ja koskee siten kaikkia ihmisiä. Jako puhtaisiin ja saastaisiin eläimiin tulee sekin jo ajalta ennen vedenpaisumusta, joten tämäkään ei ole mitenkään erityisesti juutalainen tapa. Sekin on Jumalan asetus ja koski koko ihmiskuntaa.
Vanhan testamentin profetiat Israelin paluusta maahansa toteutuvat Uuden testamentin kirjoittajien mukaan siinä, että kaikki Jeesukseen uskovat kootaan Jumalan valtakuntaan. Jos luet Heprealaiskirjeen, huomaat, että Aabraham odotti pääsyä Jumalan taivaassa olevaan kaupunkiin, uuteen Jerusalemiin. Luvattu maa ei ole Palestiinassa. Se on taivaassa.
Joo...pitäisiköhän lukea vaikka koko raamattu vähän tarkemmin... tai sitten lähteä vaikka johonkin amerikkalaiseen teologiseen koulutukseen uudelleen ohjelmoitavaksi ..niin josko sitten
asiat alkaisi selkiintyä...joo.... ;D
Tämä Flinkin huuhaa on kaikki sitä korvausteologiaa, joka on vastoin Raamattua!
Ankyrä Flink on nyt kyllä kirjoituksiissaan pihalla kuin lumiukko.
"Luvattu maa ei ole Palestiinassa. Se on taivaassa."
Täyttä potaskaa Flinkin "kynästä".
Näin syvälle se adventismi ihmisen johtaa. Tiedottomuuteen ja täydelliseen sokeuteen.
Flink ei osaa, eikä ilmeisesti edes halua erottaa Israelin kansalle annettuja lupauksia niistä siunauksista, joista pakanatkin kerran saavat osansa.
Jumalalla ei ole koskaan ollut muuta kansaa kuin Israelin kansa, eikä
koskaan tule olemaankaan muuta Jumalan valittua kansaa. Luvattu maa oli TARKOITETTU VAIN ISRAELIN KANSALLE.
Pakanoista kukaan ei tule olemaan tai muodostamaan vähäisimmässäkään määrin KOSKAAN EIKÄ MILLOINKAAN JUMALAN KANSAA. EI KOSKAAN.
Jumalalla on vain UT:n mukaan yksilöitä eri kirkkokunnissa ja seurakunnissa sekä täysin kirkkojen ja yhteisöjen ulkopuolella olevia ihmisiä, joista kaikista Jumalan armosta häviävän pieni osa kerran saa osakseen Jumalan "mielisuosion".
Kaikki voisivat saada osakseen autuuden ja ilon, mutta vain hyvin harvoilla on täyttä USKOA Jeesuksen sovitustyön täydellisyteen ja omaan pelastukseen.
Se portti on todella ahdas, koska ihminen itse on tehnyt itselleen sen portin niin ahtaaksi.
Paratiisi ja luvattu maa ovat aivan kaksi eri asiaa Raamatussa.
Paratiisi oli ja meni, viimeistään vedenpaisumuksessa.
Luvattu maa on kuitenkin vielä olemassa ja se sijaitsee Eufratin ja Tigrisin välisessä maastossa. Se on ja oli hedelmällinen alue ja vastakohta Siinain erämaalle.
Hyvin kirjoitettu, nimim. "Tässä on tie!". Timo Flink on tämän Suomenmaamme änkyräisinadventisti ja valitettavasti pastorin asemassaan änkyröi muitakn mukaansa, eksyttäjä kun on. Korvausteologia on ihan pimeä oppi ja adventistit tässä pimeydessään täysin sokeita, ihan sääliksi käy. Timon ja muiden änkyröiden Jumala on sellainen, joka peruu sanansa ja katuu kutsumustaan. Raamattu todistaa aivan puhtaasti Israelin kansan olevan Jumalan valittu kansa, ei adventistit sitä tosiasiaa saa kumottua, vaikka kuinka haluavat. Jumalan suunnitelma täyttyy vãäjämättä Israelin kohdalla: edes 14.5. 1948 eli Israelin valtion syntyminenja juutalaisten paluun alkaminen omaan, heille luvattuun maahan ei ole adventisteille mikään todiste Jumalan toiminnasta. Eivät he tunnista mitään muitakaan ajanmerkkejä, heille ei kertakaikkiaan kelpaa kuin se heidän ikiomapimeytensä.
Itse jossain kirjoituksessasi muistaakseni eilen syytit "useimpia kristittyjä" siitä, että he tekevät breikin VT ja UT välillä. Miten sitten on tämän oman tekemäsi breikin laita valitun kansan kohdalla? Vanhan testamentin lupaukset juutalaisten kansalle eivät sitten olekaan enää voimassa UT aikana? Aikamoinen breikki sinulta, sano... Raamattu joko on voimassa alusta loppuun tai se ei ole voimassa ollenkaan. Sinä vaan sieltä rusinoita poimit adventisteille ja leikkelet, miten mielit, mutta ei se näin mene! Jumala on Sanansa takana!
No, mihinkäs se Eurfatin ja Tigrisin välisessä maastossa tapahtuu, kun tuli tulee spolttamaan ja puhdistamaan maan läpikotaisin. Taitaa se temppelirakennus, mitä esitellään kärähtää uudemman kerran.
Mutta, kun luodaan Uusi ,,... siis sana uusi tarkoittaa, ei entistä vaan aivan uutta.
Siis Uusi taivas ja maa.. niin mitä entiselle raamatun mukaisesti on tapahtunut, ??
Se on mennyt! ... Myös Uusi, siis ei tämä entinen, Uusi Jerusalem, se lasketaan taivaasta ja sitä nimitetään Pyhäksi kaupungiksi.
Eli taitaa ajan nikkareilla olla vielä pitkä työmatka, jos eväskapssäkkinsä kans rakennusmiehillä jos sitä Jerusalemia pitäs taivaaseen mennä rakentamaan, että se sitten laskettas alas.
Ei taida onnistua, ei. Minä annan Jeesuksen nikkaroida sen asunnon valmiiksi, sen Pyhän Kaupungin ja odottelen sitä.
Hieman korkeampia lämpötiloja odottenen tähän aikaan hävittämään kaiken saastan polttoa, että ympäristösaasteet häviäisi Uudesta maasta ja näin ollen ei tarvii sitten muistella, että olisiko se Egokemi toiminnassa, jäi pari myrkkytynnyriä vanhoihin nurkkiin. Luotan Jumalan suunnitelmiin asian suhteen ja sanaan.
Nuo isien perinnäissääntöjutut ja suunnitelmat ovat hieman hataralla pohjalla, että taidan hyljätä ne. Meinaan, ei ne saa nytkään asioita kuntoon, vaikka Bushmanni on auttelemassa tieteen kavereita ongelmien poistossa.
Siinä sitten Uudessa maassa ei tarvii noita rajoja, jokaiselle on nimetty paikka ja osoite, vaikka nyt näitä paikkoja halutaan mittatikulla mittailla.
Ilm 21:1 Ja minä näin ----->uuden taivaan ja uuden maan; -------> sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
Ilm 21:2 -------> Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin ----->> laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, >valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
Joopa, ...... uuttahan tuo näyttää olevan...... ei vanhan päälle kannata mitää rakentaa ja olettaa, että tässä.
Mutta, tässä ajassa on kaikenlaista juttua ja suunnitelmaa liikkeellä. Se siinä vain on ongelma, että ihmisen räkninki ja Jumalan räkninki on hieman eri.
Ihminen haluaisi sitä vanhaa ja tuttua, onhan siinä Barnapas matkassa ja
Jumala haluaa hävittää vanhan, ja tehdä kaiken uusiksi tuossa Kristuksessa.
Siksi on kaksi joukkoa. Vanhan ystävät ja nämä uuden ystävät.
Näkyy tuo vanhanystävä rakkaudessaan [ ].ssaavan omia kirjoituksiaan, sekä ihmisen harhaa.
Siksi maailmaan rakastuneena he kunnioittavat kirjoituksiaan.
Aivan rehellisesti tunnustan, että paljonkin plussailen täällä adventismipalstalla kommentteja, mutta yhtään ainoata aloitusta en ole tähän asti tehnyt, siis en tätäkään. Onhan se ihan niin, että eri ihmisillä on eri mielipiteitä ja ne voi osoittaa noilla peukutuksilla, ellei ehdi/halua itse kirjoittaa. Vilkasta keskustelua on monista aiheista, sehän se on ylipäänsä homman tarkoitus. Ei tällä kai kukaan yksinään keskustele, häh? Ihme epäluulo...
" Luvattu maa oli TARKOITETTU VAIN ISRAELIN KANSALLE.!Pakanoista kukaan ei tule olemaan tai muodostamaan vähäisimmässäkään määrin KOSKAAN EIKÄ MILLOINKAAN JUMALAN KANSAA. EI KOSKAAN"
Mutta mitä sanoo Jumalan sana? "Mutta jos te olette Kristuksn omat, niin te siis olette Aabrahamin siementä, perillisiä lupauksen mukaan" Gal.3:29. Aabarahamille annetut lupaukset koskevat tämän mukaan myös Kristuksen omia, jolloin Jeesukseen uskovina saamme olla "perillisiä lupauksen mukaan."
"että te siihen aikaan olitte ilman Kristusta, olitte vailla Israelin kansalaisoikeutta...mutta nyt, kun olette Kristuksessa Jeesuksessa, olette te, jotka ennen olitte kaukana, pääseet lähelle Kristuksen veressä... Niin ette siis enää ole vieraita ja muukalaisia, vaan te olette PYHIEN KANSALAISIA JA JUMALAN PERHETTÄ" Ef.2:12,13,19. Siis ketkä? Pakanakristityt, joille Pietari kirjoittaa: "Mutta te (siis valitut muukalaiset=ei israelilaiset,1Piet.1:1) olette "valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo,OMAISUUSKANSA, julistaaksenne sen jaloja tekoja, joka on pimeydestä kutsunut teidät ihmeelliseen vlkeuteensa; te, jotka ennen "ette olleet kansa", mutta nyt OLETTE "JUMALAN KANSA", jotka ennen "ette ollet armahdetut", mutta nyt "olette armahdetut" 1Piet.2:9,10.
Kyllä Jeesus on hyvä, kun hän hankki omilleen Israelin kansalaisoikeuden ja saamme Herran omina omistaa kaikki Aabrahamille annetut lupaukset myöskin siitä uudesta maasta, jossa "Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko SAPATTINA tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra" Jes.66:23
Tässä sinullekin totuuden sana.
Room. 2:28 - 29
Sillä ei se ole juutalainen, joka vain ulkonaisesti on juutalainen, eikä ympärileikkaus se, joka ulkonaisesti lihassa tapahtuu; vaan se on juutalainen, joka sisällisesti on juutalainen, ja oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä, ei kirjaimessa; ja hän saa kiitoksensa, ei ihmisiltä, vaan Jumalalta.
-****-
alex
Ut:n kirjoitus asiasta on selvä :
Room. 2:28 - 29
Sillä ei se ole juutalainen, joka vain ulkonaisesti on juutalainen, eikä ympärileikkaus se, joka ulkonaisesti lihassa tapahtuu; vaan se on juutalainen, joka sisällisesti on juutalainen, ja oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä, ei kirjaimessa; ja hän saa kiitoksensa, ei ihmisiltä, vaan Jumalalta.
--
Nyt en väitä ettäkö ei Israelilla olisi määrätty tehtävä maailmassa yhä tänäkin päivänä, mutta siitä kai tässä nyt ei ole kysymys.
alex
No, voi hyvä mies RAUROITU nyt vähän .. Kuka tässä olis Israelia valloittamassa? Ei kukaan ..Kyllä teitä sitten aivopestään siellä teidän lahkossanne jos sellaisia luulet.
Sinun tulisi miettiä näitä Jeesusken sanoja:
Matt. 18:4
Sentähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa.
Ymmärrätkö? Taivasten valtakunnassa (siis Jumalan valtakunnassa) ei suuruutta mitata samalla tavalla kuin me olemme ehkä oppineet ajattelemaan. Nöyryys ja realismi kulkevat käsikädessä samoin kuin oikeudenmukaisuus ja rakkaus.
Ilman toista ei ole toistakaan.. Usko on hyvä, mutta ei mikä usko tahansa - ei sellainen usko jossa uskotaan johonkin mikä ei ole totta .. meidän kaikkien tulisi olla sen verran viisaita ja nöyriä että emme vääntele ihmisten uskoa toiseksi. Tiedätkö mitä silloin tapahtuu omalle uskolle ??
alex
Adventistit ovat täysin sokeita, eivätkä tunnista ajan merkkejä, eivät haluakaan tunnistaa. Israelin valtio perustettiin 14.5. 1948 ja juutalaisten kotiinpaluu alkoi ja jatkuu vieläkin. Maailmanlopun tapahtumissa tulee Israelilla olemaan kaikista kansakunnista PÄÄROOLI, ei "jokin" rooli.
Ei olekaan, koska se ei ole Jumalan toimintaa. Te tässä pilkkopimeässä olette.
Tuo on täyttä potaskaa ja harhaoppia.
No kumpaan Aabraham oli matkalla, maalliseen valtioon vai taivaan kaupunkiin?
Vastaus:
Hepr. 11:10-11, 15-16 "Abraham odotti sitä kaupunkia, joka on rakennettu vankalle perustalle ja jonka Jumala itse on suunnitellut ja tehnyt. Koska Abraham ja Saara uskoivat, he kykenivät saamaan jälkeläisen, vaikka Saara oli hedelmätön ja heidän aikansa jo oli ohi. Abraham piti lupauksen antajaa luotettavana ... Mutta jos heidän mielessään olisi ollut se maa, josta he olivat lähteneet, he olisivat toki voineet palata sinne. Ei, he odottivat parempaa, taivaallista isänmaata. Sen tähden ei Jumalakaan häpeä heitä, vaan sallii itseään kutsuttavan heidän Jumalakseen, sillä hän on heitä varten jo rakentanut valmiin kaupungin."
kaikki nämä israel-fanittelijat ovat itse täysin pihalla kuin lumiukot, kun eivät usko selvää sanaa.
Ett sitten ole lukenut sieltä Vanhasta testamentista, että ne lupaukset OLIVAT EHDOLLISIA????? Ota kirja kouraa ja ala lukea, jos et mitään tiedä.
Itse olet potaskaa ja harhaoppia täynnä!
Suosittelen lämpimästi Room. 9-11 lukuja! Ota Kirja kouraan ja ala lukea, jos et mitään tiedä.
?? mutta mutta - syyttelet ihmisiä koska et ymmärrä mistä on kysymys.
1. Moos. 26:
3 Oleskele muukalaisena tässä maassa, ja minä olen sinun kanssasi ja siunaan sinua. Sillä sinulle ja sinun jälkeläisillesi minä annan kaikki nämä maat ja pidän valan, jonka minä olen vannonut sinun isällesi Aabrahamille.
4 Ja minä teen sinun jälkeläistesi luvun paljoksi kuin taivaan tähdet ja annan jälkeläisillesi kaikki nämä maat, ja sinun siemenessäsi tulevat siunatuiksi kaikki kansakunnat maan päällä,
5 sentähden että Aabraham kuuli minua ja noudatti, mitä minä noudatettavaksi annoin, minun käskyjäni, säädöksiäni ja opetuksiani."